Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Chcemy umocnić Polskę w Europie

17.12.2015

Wiceminister spraw zagranicznych uważa, że polski głos powinien być lepiej słyszalny.

17 grudnia rozpocznie się posiedzenie Rady Europejskiej, po raz pierwszy z udziałem premier RP, Beaty Szydło.

"Sensem naszej polityki w UE jest umocnienie państwa polskiego w procesie europejskim. Nie po to, by się separować, ale by polski głos był jak najlepiej słyszalny i jak najmocniej brany pod uwagę" - mówi Konrad Szymański w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

Szymański nie zgadza się z teorią głoszącą, że Unia oznacza utratę suwerenności przez Polskę.

"Polska jest suwerennym krajem, ponieważ wszystkie władze są wybierane w Polsce zgodnie z polską konstytucją. Inna sprawa to jak ta władza jest sprawowana. Uważam, że paradoksalnie lepiej dla Unii byłoby, gdyby decyzje związane z procesem integracji były jak najgłębiej zakorzenione w wyborach poszczególnych krajów." - mówi były europoseł PiS.

Szymański zwraca też uwagę na problem braku odpowiedniej reprezentacji strony polskiej w instytucjach europejskich.

"Jeśli zobaczymy najwyższy rejestr urzędników, czyli dyrektorów generalnych w KE, to okaże się, że Polska jest nieproporcjonalnie słabo reprezentowana, i to powinno być poważne  zmartwienie." - powiedział.

Choć Polska nie jest odpowiednio reprezentowana w Unii, to wielu próbuje tłumaczyć, że problem nie istnieje, ponieważ "prezydentem" Europy został Donald Tusk. Kadencja byłego premiera RP jako przewodniczącego Rady Europejskiej skończy się w 2017 roku. PiS nie zdecydował jeszcze, czy będzie rekomendował Tuska na kolejną kadencję.

"Kiedy będzie się ta kadencja kończyła, chcielibyśmy podjąć decyzję, która nie będzie motywowana ani nadmierną solidarnością narodową, a nie chęcią jakiejś zemsty." - mówi Szymański.

mly/"Nasz Dziennik"

 

 

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook