Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: "Historia Kowalskich" to szczepionka na "Pokłosie"

28.11.2012

Europosłowie Konrad Szymański oraz Sandra Kalniete z Łotwy organizują w Parlamencie Europejskim pokaz filmu Arkadiusza Gołębiewskiego i Macieja Pawlickiego "Historia Kowalskich". Jest to jedna z niewielu produkcji opowiadających o Polakach którzy zginęli za ratowanie Żydów. Przygotowanych jest ponad 1000 kopi filmu w 6 wersjach językowych. Otrzymają je wszyscy europosłowie oraz ambasadorowie mający swoje placówki w Europie.

Stefczyk.info: Skąd pomysł pokazania filmu "Historia Kowalskich" właśnie w Parlamencie Europejskim?

Konrad Szymański: Myślę, że ten film powinien być pokazany wszędzie, gdzie tylko się da, wszędzie na świecie. Po to, aby pokazać, jaki był faktyczny los społeczności żydowskiej w naszej części Europy i z jaką odpowiedzią to się spotkało ze strony tych, którzy mieszkali obok. Cała ta sprawa jest wciąż przedmiotem manipulacji, dltego obrona dobrego imienia Polaków dzisiaj jest ściśle związana z tym, by bronić prawdy historycznej dotyczącej polskiej roli w ratowaniu Żydów w czasie II wojny światowej.

Stefczyk.info: Czy ta projekcja ma być odpowiedzią na szum medialny, który roznosi się wokół "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego?

Konrad Szymański: To jest rodzaj szczepionki na "Pokłosie". "Pokłosie" zapewne będzie pokazywane za granicą, wolałbym, aby ktokolwiek ten film spotka, miał w pamięci również inny obraz, miał poczucie, że ta wypowiedź rzekomo artystyczna ma niewiele wspólnego z prawdą.

Stefczyk.info: Zapraszał pan osobiście kolegów i koleżanki z Parlamentu Europejskiego na ten pokaz, z jakim zainteresowaniem pan się spotkał?

Konrad Szymański: Widzę duże zainteresowanie. Przybycie potwierdziło bardzo wiele osób, nie tylko z samego Parlamentu Europejskiego, ale także z komisji, z rady, spośródd ambasadorów i korpusu dyplomatycznego. Spodziewamy się naprawdę dużej frekwencji.

Rozmawiał run

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook