Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Koniec z recenzowaniem Polski

08.10.2016

„Niepokojące jest ocenianie przez przedstawicieli innych państw tego co jest polskim patriotyzmem” – mówił na antenie Telewizji Republika Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych.

Szymański wypowiadał się na temat ewentualnego braku poparcia polskiego rządu dla Donalda Tuska. Komentował także ingerencje unijne w wewnętrzne sprawy Polski. 

Jego zdaniem nie jest niczym dziwnym, że Tuska popiera Manfred Weber, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, ponieważ PO od początku należy do grupy chadeckiej. 

„Niepokojące jest ocenianie przez przedstawicieli innych państw tego co jest polskim patriotyzmem. Jedną z podstawowych zasad dobrej współpracy jest pamięć o tym by się wzajemnie nie recenzować” – stwierdził Szymański. 

„Gdyby polski polityk próbował pouczać Angele Merkel co jest interesem niemieckim to byśmy usłyszeli, że to nie nasza sprawa. Co byłoby trafne. Każdy kto pochodzi ze swojej politycznej, narodowej wspólnoty, powinien mieć prawo do decyzji co jest dla jego kraju dobre a co złe” – zaznaczył. 

Szymański podkreślił również, że Polska pokazała w UE, gdzie są granice ingerencji w wewnętrzne sprawy naszego kraju. „Polacy bardzo skrupulatnie pokazali co wolno a czego nie wolno, gdzie kończy się przyjazna opinia a zaczyna interwencja. Milowym krokiem było przemówienie pani premier podczas środku kryzysu na gruncie Trybunału Konstytucyjnego” – mówił. 

Zdaniem Szymańskiego Europa ma świadomość, że Polska jest krajem, który nie pozwala na recenzowanie swoich wewnętrznych spraw. 

Wiceminister mówił również o działaniach polskiej dyplomacji w kontekście Brexitu. „Polska od samego początku doświadczenia Brexitu była tym krajem, który najdonioślej domagał się refleksji nad stanem Unii” – powiedział. 

„Są poważne przyczyny tego, że wielomilionowy naród, bardzo chłodno myślący dodajmy, nie widzi już sensu pozostawania w strukturach Unii Europejskiej. To powinno być poważne memento. Polskie zachęty do tego, żeby się nad tym poważnie zastanowić, są zgodne z interesem Unii, chociaż często są rozumiane na opak” – ocenił Szymański. 

ak/Telewizja Republika 

[fot. YouTube/Telewizja Republika]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook