Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Eksperymentowanie idzie za daleko

09.10.2013

Rozmowa z Konradem Szymańskim, europosłem PiS, zajmującym się m.in. tematyką energetyczną.

Stefczyk.info: Niekorzystnie dla polskich interesów zakończyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Zgodnie z decyzjami PE poszukiwania gazu łupkowego mają być również poprzedzone pełną oceną środowiskową. Czy to bardzo zła wiadomość?

Konrad Szymański: Sprawa wciąż nie jest zakończona, wciąż trwają negocjacje w Radzie. Jednak gdyby to prawo, które proponuje PE, weszło w życie to inwestorzy z branży łupkowej zostaliby zaproszeni de facto do wyjścia z Europy. Nikt nie jest w stanie mrozić tak wielu sum na wiele lat. Oczekiwanie, żeby pełna ocena środowiskowa była wykonywana i na etapie poszukiwań, i na etapie oceny złóż i eksploracji przemysłowej złoża oznacza radykalne wydłużenie procedur administracyjnych, a tym samym wzrost kosztów. Założenia Komisji Europejskiej, by procedurę uprościć, legły w gruzach, wraz z tym głosowaniem. Na pocieszenie można rzec, że głosowanie podzieliło PE.

Dlaczego to ma być pocieszenie?

Nasi dyplomaci mają bowiem jakiś argument w ręku. Widać, że niekorzystne dla Polski stanowisko nie jest jednomyślne. Parlament pękł w tej sprawie niemal na pół.

Jakie stanowisko wobec łupków widzi pan w poszczególnych instytucjach unijnych? Czego można się spodziewać po negocjacjach na szczeblu politycznym, czego po KE?

Komisja Europejska wydaje sprzeczne ze sobą komunikaty, w zależności od tego, kto się wypowiada. Trudno mówić o jednolitym stanowisku Komisji. Podobnie jest w Radzie, ponieważ poszczególne państwa mają inny stosunek do łupków. Część - jak Francja - namawia publicznie, by energetykę niekonwencjonalną zupełnie porzucić, inne - np. Polska, Wielka Brytania, Holandia - są przychylne nowemu sektorowi. Wszystko jest w grze. Unia jest pod tym względem bardzo podzielona. Być może to jest właśnie najważniejszy argument, by Unia powstrzymała się od nerwowych ruchów w tej dziedzinie. UE powinna pozostawić państwom członkowskim swobodę wyboru polityki energetycznej, zgodnie z zapisami w Traktatach.

To jeszcze jest możliwe w pana ocenie?

Sądzę, że to jest możliwe. Musimy jednak bardzo intensywnie - i na poziomie PE i na poziomie Rady - bronić swoich racji i namawiać do tego, by porzucić plany, by Unia aktywizowała się zbyt mocno w tym obszarze.

Czy w debacie o łupkach padają jakieś inne propozycje kierunków rozwoju energetyki? Ktoś mówi: "łupki nie, jest alternatywa"?

W Unii największa moda panuje na przekonanie, które zasługuje na miano baśni, że powinniśmy odchodzić od wszelkich paliw kopalnych i zajmować się jedynie energią ze źródeł odnawialnych, które dadzą nam rzekomo dywersyfikację, bezpieczeństwo itd. To są baśnie, w które mogą wierzyć jedynie ludzie, nie mający nic wspólnego z branżą energetyczną. Dotychczasowe nasze doświadczenie z odnawialną energią pokazuje, że ta energia jest niestabilna, droga i wymaga wsparcia ze źródeł konwencjonalnych. To szaleństwo powinno mieć więc swoje granice. I również należy namawiać unijnych decydentów, by zwrócili na to uwagę. Eksperymentowanie w Europie idzie już za daleko. To już skutkuje znaczącym wzrostem kosztów.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikimedia Commons/JLogan]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook