Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Mamy dwóch winnych

02.02.2013

Rozmowa z europosłem PiS, Konradem Szymańskim.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia sprawę zablokowania unijnych funduszy dla Polski?

Konrad Szymański: W tym wypadku wydaje mi się, że nie mamy sytuacji jednoznacznej. Przypuszczalnie jest tak, że rządy Platformy Obywatelskiej przez swoje zaniedbania dały Komisji Europejskiej bardzo skuteczny argument do ręki, szczególnie tym krajom, które chcą ograniczenia budżetu UE. Ta sytuacja bowiem odbiera nam moralne prawo do oczekiwania większej ilości pieniędzy. Nad całym procesem wydatkowania pieniędzy w Polsce zaczyna się unosić mówiąc kolokwialnie smród. Jednak z drugiej strony mam wrażenie, że są w Komisji Europejskiej siły, które podjęły tę grę jedynie po to, by zrealizować cele polityczne państw członkowskich, które chcą ograniczenia budżetu. Komisja Europejska również gra nieczysto.

Dlaczego?

Wyciąga się tę sprawę w ostatniej rundzie przed negocjacjami budżetowymi. W ten sposób zmieniono kontekst tych rozmów. Do tej pory panowało przeświadczenie, że wydawanie pieniędzy w Europie Środkowej ma sens dla całej Unii. Mamy więc dwóch winnych, mamy dwa problemy. Z jednej strony mamy sprawę przymykania oczu na walkę z korupcją w Polsce, z drugiej mamy nieczyste gry KE.

Jakie wnioski z tego powinniśmy wyciągnąć?

Wnioski są takie jak zawsze i są oczywiste. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z nieczystą grą kogokolwiek czy nie, opłaca się radykalnie podchodzić do wszelkich zjawisk korupcyjnych, jakie naturalnie pojawiają się tam, gdzie dysponuje się pieniędzmi publicznymi. Walka z korupcją się po prostu opłaca. To nie jest kwestia przekonań politycznych, czy wartości moralnych, które ja podzielam. To jest kwestia rachunku ekonomicznego. Opłaca się zwalczać zjawiska korupcyjne, ponieważ nie wiadomo, kiedy taka sprawa może wybuchnąć nam w rekach. To może się stać w najmniej odpowiednim momencie. I to nie my będziemy decydować, kiedy ta sprawa zostanie nagłośniona. I może to być wynikiem celowego działania. Wydaje się, że właśnie z taką sytuacją mamy do czynienia.

Kto zyskuje w obecnej sytuacji?

Ta sytuacja jest na rękę tym krajom, które mówiły, że chcą silnej i dużej Unii Europejskiej, że chcą dużej redystrybucji, ale jednocześnie chciały, by tak naprawdę środki nie płynęły do Brukseli. To wzmacnia tych, którzy mieli najbardziej pokrętne stanowisko. Jedynie Wielka Brytania była zwolennikiem mniejszej Unii. Z kolei 5-6 krajów, które miały właśnie takie stanowisko, jak opisałem, mają wygodny pretekst, by móc nie wycofywać się ze swojej proeuropejskiej retoryki, ale płacić znacznie mniej.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 6. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook