Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Zapłacimy za dziurę budżetową Rostowskiego

27.01.2012

Widać w nim ograniczenie środków na inwestycje, ogromny wzrost wydatków na obsługę zadłużenia. To jest inwestowanie w zadłużenie – o budżecie na 2012 rok portalowi Stefczyk.info mówi Beata Szydło z PiS.

Stefczyk.info: Sejm uchwalił ustawę budżetową na 2012 rok. Jak Pani ocenia ten projekt?

Beata Szydło: Od początku, kiedy projekt trafił do Sejmu po raz pierwszy, jeszcze przed wyborami, mówiliśmy, że to jest budżet nierealny. On jest tak przygotowany, żeby rozwiązać tylko jeden problem. Największy problem tego rządu, czyli żeby załatać dziurę budżetową.

Co dla Polski oznacza taki budżet?

Widać w nim ograniczenie środków na inwestycje, ogromny wzrost wydatków na obsługę zadłużenia. To jest inwestowanie w zadłużenie. Co więcej, nie ma niestety żadnych nadziei, że sytuacja będzie się poprawiać. Dochodów szuka się w kieszeniach podatników, poprzez podwyżkę składki rentowej, akcyzy itd. Będziemy wszyscy płacić za dziurę budżetową ministra Rostowskiego. To będzie budżet trwania, a nie jakaś wizja rozwoju.

Czy budżet może prowadzić do osłabienia polityki socjalnej?

W trakcie prac nad budżetem wskazywaliśmy, że nie zgadzamy się z cięciami wydatków proponowanymi w budżecie. One właśnie dotyczą spraw socjalnych, m.in. funduszu pracy czy funduszu dla niepełnosprawnych. Odrzucone zostały także propozycje zwiększenia kwoty przeznaczonej na subwencje oświatową. To jest coraz większy problem w Polsce, szkoły są likwidowane.

Cięcia w wydatkach socjalnych odczują zwykli obywatele?

To się przede wszystkim przełoży na sytuację tych osób, które już dziś mają problemy. Również przedsiębiorcy będą mieli ciężej. Jeśli spojrzymy na wzrost wskaźników ekonomicznych…

GUS informował, że PKB w 2011 roku wzrósł o 4,3 proc.

Widząc takie dane można by odnieść wrażenie, że nie jest tak źle. Jednak to jest jedna rzeczywistość. Drugim światem są ludzie, którzy żyją od pierwszego do pierwszego, których nie na wszystko stać. Lada chwila pojawi się problem w gminach. Do nich zostaną skierowane duże obciążenia finansowe, m.in. związane z oświatą. To wszystko przełoży się na życie obywateli. Do tego dojdą problemy z dostępnością środków z Unii Europejskiej, a po zakończeniu euro 2012 nastąpi zapaść na rynku pracy. Będziemy mieli coraz większe rozwarstwienie społeczne.

Rząd tego nie dostrzega?

Władze zdają się jedynie myśleć o progach ostrożnościowych, o walce z deficytem. To jest ważny element, ale nie może się to odbywać kosztem najuboższych.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook