Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Ten projekt niczego nie rozwiąże

20.04.2012

O rządowej propozycji ws. wieku emerytalnego, sposobie debaty na temat emerytur w Polsce oraz gwarancjach, jakie mają pracownicy obecnie portal Stefczyk.info rozmawia z wiceprezes PiS Beatą Szydło.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk poinformował, że rząd przyjął projekt podniesienia wieku emerytalnego. W najbliższych dniach ma on trafić do Sejmu. Czy ta zmiana ma szanse polepszyć sytuację polskiej gospodarki czy systemu emerytalnego?

Beata Szydło: Projekt ustawy przyjęty przez rząd w ogóle nie rozwiązuje problemów polskiego systemu emerytalnego, ani finansów publicznych, ani wielu innych spraw związanych z emeryturami i o tym, co się w Polsce dzieje. Również sposób, w jaki procesowany jest ten projekt jest skandaliczny.

Zmiany są konieczne?

To, że obecny system musi być zmieniony, nie ulega wątpliwości. Zmiany są konieczne, ponieważ obecne rozwiązania nie dają żadnych gwarancji pracownikom. Jednak sprowadzenie problemu przyszłości systemu do wieku emerytalnego i narzucenie swoich rozwiązań bez konsultacji z krytykami, trwanie przy ślepym uporze nic nie rozwiąże. Myśmy przecież do dzisiaj nie otrzymali konkretnego uzasadnienia dla podejmowanych zmian. Nie ma również w tej sprawie żadnych wyliczeń. Wydłużenie wieku uderzy jedynie w Polaków, którzy będą musieli dłużej pracować, a nie otrzymują żadnych gwarancji.

Rząd zapewnia, że świadczenia będą większe

Tusk i Rostowski rzeczywiście mówią, że emerytura będzie wyższa o 70-80 procent. Ja więc pytam, to będzie emerytura wyższa od jakiej podstawy? Może 800 złotych? Zapewnienia rządu to kolejny przykład mamienia Polaków. Ten system, który funkcjonuje dziś, również był przedstawiany jako świetne rozwiązanie. Wtedy również zaklinano rzeczywistość. Okazuje się dziś, że ten system nikogo nie zabezpiecza.

Rząd zdecydował się na forsowanie zmian, choć nie ma zgody społeczeństwa na zmiany wieku emerytalnego. Rząd się tym nie przejmuje, uznając, że debata na temat wydłużenia wieku się odbyła

Robiono cyrk wokół tej ustawy. Były pseudodebaty, premier spotykał się z klubami parlamentarnymi, różnymi środowiskami, było show. Teraz się okazuje, że do Sejmu ma trafić zupełnie inny projekt niż ten, który został przekazany do konsultacji. Oczywiście każdy ma prawo do zmian propozycji, ale nie rozumiem, dlaczego ostateczna propozycja nie ma być konsultowana społecznie.

O czym to świadczy?

Po raz kolejny łamie się prawo np. związków zawodowych do wypowiedzenia się na temat projektu rządowego. To dlatego PiS opowiada się za przeprowadzeniem referendum w tej sprawie. Zmiany wieku emerytalnego to sprawa bardzo ważna, która dotyczy każdego.

Zgodnie z zapowiedziami ustawa może zostać przyjęta w przeciągu kilku tygodni. Nie za szybko?

Ustawa ma być przepchnięta przez Sejm w ciągu kilku tygodni. To jest karygodne. To przecież fundamentalna ustawa, jedna z najważniejszych w najbliższym czasie. Tymczasem jest odpowiednio dużo czasu, żeby nad tymi propozycjami pracować. Prace powinny trwać tak długo, jak potrzeba.

Jak PiS zachowa się, gdy projekt trafi pod obrady?

Będziemy przeciwko niemu. Złożymy wniosek o odrzucenie tego projektu w pierwszym czytaniu. Ten projekt jest zły, nie daje Polakom żadnych gwarancji, zmiany są nieuzasadnione i dodatkowo wprowadzane w skandaliczny sposób.

Rozmawiał KL
[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook