Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Konwencja zbędna i szkodliwa

19.12.2012

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz podpisała wczoraj w imieniu rządu polskiego konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Dokument został oprotestowana zarówno przez Episkopat, jak i świeckie środowiska konserwatywne. O tym, jakie będą tego konsekwencje, rozmawiamy z Antonim Szymańskim, socjologiem i członkiem Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Stefczyk.info: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz podpisała wczoraj w imieniu rządu polskiego konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Ta konwencja została oprotestowana zarówno przez Episkopat, jak i świeckie środowiska konserwatywne. Czy jednak zarzuty pod adresem tego dokumentu nie są przesadzone? Czy on rzeczywiście jest aż tak groźny?

Antoni Szymański: Przepisy pozytywne tej konwencji – bo i takie są - w polskim prawodawstwie już istnieją. Nie ma powodu, by je powielać. Niestety jest w niej też szereg przepisów, które są niekorzystne, w tym genderowa definicja płci, która ma ogromne znaczenie. To nie jest tak, że ona została tam wpisana przez przypadek. Przez nią przecież będzie się tłumaczyło całą konwencję, która jest niezwykle obszerna, a dotyczy nie tylko podstawowych wspólnot, jak małżeństwo czy rodzina ale również kwestii edukacji. Ta  definicja nie jest bez znaczenia, bo przez nią będą dokonywane różne zmiany – w tym prawdopodobnie w prawie rodzinnym. Sama pani Rajewicz mówi, że przygotowanie dokumentu ratyfikacyjnego będzie trwało bardzo długo. A to z tego powodu, że konwencja  bardzo głęboko wnika w rozmaite ustawy. Toteż tu nie ma demonizowania. Na pewno jest  tak, że  przyjmując tę konwencję pozbawiamy się możliwości decydowania w sprawach dotyczących moralności i rodziny, dlatego, że powstaje taki ponadnarodowy organ, który będzie wyznaczał rożne standardy  dotyczące tych kwestii i będzie żądał, żeby poszczególne kraje je wykonywały. To poważna sprawa i nie można jej ignorować. Ponadto minister sprawiedliwości mówił, że jej wdrożenie będzie kosztowało ok 160 mln. A to szacunki wstępne. Sądzę, że to będzie znacznie więcej. Rozwiązania, które mówią o kwestiach edukacji dzieci, w kontekście tzw. niestereotypowych ról, do których należy te dzieci przyzwyczajać, to są rzeczy w przekonaniu przeciwników tej konwencji bardzo szkodliwe.


Czy tu chodzi o to, by dziewczynki bawiły się samochodami a chłopcy lalkami, czy rzecz idzie o kwestie  poważniejsze ?
Konwencja takich przykładów nie wymienia. Ale można sobie wyobrazić,że program wychowania prorodzinnego, który istnieje, i który przynosi efekty będzie musiał zniknąć, albo być prowadzony w zupełnie innym kierunku. Jeśli pani Rajewicz uważa, że te zmiany są niewielkie, to dlaczego było tak, że nie spotkała się z organizacjami prorodzinnymi, z organizacjami kobiecymi, żeby te kwestie wyjaśnić. Pani minister spotykała się jedynie ze stowarzyszeniem Kongres Kobiet. To są sprawy, które  należy dalej wyjaśniać. Szkoda, że nie było w tej sprawie konsultacji społecznych, aby społeczeństwo zostało poinformowane, co kryje się w tej konwencji o pięknej nazwie.


No właśnie. Tytuł dokumentu brzmi dobrze. Zwalczanie przemocy wobec kobiet to chyba szlachetna idea... Czy ta konwencja nie będzie w tym pomocna?
W moim przekonaniu pozytywne zapisy tej konwencji są już zawarte w polskiej znowelizowanej ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. To dotyczy nie tylko kobiet ale wszystkich osób, które może dotykać szeroko rozumiana przemoc. Rzeczywiście kiedy dwa lata temu te zmiany były wprowadzane w życie rząd twierdził, że są to rozwiązania optymalne. One dotyczą pomocy społecznej, kwestii zespołów interdyscyplinarnych, zmieniono też kodeks karny. Więc jeśli dwa lata temu wprowadzono po szerokiej debacie społeczne rozwiązania optymalne to jaki jest powód, żeby teraz wprowadzać  nowe i fundować nową administrację, która będzie nas kosztowała i będzie nas poddawać kontroli międzynarodowego organu? Państwo powinno przeciwdziałać przemocy, ale w sposób racjonalny i to na ogromną skalę już ma miejsce. Nie ma powodu, by te rozwiązania powielać.


A gdyby Polska nie zdecydowała się na ratyfikowanie tej konwencji, czy grożą nam jakieś konsekwencje międzynarodowe?
Absolutnie nie. Zarówno podpisanie tej konwencji jak też ratyfikacja to akt dobrej woli danego państwa. Za tym nie mogą iść żadne negatywne konsekwencje. Zresztą wiele krajów, które podpisały tę konwencję i orientują się jak poważne zmiany trzeba będzie w związku z tym wprowadzić będą miały poważne trudności by ją ratyfikować. Jedynym krajem, który to zrobił do tej pory – jest Turcja. Inne się do tego nie kwapią. Zniechęcałbym też Polskę do takiego działania. Zwłaszcza, że ta konwencja do przeciwdziałanie przemocy nie jest wcale potrzebna.

not. ansa
[fot. PAP/T.Gzell]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook