Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Sprzedaż LOTu to bardzo zły krok

02.04.2013

Rozmowa z wiceprezes PiS posłanką Beatą Szydło.

Stefczyk.info. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie dotyczącej LOT. Rząd chce dać zgodę na sprzedaż większościowego pakietu akcji spółki. Liczy, że w ten sposób uda się pozyskać inwestora. Czy sprzedaż LOTu to dobry pomysł?

Beata Szydło: W mojej ocenie to jest wiadomość fatalna. LOT to bowiem kolejna spółka, która najpierw została doprowadzono do złej sytuacji finansowej, a potem - pod pozorem braku innych możliwości - ma zostać sprzedana. A przecież, jeśli LOT jest w tak kiepskiej kondycji, to cena za spółkę będzie znacznie poniżej oczekiwań oraz sumy, jaką można było zyskać, gdy firma była w dobrej kondycji. Poza tym w ostatnim czasie państwo poniosło duże wydatki związane z tą spółką. I obecnie okazuje się, że to niczego nie zmieniło - a wręcz odwrotnie. Pozbywanie się pakietu większościowego w spółce strategicznej jest złym krokiem. Tu nie chodzi o sentyment do narodowego przewoźnika - Polska sprzedając LOT pozbawi się kolejnej dużej spółki, kolejnego silnego podmiotu gospodarczego. To jest sytuacja zaskakująca i na pewno będzie przedmiotem naszych dociekań.

Dlaczego sytuacja w spółce jest tak zła?

W zeszłym roku okazało się, że ani zarząd ani rada nadzorcza nie kontrolowały należycie tego, co dzieje się w spółce. Zakupiono również nowe samoloty - Dreamlinery, co znów osłabiło firmę. Potem przekonywano nas, że trzeba do LOTu skierować pomoc państwa, by poprawić kondycję spółki. Teraz okazuje się, że i to nie przyniosło efektu, a firma musi zostać sprzedana. To trochę przypomina ratowanie Cypru, który najpierw doprowadzono do bankructwa, a potem pożyczono mu pieniądze, by już sam sobie nie dawał rady. W podobny sposób my pozbywamy się silnego podmiotu gospodarczego.

Rząd zaznacza, że sprzedaż pakietu większościowego nie oznacza utraty kontroli nad spółką. Rząd może zabezpieczyć sobie możliwości wpływania na decyzje nowych władz LOTu?

Nie wiem, co przedstawiciel rządu miał na myśli. Należałoby w tej sprawie poczekać na bardziej szczegółowe wyliczenia i plany rządu. Wtedy można będzie ocenić, co de facto planują władze. Być może rządzący sformułowali swój komunikat, ponieważ nie wiedzieli co napisać, a za kilka dni dowiemy się, że tak na prawdę działania rządzących będą szły w zupełnie inną stronę. To pokazuje, że rządzący nie mają żadnego pomysłu na LOT, albo wręcz odwrotnie - komuś zależało na tym, by spółka była w złej kondycji. Wydaje się, że gdy pojawią się konkretne podmioty zainteresowane kupnem LOTu może coś więcej będzie można powiedzieć.

Co w LOT należałoby zrobić?

Spółka wymaga restrukturyzacji. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zaznaczał w zeszłym roku, że czeka na plan naprawczy. Jednak okazuje się, że nic z tego chyba nie wyszło, że nawet zmiana prezesa niczego nie polepszyła. A ten właśnie prezes miał doprowadzić do poprawienia sytuacji w spółce. I to nic nie dało. Jedynym pomysłem formułowanym przez LOT były zwolnienia. Tymczasem spółce potrzebna jest głęboka restrukturyzacja, która pozwoliłaby na wyciągnięcie jej z problemów. Obawiam się, że rząd przez zaniechania doprowadził do sytuacji patowej i zapanowała panika. A minister Budzanowski w obecnej sytuacji w ogóle sobie nie radzi. On nie sprawdził się w sprawie LOtu zupełnie. Dopuścił do zapaści spółki, potem ogłaszał jakieś plany, przekazał środki z budżetu. A obecnie okazuje się, że nic nie było skuteczne. Pytanie więc, czy Budzanowski powinien być dalej ministrem...

Rozmawiał TK
[Fot. Łukasz Golowanow&Maciek Hypś/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook