Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Los "łupków" w rękach europosłów?

20.11.2012

O głosowaniu nad sprawozdaniem Parlamentu Europejskiego ws. eksploatacji gazu łupkowego oraz skutkach decyzji w tej sprawie portal Stefczyk.info rozmawia z europosłem PiS, Konradem Szymańskim.

Stefczyk.info: W Parlamencie Europejskim ma się odbyć w środę głosowanie ws. sprawozdania dotyczącego wydobycia gazu łupkowego. Czy PE może zablokować eksploatację tego surowca?

Konrad Szymański: Unia Europejska, ani Parlament Europejski nie może zablokować niczego w tej sprawie. One nie mają takich kompetencji. I bardzo dobrze, ponieważ w innym wypadku mielibyśmy wielkie problemy. Parlament może jednak odegrać negatywną rolę, prowokując Komisję Europejską do działań legislacyjnych. Decyzje PE mogą skutkować podnoszeniem kosztów administracyjnych, finansowych i regulacyjnych eksploatacji łupków w Polsce. To jest bardzo realna perspektywa.

Dlaczego?

Mamy bowiem dwa sprawozdania. Pierwsze jest racjonalne i można je poprzeć. Drugi dokument - pierwotnie nazwany raportem Sonika, został przewrócony do góry nogami. On wyszedł z komisji ochrony środowiska, jako dokument katastroficzny. Tam jest fatalna wizja skutków eksploatacji gazu łupkowego. Rysowana jest przed nami negatywna wizja korzystania z łupków. Tego dokumentu poprzeć nie możemy. Tam jest jedynie prezentacja negatywów i kosztów. W ogóle nie zwraca się uwagi na to, że ze wszystkimi wymienionymi problemami ludzie sobie radzą. To, które sprawozdanie zostanie przyjęte, jest ważne, ponieważ może być wykorzystane jako pretekst do zmian legislacyjnych.

Który dokument ma większe szanse na poparcie?

Wydaje się, że oba sprawozdania zostaną przyjęte podczas jednej sesji. To będzie zła sytuacja, wysłany zostanie mętny sygnał. Wątpię, by w tych dokumentach można było coś zmienić. Jeśli PE przyjmie oba dokumenty, to będziemy mieli sytuację, w której PE sobie zaprzecza.

Kto w takim razie będzie podejmował dalsze decyzje ws. łupków?

Kompetencje w tej sprawie należą do Komisji Europejskiej. Ona powinna działać zgodnie z uzgodnieniami między KE a państwami członkowskimi. Do legislacji w tej sprawie droga jest jeszcze daleka. Jednak niektóre elementy prawne są już opracowywane. Mamy zmianę dyrektywy o oddziaływaniu środowiskowym i inwestycji. Zmiana idzie w kierunku zaostrzenia reguł także dla sektora niekonwencjonalnego. Będziemy mieli reformę pakietu i rejestracji i kontroli substancji chemicznych. Przy tej okazji również spodziewam się rozwiązań, które dla sektora gazu łupkowego będą niezbyt przyjazne. Sądzę jednak, że z tych sprawozdań, które jutro zostaną przyjęte, nic nie wyniknie bezpośrednio. One są jedynie stanowiskiem PE. Jeśli jednak ktoś w Komisji Europejskiej będzie chętny, jeśli pojawi się wola polityczna w państwach członkowskich, możemy mieć do czynienia z działaniami o nieobliczalnych skutkach. Mandat do zmian w tym obszarze jest nakreślony ogromnie szeroko.

Minister Mikołaj Budzanowski zaznacza, że rząd chce wykorzystywać gaz łupkowy. Pana zdaniem polskie władze robią wszystko, co możliwe, by pozyskiwać ten surowiec?

Nie wydaję mi się. Mamy jak zwykle rozdźwięk między deklaracjami w mediach, a tym, co dzieje się realnie w kanałach dyplomatycznych czy w pracach samego rządu. Mam jednak wiele wątpliwości w tej sprawie. KE rozpoczęła zmianę nad wspomnianą dyrektywą o badaniu wpływu środowiskowego. To może być niezwykle szkodliwe dla Polski. Pytanie, jak rząd się zachowywał w tej sprawie, czy zrobił coś, by ten dokument był dla nas korzystny. Druga sprawa, to rozwiązania koncesyjne. Rząd nadal nie wprowadził również odpowiednich regulacji dotyczących opodatkowania. Mamy także problem, ponieważ Komisja Europejska uznaje część polskiego prawa za niezgodną z prawem europejskim. Wydaje się więc, że jest bardzo dużo problemów do rozwiązania w Polsce. Te problemy nie są rozwiązywane. Dobrze, żeby za deklaracjami rządy szły konkretne działania.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook