Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: europosłowie dali się nabrać

04.07.2013

Unijną koalicję wspierającą polskie stanowisko w sprawie polityki klimatycznej trzeba budować w każdych warunkach. Sprawa jest gardłowa dla naszej gospodarki. Nie możemy jej odpuścić – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info Konrad Szymański, europoseł PiS.

Stefczyk.info: Co oznaczają dla Polski przegłosowane w środę przez Parlament Europejski zmiany w polityce klimatycznej?

Konrad Szymański: Świadczą o osłabieniu naszego stanowiska we wciąż toczących się negocjacjach nad tym, czy politykę klimatyczną należy zaostrzyć. Gdyby została ona zaostrzona przez Komisję Europejską, doszłoby do złamania bardzo trudnego kompromisu z 2008 r. Akceptacja zmian oznaczałaby wyższe koszty funkcjonowania energetyki i całego przemysłu energochłonnego w Polsce. Dotyczy to takich obszarach jak huty stali, huty szkła, papiernie, produkcja gipsu oraz całej branży chemicznej, która jest silnie energochłonna. Pociągnęłaby za sobą również podniesienie kosztów produkcji energii elektrycznej, co może być przerzucone na odbiorców.

Jakiego rzędu straty wchodzą w grę?

Według KOBiZE (Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami – red.) mogą one sięgać nawet 1 mld euro. Chodzi tu o straty wywołane brakiem wpływów do budżetu z tytułu sprzedaży  pozwoleń na emisję CO2.

Co stanowi istotę przyjętych przez PE decyzji?

Parlament wyraził zgodę na to, by Komisja Europejska zdjęła z rynku 900 mln uprawnień do emisji CO2. Ta biurokratyczna manipulacja ma na celu podniesienie ceny uprawnień na rynku, a koszt jest przerzucany na wszystkich, którzy muszą kupować uprawnienia.

Zmiany były przedstawiane jako „nowy kompromis” i reforma polityki klimatycznej. Na czym ów „kompromis” miałby polegać?

Europosłowie, którzy zmienili zdanie – bo dwa i pół miesiąca temu odrzuciliśmy te propozycje – dali się nabrać na coś, co w istocie było starą propozycją Komisji Europejskiej, tylko na nowo opakowaną. W tym sensie nie można mówić o żadnym kompromisie. Nikt nie wyszedł naprzeciw naszym oczekiwaniom. Tych 30-40 posłów, którzy zmienili zdanie, padło ofiarą manipulacji.

Klamka nie zapadła, bo sprawą musi zająć się jeszcze Rada Europejska. Na kogo Polska może liczyć?

Po pierwsze – na wszystkie te kraje, które są mocno uzależnione od węgla. Ponieważ cała polityka klimatyczna tak naprawdę jest polityką rugowania węgla z Europy. Ale, w moim przekonaniu, powinniśmy adresować nasze stanowisko również do tych krajów, które zachowały duży rozmiar produkcji przemysłowej. Zaostrzanie polityki klimatycznej uderza bowiem nie tylko w energetykę węglową, ale we wszystkie sektory przemysłu energochłonnego. A te sektory są obecne w wielu państwach Unii Europejskich, również na Zachodzie. Wydaje się więc, że powinniśmy adresować nasze stanowisko szerzej niż tylko do naszej części Europy.

Jakie są szanse na odwrócenie niekorzystnych dla Polski decyzji?

Trudno to ocenić. Jedno jest pewne – gra nadal się toczy. Mamy sprzymierzeńców, a jeszcze rok, czy półtora roku temu byliśmy osamotnieni. Coraz więcej państw daje sygnały niezadowolenia z zaostrzenia polityki klimatycznej w czasie kryzysu. Bardzo dobrym sygnałem jest decyzja Niemiec sprzed kilku dni o zablokowaniu polityki klimatycznej wobec produkcji samochodów. Argumentacja, której kanclerz Angela Merkel użyła przy stopowaniu tego fragmentu polityki klimatycznej, powinna być powtórzona przez nas. Dotyczy bowiem nie tylko samochodów, ale każdej działalności gospodarczej.

Czy powinniśmy szukać porozumienia właśnie z Niemcami?

Byłoby dobrze, gdyby w końcu ustaliło się stanowisko rządu niemieckiego. Przez ostatnie miesiące ten rząd nie miał jednolitego zdania. Minister środowiska opowiadał się za zaostrzaniem polityki klimatycznej, a minister gospodarki – wręcz przeciwnie. Gdyby Niemcy wyklarowały stanowisko po naszej myśli, moglibyśmy spać spokojnie.

A jeśli nie? Trzeba będzie budować koalicję w kontrze do Niemiec?

Tę koalicję trzeba budować w każdych warunkach. Sprawa jest gardłowa dla polskiej gospodarki. Nie możemy jej odpuścić.

Czy polscy europosłowie występują jednym frontem?

Początkowo mieliśmy moment zawahania po stronie lewicy – SLD, Ruchu Palikota. Lewica w Europie forsuje zaostrzenie polityki klimatycznej, jest najgłębszym promotorem tej tendencji. Na szczęście w trakcie całego procesu udało się przekonać wszystkich polskich posłów, aby oponowali przeciwko zmianom.

Zbigniew Ziobro zarzuca europosłom PiS, Ryszardowi Legutce i Tomaszowi Porębie, że poparli jedną z niekorzystnych dla Polski poprawek, która ostatecznie i tak upadła…

Zbigniew Ziobro szuka dziury w całym. Chcąc za wszelką cenę zaznaczyć swoją obecność, wysuwa nietrafione zarzuty. Zapisy proponowane w poprawce 28, o którą chodzi, od dawna obowiązują. Przyjęcie bądź odrzucenie jej, nie miało żadnego znaczenia. Nie dotyczyła polityki klimatycznej, tylko systemu wsparcia dla energii odnawialnej, a kolega Ziobro głosował w tej sprawie razem z ekologami. Może powinien się bardziej zastanowić.

Teraz piłka po stronie rządu. Czy jest pan dobrej myśli?

Dzisiaj największą rolę do odegrania rzeczywiście ma  rząd. Po ostatnim głosowaniu w PE jestem pełen niepokoju, jak sprawa będzie się rozwijała.

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook