Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Skandal w Modlinie

07.02.2013

Rozmowa z posłanką, wiceprezes PiS Beatą Szydło.

Stefczyk.info: Pas startowy w Modlinie będzie musiał powstać od nowa. Tak zdecydowali eksperci po badaniu obecnej infrastruktury. To kolejna decyzja związana z lotniskiem, która jest kompromitacją dla realizujących tę inwestycję. Jaki obraz się wyłania ze sprawy Modlina?

Beata Szydło: Ta sprawa to jest skandal. Po raz kolejny bowiem okazuje się, że inwestycje realizowane z puli pieniędzy przeznaczonych dla Polski ze środków unijnych są prowadzone źle. Do afer związanych z drogami, gdzie okazuje się, że nie tylko zmowy cenowe były, ale również robiono przekręty, dochodzi szereg innych inwestycji, w których mamy ogromne wątpliwości. I tu Modlin jest doskonałym przykładem. Wybudowano lotnisko, z którego nie da się korzystać, w miejscu, w którym jest ciągła mgła. Dodatkowo wydano unijne pieniądze na inwestycję, która nie jest obecnie wykorzystywana. Trzeba będzie wydać kolejne pieniądze na jej dostosowanie. Lotnisko traci, bo nie funkcjonuje, tracą przewoźnicy, tracą wszyscy. Mamy więc nie tylko do czynienia z kompromitacją, ale również wielkimi stratami.

Kto za tę sytuację odpowiada?

To jest przede wszystkim przejaw niefrasobliwości tych, którzy odpowiadają za tę budowę, w tym polityków. Zapewne w tej sprawie będziemy obserwowali próby obarczenia winą wyłącznie samorządowców. Wiadomo, że w dużej mierze oni mieli swój udział w tej inwestycji. Jednak mnie zastanawia, co działo się w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, co się działo w Ministerstwie Finansów, skoro mamy już kolejną inwestycję z wykorzystaniem funduszy z UE, w której widać nieprawidłowości. Sądzę, że niestety jeszcze dużo podobnych informacji będziemy słyszeć w najbliższym czasie. To wszystko trzeba wyjaśnić.

Czego możemy się spodziewać w roku 2015, w którym mija termin rozliczenia się z funduszy unijnych?

Polska może mieć poważny problem w tej sprawie. Wiele nieprawidłowości związanych z Funduszem Spójności może wyjść na jaw. Również program Kapitał Ludzki możemy sprawić nam poważne problemy. Obecnie wchodzimy w okres zamykania i rozliczania się z wykorzystania funduszy. Biorąc pod uwagę kłopoty w samej Unii spodziewam się tendencji do dokładnej kontroli tego, jak środki są wykorzystywane. Sądzę, że będzie mniejsza ochota w Brukseli na kierowanie pieniędzy do krajów członkowskich. Procedury będą więc drobiazgowo przestrzegane. Wielkich problemów spodziewam się więc np. w samorządach. One będą musiały zwracać część środków, albo w większym stopniu wykorzystywać własne. Biorąc pod uwagę stopień zadłużenia samorządów może się okazać, że te problemy są coraz większe. Czeka nas więc trudny okres.

On już się zaczął?

Przypadki wstrzymania środków przez KE na drogi już pokazuje, że Unia nie będzie przymykała oczu, szczególnie jeśli potwierdzi się, że brak nadzoru spowodował problemy. Brak nadzoru może stać również za problemami samorządów i innych podmiotów realizujących inwestycje. A na samym szczycie drabiny nadzoru stoi Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które powinno sprawdzać, jak wszystko jest realizowane. Poza tym, że możemy mieć problemy z pieniędzmi, które nie będą rozliczone, jest drugie pytanie, które trzeba postawić, np. w kontekście kampanii walki o nowy budżet UE.

O jakim pytaniu pani mówi?

Mówię o celowości prowadzonych inwestycji. To również budzi wątpliwości. Trzeba bowiem zadawać również podstawowe pytania: czy lotnisko w Modlinie powinno powstać w Modlinie? Czy to nie są pieniądze wydatkowane niecelowo, wyrzucone w błoto? Czy budowa dwóch stadionów w jednym mieście, które obecnie generują koszty, ma sens? Czy to jest zasadne, a może należało zbudować coś innego? Na takie pytania również trzeba będzie odpowiedzieć...

Rozmawiał TK
[Fot. Hubert Śmietanka/Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook