Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Bez akademickich dyskusji

20.05.2013

Rozmowa z europosłem PiS Konradem Szymańskim.

Stefczyk.info: "Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że w Unii dopiero zaczyna się krucjata antyłupkowa. To stwierdzenie dotyczy projektu konkluzji szczytu energetycznego UE. W nim proponowano m.in., że należy badać skutki eksploatacji łupków, a gaz łupkowy należy traktować jedynie jako surowiec przejściowy w procesie odchodzenia od węgla. Czy w Unii rzeczywiście dzieje się coś nowego ws. gazu łupkowego?

Konrad Szymański: Nie widzę, żeby w sprawie gazu łupkowego działo się coś nowego. Prawdą natomiast jest, że w Unii wciąż bardzo wielu polityków podchodzi do gazu łupkowego z nieprawdopodobnymi uprzedzeniami. One nie mają podstaw, nigdzie na świecie nie traktuje się w ten sposób "łupków", jedynie z uwagi na to, że gaz jest wydobywany w sposób niekonwencjonalny. Te zahamowania i uprzedzenia to jest problem. Na szczęście jednak Bruksela nie ma bezpośredniego wpływu na to, czy Polska będzie gaz wydobywać czy nie będzie. Fakt, że gaz postrzega się pozytywnie jedynie, jako surowiec przejściowy na drodze odchodzenia od węgla, to jest nadużycie. Nie ma podstaw, by sądzić, że to jest jedyną zaletą gazu łupkowego. To nie jest tak, że on jedynie powinien wyprzeć węgiel z polskiego miksu energetycznego. Wydaje się, że UE sama nie wie, czego chce w tej sprawie. Wysyłane są sprzeczne komunikaty. Taki stan trwa długie miesiące. Przekaz Unii jest bardzo mglisty.

Dlaczego tak się dzieje?

Ta mglistość wynika z tego, że w UE nie ma jednego stanowiska w tej sprawie. Lepiej byłoby zatem, by Unia przestała wyrażać jakieś ogólne opinie na temat gazu, by dała spokój z tym tematem. Państwa członkowskie powinny przestrzegać norm środowiskowych, nikt ich w Unii nie podważa. Lepiej poczekać na realne konsekwencje, na realne efekty badań wiertniczych, ocen zasobów "łupkowych". Państwa członkowskie i inwestorzy powinni mieć spokój, by zrobić coś konkretnego w tej dziedzinie. Tymczasem wciąż jesteśmy angażowani jakimiś debatami i dyskusjami, które nie mają konkluzji.

W Unii odbywa się w poniedziałek szczyt energetyczny. Czego się po nim należy spodziewać?

Oczekuję, że w końcu politycy unijni dostrzegą problem rosnących cen energii w Europie. Ta sprawa jest ściśle związana z polityką unijną, w szczególności z polityką klimatyczną. Jest to związane z wpychaniem źródeł odnawialnych do miksu energetycznego w państwach członkowskich. Tutaj UE ma kompetencje i czyni z nich bardzo zły użytek. Jeśli w Europie nie rozwiąże się problemu wysokich cen energii, a jednym z instrumentów na rzecz rozwiązania tego problemu są zasoby własne m.in. gazu, to Unia się ośmieszy. Obecne problemy z wyjściem z kryzysu finansowego w UE wynikają m.in. z faktu, że tu ceny energii są wysokie. Są najwyższe na świecie. To są realne problemy, którymi powinni się zająć europejscy politycy. Jednak oni prowadzą akademickie dyskusje na temat gazu łupkowego.

Ostatnio w Polsce pojawiły się wiadomości, że koleni inwestorzy wycofują się z poszukiwania gazu w naszym kraju. Pojawił się raport mówiący, że możemy mieć znacznie mniej gazu niż się wcześniej sądziło. Profesor Orion Jędrysek tłumaczył wprawdzie, że dziś nie można niczego powiedzieć o naszych złożach, ale przekaz poszedł w świat. Jak ta sytuacja wpływa na polskie zdolności walki o gazowe priorytety w UE?

Ta sytuacja oczywiście generalnie Polsce nie pomaga. Jednak fakt, że firmy zniechęcają się do działalności w Polsce, jest potężnym oskarżeniem polityki rządowej w tej sprawie. Firmy wycofują się z uwagi na to, że system prawny w kraju jest wciąż nieprzewidywalny, niestabilny i niejasny. To jest na pewno jeden z ważnych czynników. W sprawie zasobności polskich złóż "łupkowych" nie ma sensu prowadzić akademickich dyskusji. Te złoża trzeba zbadać. Bez wierceń niczego się nie dowiemy, więc dziś jedynie możemy zachęcać inwestorów, by decydowali się na kosztowne poszukiwania i badania. Bez nich będziemy snuli teoretyczne rozważania latami.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook