Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Eksperymentowanie idzie za daleko

09.10.2013

Rozmowa z Konradem Szymańskim, europosłem PiS, zajmującym się m.in. tematyką energetyczną.

Stefczyk.info: Niekorzystnie dla polskich interesów zakończyło się głosowanie w Parlamencie Europejskim. Zgodnie z decyzjami PE poszukiwania gazu łupkowego mają być również poprzedzone pełną oceną środowiskową. Czy to bardzo zła wiadomość?

Konrad Szymański: Sprawa wciąż nie jest zakończona, wciąż trwają negocjacje w Radzie. Jednak gdyby to prawo, które proponuje PE, weszło w życie to inwestorzy z branży łupkowej zostaliby zaproszeni de facto do wyjścia z Europy. Nikt nie jest w stanie mrozić tak wielu sum na wiele lat. Oczekiwanie, żeby pełna ocena środowiskowa była wykonywana i na etapie poszukiwań, i na etapie oceny złóż i eksploracji przemysłowej złoża oznacza radykalne wydłużenie procedur administracyjnych, a tym samym wzrost kosztów. Założenia Komisji Europejskiej, by procedurę uprościć, legły w gruzach, wraz z tym głosowaniem. Na pocieszenie można rzec, że głosowanie podzieliło PE.

Dlaczego to ma być pocieszenie?

Nasi dyplomaci mają bowiem jakiś argument w ręku. Widać, że niekorzystne dla Polski stanowisko nie jest jednomyślne. Parlament pękł w tej sprawie niemal na pół.

Jakie stanowisko wobec łupków widzi pan w poszczególnych instytucjach unijnych? Czego można się spodziewać po negocjacjach na szczeblu politycznym, czego po KE?

Komisja Europejska wydaje sprzeczne ze sobą komunikaty, w zależności od tego, kto się wypowiada. Trudno mówić o jednolitym stanowisku Komisji. Podobnie jest w Radzie, ponieważ poszczególne państwa mają inny stosunek do łupków. Część - jak Francja - namawia publicznie, by energetykę niekonwencjonalną zupełnie porzucić, inne - np. Polska, Wielka Brytania, Holandia - są przychylne nowemu sektorowi. Wszystko jest w grze. Unia jest pod tym względem bardzo podzielona. Być może to jest właśnie najważniejszy argument, by Unia powstrzymała się od nerwowych ruchów w tej dziedzinie. UE powinna pozostawić państwom członkowskim swobodę wyboru polityki energetycznej, zgodnie z zapisami w Traktatach.

To jeszcze jest możliwe w pana ocenie?

Sądzę, że to jest możliwe. Musimy jednak bardzo intensywnie - i na poziomie PE i na poziomie Rady - bronić swoich racji i namawiać do tego, by porzucić plany, by Unia aktywizowała się zbyt mocno w tym obszarze.

Czy w debacie o łupkach padają jakieś inne propozycje kierunków rozwoju energetyki? Ktoś mówi: "łupki nie, jest alternatywa"?

W Unii największa moda panuje na przekonanie, które zasługuje na miano baśni, że powinniśmy odchodzić od wszelkich paliw kopalnych i zajmować się jedynie energią ze źródeł odnawialnych, które dadzą nam rzekomo dywersyfikację, bezpieczeństwo itd. To są baśnie, w które mogą wierzyć jedynie ludzie, nie mający nic wspólnego z branżą energetyczną. Dotychczasowe nasze doświadczenie z odnawialną energią pokazuje, że ta energia jest niestabilna, droga i wymaga wsparcia ze źródeł konwencjonalnych. To szaleństwo powinno mieć więc swoje granice. I również należy namawiać unijnych decydentów, by zwrócili na to uwagę. Eksperymentowanie w Europie idzie już za daleko. To już skutkuje znaczącym wzrostem kosztów.

Rozmawiał Nal
[Fot. Wikimedia Commons/JLogan]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook