Jedynie prawda jest ciekawa

Szymański: Bluźnierstwo na salonach

15.01.2015

"Na widoczny plan wybijają się dzisiaj dwa nihilizmy: pierwszy reprezentowany przez lewackie Charlie Hebdo, drugi przez terrorystów motywowanych religijnie."


Wydanie w kilku językach i w wielomilionowym nakładzie marginalnego dotąd pisma Charlie Hebdo ukazuje, w jaki sposób dramat mordu kilkunastu osób we Francji został przez wielu zinterpretowany. Wyraża je dobitnie niemiecki Der Spiegel: „Ta tragedia pokazuje, że wolnościowa demokracja potrzebuje bluźnierstwa. Bo bluźnierstwo kwestionuje dogmaty. A dogmaty – zarówno polityczne jak i religijne – są naturalnym wrogiem krytycznego myślenia.”

To szokujące założenie, które upowszechnia Charlie Hebdo, dewastujące europejską cywilizację, zostało uznane za własne przez wiele mediów, liderów życia społecznego i politycznego Europy.

Na widoczny plan wybijają się dzisiaj dwa nihilizmy: pierwszy reprezentowany przez lewackie Charlie Hebdo, drugi przez terrorystów motywowanych religijnie. Jedni niszczą kulturę piórem i ołówkiem, drudzy zabijają maczetą i kulą.

Bluźnierstwo nie było nigdy elementem kultury chrześcijańskiej, kultury tworzącej Europę. Dzisiaj jest fetowane na salonach.

fot. PAP/EPA

 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook