Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Sprzedaż LOTu to bardzo zły krok

02.04.2013

Rozmowa z wiceprezes PiS posłanką Beatą Szydło.

Stefczyk.info. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie dotyczącej LOT. Rząd chce dać zgodę na sprzedaż większościowego pakietu akcji spółki. Liczy, że w ten sposób uda się pozyskać inwestora. Czy sprzedaż LOTu to dobry pomysł?

Beata Szydło: W mojej ocenie to jest wiadomość fatalna. LOT to bowiem kolejna spółka, która najpierw została doprowadzono do złej sytuacji finansowej, a potem - pod pozorem braku innych możliwości - ma zostać sprzedana. A przecież, jeśli LOT jest w tak kiepskiej kondycji, to cena za spółkę będzie znacznie poniżej oczekiwań oraz sumy, jaką można było zyskać, gdy firma była w dobrej kondycji. Poza tym w ostatnim czasie państwo poniosło duże wydatki związane z tą spółką. I obecnie okazuje się, że to niczego nie zmieniło - a wręcz odwrotnie. Pozbywanie się pakietu większościowego w spółce strategicznej jest złym krokiem. Tu nie chodzi o sentyment do narodowego przewoźnika - Polska sprzedając LOT pozbawi się kolejnej dużej spółki, kolejnego silnego podmiotu gospodarczego. To jest sytuacja zaskakująca i na pewno będzie przedmiotem naszych dociekań.

Dlaczego sytuacja w spółce jest tak zła?

W zeszłym roku okazało się, że ani zarząd ani rada nadzorcza nie kontrolowały należycie tego, co dzieje się w spółce. Zakupiono również nowe samoloty - Dreamlinery, co znów osłabiło firmę. Potem przekonywano nas, że trzeba do LOTu skierować pomoc państwa, by poprawić kondycję spółki. Teraz okazuje się, że i to nie przyniosło efektu, a firma musi zostać sprzedana. To trochę przypomina ratowanie Cypru, który najpierw doprowadzono do bankructwa, a potem pożyczono mu pieniądze, by już sam sobie nie dawał rady. W podobny sposób my pozbywamy się silnego podmiotu gospodarczego.

Rząd zaznacza, że sprzedaż pakietu większościowego nie oznacza utraty kontroli nad spółką. Rząd może zabezpieczyć sobie możliwości wpływania na decyzje nowych władz LOTu?

Nie wiem, co przedstawiciel rządu miał na myśli. Należałoby w tej sprawie poczekać na bardziej szczegółowe wyliczenia i plany rządu. Wtedy można będzie ocenić, co de facto planują władze. Być może rządzący sformułowali swój komunikat, ponieważ nie wiedzieli co napisać, a za kilka dni dowiemy się, że tak na prawdę działania rządzących będą szły w zupełnie inną stronę. To pokazuje, że rządzący nie mają żadnego pomysłu na LOT, albo wręcz odwrotnie - komuś zależało na tym, by spółka była w złej kondycji. Wydaje się, że gdy pojawią się konkretne podmioty zainteresowane kupnem LOTu może coś więcej będzie można powiedzieć.

Co w LOT należałoby zrobić?

Spółka wymaga restrukturyzacji. Minister skarbu Mikołaj Budzanowski zaznaczał w zeszłym roku, że czeka na plan naprawczy. Jednak okazuje się, że nic z tego chyba nie wyszło, że nawet zmiana prezesa niczego nie polepszyła. A ten właśnie prezes miał doprowadzić do poprawienia sytuacji w spółce. I to nic nie dało. Jedynym pomysłem formułowanym przez LOT były zwolnienia. Tymczasem spółce potrzebna jest głęboka restrukturyzacja, która pozwoliłaby na wyciągnięcie jej z problemów. Obawiam się, że rząd przez zaniechania doprowadził do sytuacji patowej i zapanowała panika. A minister Budzanowski w obecnej sytuacji w ogóle sobie nie radzi. On nie sprawdził się w sprawie LOtu zupełnie. Dopuścił do zapaści spółki, potem ogłaszał jakieś plany, przekazał środki z budżetu. A obecnie okazuje się, że nic nie było skuteczne. Pytanie więc, czy Budzanowski powinien być dalej ministrem...

Rozmawiał TK
[Fot. Łukasz Golowanow&Maciek Hypś/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook