Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Los "łupków" w rękach europosłów?

20.11.2012

O głosowaniu nad sprawozdaniem Parlamentu Europejskiego ws. eksploatacji gazu łupkowego oraz skutkach decyzji w tej sprawie portal Stefczyk.info rozmawia z europosłem PiS, Konradem Szymańskim.

Stefczyk.info: W Parlamencie Europejskim ma się odbyć w środę głosowanie ws. sprawozdania dotyczącego wydobycia gazu łupkowego. Czy PE może zablokować eksploatację tego surowca?

Konrad Szymański: Unia Europejska, ani Parlament Europejski nie może zablokować niczego w tej sprawie. One nie mają takich kompetencji. I bardzo dobrze, ponieważ w innym wypadku mielibyśmy wielkie problemy. Parlament może jednak odegrać negatywną rolę, prowokując Komisję Europejską do działań legislacyjnych. Decyzje PE mogą skutkować podnoszeniem kosztów administracyjnych, finansowych i regulacyjnych eksploatacji łupków w Polsce. To jest bardzo realna perspektywa.

Dlaczego?

Mamy bowiem dwa sprawozdania. Pierwsze jest racjonalne i można je poprzeć. Drugi dokument - pierwotnie nazwany raportem Sonika, został przewrócony do góry nogami. On wyszedł z komisji ochrony środowiska, jako dokument katastroficzny. Tam jest fatalna wizja skutków eksploatacji gazu łupkowego. Rysowana jest przed nami negatywna wizja korzystania z łupków. Tego dokumentu poprzeć nie możemy. Tam jest jedynie prezentacja negatywów i kosztów. W ogóle nie zwraca się uwagi na to, że ze wszystkimi wymienionymi problemami ludzie sobie radzą. To, które sprawozdanie zostanie przyjęte, jest ważne, ponieważ może być wykorzystane jako pretekst do zmian legislacyjnych.

Który dokument ma większe szanse na poparcie?

Wydaje się, że oba sprawozdania zostaną przyjęte podczas jednej sesji. To będzie zła sytuacja, wysłany zostanie mętny sygnał. Wątpię, by w tych dokumentach można było coś zmienić. Jeśli PE przyjmie oba dokumenty, to będziemy mieli sytuację, w której PE sobie zaprzecza.

Kto w takim razie będzie podejmował dalsze decyzje ws. łupków?

Kompetencje w tej sprawie należą do Komisji Europejskiej. Ona powinna działać zgodnie z uzgodnieniami między KE a państwami członkowskimi. Do legislacji w tej sprawie droga jest jeszcze daleka. Jednak niektóre elementy prawne są już opracowywane. Mamy zmianę dyrektywy o oddziaływaniu środowiskowym i inwestycji. Zmiana idzie w kierunku zaostrzenia reguł także dla sektora niekonwencjonalnego. Będziemy mieli reformę pakietu i rejestracji i kontroli substancji chemicznych. Przy tej okazji również spodziewam się rozwiązań, które dla sektora gazu łupkowego będą niezbyt przyjazne. Sądzę jednak, że z tych sprawozdań, które jutro zostaną przyjęte, nic nie wyniknie bezpośrednio. One są jedynie stanowiskiem PE. Jeśli jednak ktoś w Komisji Europejskiej będzie chętny, jeśli pojawi się wola polityczna w państwach członkowskich, możemy mieć do czynienia z działaniami o nieobliczalnych skutkach. Mandat do zmian w tym obszarze jest nakreślony ogromnie szeroko.

Minister Mikołaj Budzanowski zaznacza, że rząd chce wykorzystywać gaz łupkowy. Pana zdaniem polskie władze robią wszystko, co możliwe, by pozyskiwać ten surowiec?

Nie wydaję mi się. Mamy jak zwykle rozdźwięk między deklaracjami w mediach, a tym, co dzieje się realnie w kanałach dyplomatycznych czy w pracach samego rządu. Mam jednak wiele wątpliwości w tej sprawie. KE rozpoczęła zmianę nad wspomnianą dyrektywą o badaniu wpływu środowiskowego. To może być niezwykle szkodliwe dla Polski. Pytanie, jak rząd się zachowywał w tej sprawie, czy zrobił coś, by ten dokument był dla nas korzystny. Druga sprawa, to rozwiązania koncesyjne. Rząd nadal nie wprowadził również odpowiednich regulacji dotyczących opodatkowania. Mamy także problem, ponieważ Komisja Europejska uznaje część polskiego prawa za niezgodną z prawem europejskim. Wydaje się więc, że jest bardzo dużo problemów do rozwiązania w Polsce. Te problemy nie są rozwiązywane. Dobrze, żeby za deklaracjami rządy szły konkretne działania.

Rozmawiał TK
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook