Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Moralność ustalana przez mniejszość

03.10.2012

Konwencja Rady Europy o zwalczaniu przemocy wobec kobiet „podmywa” fundamenty rodziny - uważa Antoni Szymański, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

KAI: Rząd zdecydował w dniu 11 września 2012 r. o podpisaniu Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Antoni Szymański: Tak, taka kierunkowa decyzja została podjęta. Warto jednak podkreślić, że nastąpiło to przy krytycznej jej ocenie przez Ministrów Sprawiedliwości oraz Pracy i Polityki Społecznej, czyli osób kluczowych, jeśli chodzi o realizację tej Konwencji. Przypomnę, że przeciw tej Konwencji wypowiedziało się Prezydium Rady Stałej Episkopatu Polski, liczne organizacje kobiece i prorodzinne, Prawo i Sprawiedliwość i Solidarna Polska.Warto przypomnieć też, jakie podmioty społeczne się za nią opowiedziały. Był to Ruch Palikota, Stowarzyszenie Kongres Kobiet i organizacje feministyczne. Podmioty te często są niesłusznie lekceważone, tymczasem okazuje się, że działają skutecznie i z pomocą wpływowych mediów uzyskują to, na czym im zależy.

Premier spotykał się ze stowarzyszeniem Kongres Kobiet i wysłuchał pozytywnych opinii jego liderek na temat Konwencji, ale czy spotkał się także ze środowiskami jej przeciwnymi?

Ostatnio Premier dwukrotnie przyjmował zaproszenie stowarzyszenia Kongres Kobiet. Tymczasem organizacje kobiece i prorodzinne proszące o podobne spotkanie, ale przeciwne Konwencji, na swoje wnioski o spotkanie nie uzyskały nawet odpowiedzi. To rodzi pytania o równe traktowanie organizacji obywatelskich. Swoją drogą, Kongres Kobiet bezzasadnie urasta do reprezentacji kobiet, chociaż w rzeczywistości jest to tylko jedno stowarzyszenie. Jego siła wynika m. in. z dobrych kontaktów z wiodącymi mediami i ruchami feministycznymi. Z pewnością jego postulaty, dotyczące parytetów wyborczych, procentowego uczestnictwa kobiet w gremiach kierowniczych, marginalizowania rodziny oraz permisywnej edukacji seksualnej i swobody aborcji, nie są bliskie większości kobiet w Polsce.

Czy Pana zdaniem po podpisaniu Konwencji zostanie ona ratyfikowana?

Sprawa jest otwarta. Narasta bowiem sprzeciw różnych środowisk przeciwko tej Konwencji. Wielu ludzi zaczyna się orientować, że chodzi w niej nie tyle o przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, ale o taki rodzaj inżynierii społecznej, która zmarginalizuje znaczenie tradycyjnego małżeństwa i rodziny, zgodnie z feministycznymi planami. Organizacje te miały zresztą znaczący wpływ na jej kształt. Nie ma żadnej potrzeby wprowadzania tej Konwencji, bo niedawno wprowadzono w życie nowe rozwiązania prawne w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Po co mnożyć przepisy, przeregulowywać tę sferę, tworzyć dodatkową kosztowną administrację?

Moim zdaniem jest szansa na to, aby do ratyfikacji nie doszło. Potrzebny jest jednak zdecydowany głos wszystkich, którzy rozumieją, jakie znaczenie mają małżeństwo i rodzina dla rozwoju indywidualnego i społecznego. Czy głos na ten temat zabiorą organizacje prorodzinne, czy ujawnią swoje stanowisko, np. Akcja Katolicka, Poradnictwo Rodzinne i setki organizacji katolickich oraz świeckich, które dotąd tego nie uczyniły. Tutaj nie wystarczą tylko noty i oświadczenia, które są istotne, ale nie zastąpią głębszej informacji i edukacji. Trzeba uświadomić destrukcyjne konsekwencje tej Konwencji zarówno dla podstawowych wspólnot: małżeństwa i rodziny, które czyni się odpowiedzialnymi za przemoc. Także konsekwencje dla wychowywania dzieci, gdyż zgodnie z zapisami Konwencji, będziemy mieli obowiązek kształcić je w afirmacji dla „niestereotypowych zachowań seksualnych”, czyli m.in.: homoseksualizmu.

Trzeba też uświadomić społeczeństwu, że wprowadzenie tej Konwencji będzie kosztować setki milionów złotych, że tworzy ona w kraju nowe struktury administracyjne, równoległe do już funkcjonujących i rozwiązujących problemy związane z przemocą. Na końcu trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chcemy, aby międzynarodowy organ, jaki będzie nadzorować realizację tej Konwencji, decydował o kwestiach naszej moralności i podejściu do rodziny czy wolimy zachować w tych obszarach suwerenność, co nam zresztą obiecywano, gdy wchodziliśmy do Unii Europejskiej?

Przepisy i rozwiązania prawne silnie wpływają na kondycję rodziny. Ta Konwencja „podmywa” jej fundamenty. Dlatego nie łudźmy się, że jakoś to będzie. Skutki takich rozwiązań uderzą w nas i nasze dzieci czy chcemy tego, czy nie. Albo się obudzimy, albo w dziedzinie moralności i rodziny będziemy sterowani przez mniejszość.

źródło: KAI

[fot.sxc.hu]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook