Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Koniec z recenzowaniem Polski

08.10.2016

„Niepokojące jest ocenianie przez przedstawicieli innych państw tego co jest polskim patriotyzmem” – mówił na antenie Telewizji Republika Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

Szymański wypowiadał się na temat ewentualnego braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska. Komentował także ingerencje unijne w wewnętrzne sprawy Polski. 

Jego zdaniem nie jest niczym dziwnym, że Tuska popiera Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, ponieważ PO od początku należy do grupy chadeckiej. 

„Niepokojące jest ocenianie przez przedstawicieli innych państw tego co jest polskim patriotyzmem. Jedną z podstawowych zasad dobrej współpracy jest pamięć o tym by się wzajemnie nie recenzować” – stwierdził Szymański. 

„Gdyby polski polityk próbował pouczać Angele Merkel co jest interesem niemieckim to byśmy usłyszeli, że to nie nasza sprawa. Co byłoby trafne. Każdy kto pochodzi ze swojej politycznej, narodowej wspólnoty, powinien mieć prawo do decyzji co jest dla jego kraju dobre a co złe” – zaznaczył. 

Szymański podkreślił również, że Polska pokazała w UE, gdzie są granice ingerencji w wewnętrzne sprawy naszego kraju. „Polacy bardzo skrupulatnie pokazali co wolno a czego nie wolno, gdzie kończy się przyjazna opinia a zaczyna interwencja. Milowym krokiem było przemówienie pani premier podczas środku kryzysu na gruncie Trybunału Konstytucyjnego” – mówił. 

Zdaniem Szymańskiego Europa ma świadomość, że Polska jest krajem, który nie pozwala na recenzowanie swoich wewnętrznych spraw. 

Wiceminister mówił również o działaniach polskiej dyplomacji w kontekście Brexitu. „Polska od samego początku doświadczenia Brexitu była tym krajem, który najdonioślej domagał się refleksji nad stanem Unii” – powiedział. 

„Są poważne przyczyny tego, że wielomilionowy naród, bardzo chłodno myślący dodajmy, nie widzi już sensu pozostawania w strukturach Unii Europejskiej. To powinno być poważne memento. Polskie zachęty do tego, żeby się nad tym poważnie zastanowić, są zgodne z interesem Unii, chociaż często są rozumiane na opak” – ocenił Szymański. 

ak/Telewizja Republika 

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook