Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Konwencja to sukces feministek i organizacji LGBT

08.02.2015

Gdybyśmy wierzyli rozmaitym hasłom to dziś popieralibyśmy "pokojowe i humanitarne" transporty wysyłanie przez Rosjan do Donbasu – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Antoni Szymański, socjolog, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Stefczyk.info: W piątek sejmowa większość przegłosowała ustawę ratyfikacyjną dla Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy. Jeżeli Senat i prezydent Komorowski podzielą wolę Sejmu, przepisy wejdą w życie. Jakie będą ich konsekwencja społeczno-prawne?

Antoni Szymański: Gdyby tak się stało, to będziemy mieć sytuację, w której prawdopodobnie – przemocy będzie więcej niż obecnie, a kontrola obywateli przez państwo będzie większa.

Dlaczego?

Ponieważ konwencja zmierza do ograniczenia roli wspólnot podstawowych – małżeństwa i rodziny – zmarginalizowania religii, czy pozytywnej tradycji. To droga do destrukcji życia spolecznego, która sprzyja przemocy w relacjach międzyludzkich.To co mówię jest w kontrze do tytułu ustawy, jednak on nie odzwierciedla jej treści – tytuł jest zwykłą manipulacją.

Konwencja nie będzie zapobiegać przemocy?

Tu chodzi o typowe zamazanie faktycznych treści przed opinią publiczną. A Konwencja za swoje zadanie uznaje przeprowadzenie ideologicznej rewolucji kulturowej. Ma zmarginalizować rolę tradycji, religii, małżeństwa i rodziny oraz samego wpływu rodziców na wychowanie dzieci. W ten sposób ograniczy naszą wolność, którą wszystkie wcześniej wymienione wartości chronią.

Czy odnosi Pan wrażenie, że w Polsce nie było prawdziwej i poważnej debaty nt. Konwencji?

Oczywiście, że nie było. Nikt nie wsłuchiwał się, albo nawet nie dał dojść do głosu drugiej stronie, reprezentowanej np. przez kościół katolicki czy organizacje rodzinne. Nie było wysłuchania publicznego w tej sprawie, a w Sejmie nawet nie skierowano ustawy do zaopiniowania przez Komisję Polityki Społecznej i Rodziny - podstawowej jeśli chodzi o jej tematykę. Symptomatyczne, że rząd konsultował konwencję z jednym stowarzyszeniem o nazwie Kongres Kobiet, którego poglądy jak wiemy są feministyczne i jest teraz zachwycone rezultatem głosowania w Sejmie. W Polsce istnieje tysiące organizacji prorodzinnych i kobiecych, ale konsultowano tylko z tym jednym.

Czyli ratyfikacja konwencji będzie ich sukcesem?

Sukcesem feministek i organizacji LGBT, ale nie dlatego, żeby uzyskiwały coś dla siebie – przecież mają swobodę w Polsce i mogą żyć po swojemu – tylko, że te rzeczy, które są dla nich ważne, będą narzucane całemu społeczeństwu. Radykalna mniejszość narzuca swoje wartosci większości i chce wpisania tego w system prawny. To stawia pod znakiem zapytania jakość naszej demokracji, skoro większość nie może decydować o zachowaniu swoich wartości.

Czy w Polsce takie przepisy są potrzebne?

Jestem przekonany, że powinniśmy posiadać dobre rozwiazania prawne i społeczne przeciwdziałajace przemocy wobec dzieci, osób starszych, kobiet i mężczyzn. Z tego punktu wiedzenia – ta konwencja nie jest potrzebna. W Polsce mamy przepisy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, który zostały niedawno poprawione. Podczas prac sejmowych byłem świadkiem, jak pani minister mówiła, że wprowadzane przepisy w ustawie o przemocy są optymalne. Jednak wielu fachowców podkreśla, że one są nadmierne.

W którym miejscu?

Np. Niebieską Kartę można założyć gdy występuje jeden przejaw przemocy, którym może być np.: ograniczanie kontaktu. Może to dotyczyć reakcji rodziców na spotkania ich dziecka z kolegami, którzy ich zdaniem mają na nie zły wpływ. To nie jest przecież przejaw przemocy ale rodzicielskiej odpowiedzialności. Tak samo jak nie każde krytykowanie członka rodziny jest przemocą, choć tak sugeruje Niebieska Karta. Tak więc jeśli mamy przepisy optymalne lub nawet nadmierne, to po co nam kolejne? Konwencja wymaga nowej struktury, jest kosztowna, powoduje podleganie kontroli międzynarodowego gremium GREVIO, które ma szerokie uprawnienia i może narzucać określone rozwiązania krajom, które ratyfikują konwencję. To utrata suwerenności w sprawach wartości i etyki – to nie powinno mieć miejsca.

W jaki sposób społeczeństwo sprzeciwiające się tym przepisom, może się bronić?

Trzeba na ten temat rozmawiać i nie ulegać temu podstawowemu hasłu, które jest wyrażone w tytule Konwencji. Gdybyśmy wierzyli rozmaitym hasłom to dziś popieralibyśmy "pokojowe i humanitarne" transporty wysyłanie przez Rosjan do Donbasu. Jeżeli chcemy wierzyć, że ciężarówki z białymi plandekami wiozą pomoc – to wierzymy. A jeżeli zajrzymy pod plandekę zobaczymy co faktycznie znajduje się w transporcie. Podobnie jest w przypadku Konwencji. Złe przepisy są nam serwowane pod przykrywką walki z przemocą. Zachęcam do zapoznania się ze znakomitym dokumentem na temat tej konwencji przygotowanym przez Instytut Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Rozmawiał Łukasz Żygadło

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook