Jedynie prawda jest ciekawa

Szymański: "Historia Kowalskich" to szczepionka na "Pokłosie"

28.11.2012

Europosłowie Konrad Szymański oraz Sandra Kalniete z Łotwy organizują w Parlamencie Europejskim pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego "Historia Kowalskich". Jest to jedna z niewielu produkcji opowiadających o Polakach którzy zginęli za ratowanie Żydów. Przygotowanych jest ponad 1000 kopi filmu w 6 wersjach językowych. Otrzymają je wszyscy europosłowie oraz ambasadorowie mający swoje placówki w Europie.

Stefczyk.info: Skąd pomysł pokazania filmu "Historia Kowalskich" właśnie w Parlamencie Europejskim?

Konrad Szymański: Myślę, że ten film powinien być pokazany wszędzie, gdzie tylko się da, wszędzie na świecie. Po to, aby pokazać, jaki był faktyczny los społeczności żydowskiej w naszej części Europy i z jaką odpowiedzią to się spotkało ze strony tych, którzy mieszkali obok. Cała ta sprawa jest wciąż przedmiotem manipulacji, dltego obrona dobrego imienia Polaków dzisiaj jest ściśle związana z tym, by bronić prawdy historycznej dotyczącej polskiej roli w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.

Stefczyk.info: Czy ta projekcja ma być odpowiedzią na szum medialny, który roznosi się wokół "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego?

Konrad Szymański: To jest rodzaj szczepionki na "Pokłosie". "Pokłosie" zapewne będzie pokazywane za granicą, wolałbym, aby ktokolwiek ten film spotka, miał w pamięci również inny obraz, miał poczucie, że ta wypowiedź rzekomo artystyczna ma niewiele wspólnego z prawdą.

Stefczyk.info: Zapraszał pan osobiście kolegów i koleżanki z Parlamentu Europejskiego na ten pokaz, z jakim zainteresowaniem pan się spotkał?

Konrad Szymański: Widzę duże zainteresowanie. Przybycie potwierdziło bardzo wiele osób, nie tylko z samego Parlamentu Europejskiego, ale także z komisji, z rady, spośródd ambasadorów i korpusu dyplomatycznego. Spodziewamy się naprawdę dużej frekwencji.

Rozmawiał run

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook