Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Rząd broni interesów państwa

13.10.2016

Dla polskiego rządu najważniejsze są bezpieczeństwo i interes Polski. Chcemy, aby wyposażenie polskiej armii opierało się na sprzęcie, który produkowany jest w Polsce - mówiła premier Szydło w TV Trwam.

„Będziemy wspierać kandydata na Przewodniczącego Rady Europejskiej, który będzie chciał zreformować UE”- mówiła premier Beata Szydło podczas wystąpienia w Rozmowach Niedokończonych w TV Trwam, pytana o to, czy rząd PiS poprze kandydaturę Donalda Tuska na kolejną kadencję jako szefa Rady Europejskiej.

Według premier Unii Europejskiej potrzebne jest mocne przywództwo, które doprowadzi do jej reformy. Jak mówiła decyzja o poparciu Tuska na drugą kadencję jako szefa Rady Europejskiej - „jest przed nami”.

UE przeżywa poważny kryzys. Jest to m.in. wina słabego przywództwa Unii, które nie radzi sobie z wyzwaniami. Donald Tusk zachowuje tutaj powściągliwą pozycję, jest zachowawczy. Jest zadowolony ze stanu obecnego, ale dla nas, i dla Polski, taki stan rzeczy jest nie do zaakceptowania. Pan przewodniczący Tusk nie zwrócił się do nas zresztą o poparcie, nie wiem więc czy będzie go oczekiwał - podkreśliła szefowa rządu.

Przyszły rok w UE będzie wyjątkowy bo z Unii wyjdzie Wielka Brytania. Takiego procesu jeszcze nie było w historii UE , więc na pewno przywództwo UE będzie niesłychanie istotne, by nie doprowadzić do tego, by Unia się rozpadła. Unia musi zostać zreformowana. To będzie też warunek, który będziemy stawiali przyszłemu przewodniczącemu (Rady UE-red.). Czy widzi konieczność zmian w UE, reform. Dziś Unia jest wstrząsana kryzysami, elity europejskie pogubiły się i oderwały się od rzeczywistości. Potrzebne jest tutaj mocne przywództwo, zdolne do reform. Nie sądzę, by Donald Tusk był osobą, która chciałaby się takich reform podjąć - dodała. Pytana o zerwanie przez rząd PiS negocjacji ws. zakupu francuskich śmigłowców Caracal zaznaczyła, że Francuzi „nie chcieli przyjąć naszych warunków, dlatego rozmowy zostały zakończone”.

Dla polskiego rządu najważniejsze są bezpieczeństwo i interes Polski. Chcemy, aby wyposażenie polskiej armii opierało się na sprzęcie, który produkowany jest w Polsce. Mamy w Polsce dwa zakłady - Świdnik i Mielec. Chcemy produkować dla polskiej armii bezpieczny i nowoczesny sprzęt, i co ważne: serwisowany w Polsce. Dzięki współpracy ze Świdnikiem i Mielcem to jest możliwe. Zależy nam na tym, by wszystko działo się w Polsce, by sprzęt produkowały firmy płacące podatki w Polsce, i w których pracują polscy pracownicy - wyjaśniała.

Taka jest filozofia naszego państwa - dodała oraz podkreśliła, że to nie oznacza, że zagraniczne inwestycje nie są przez rząd mile widziane. Wręcz przeciwnie.

Zależy nam na tym, by firmy z innych państw się u nas angażowały. Jednak Świdnik i Mielec dają miejsca pracy, dają do budżetu podatki. Zapraszamy inwestorów z zewnątrz ale na zasadach partnerskich. Niedługo szef MSZ Francji będzie w Polsce. Przedstawimy mu propozycję współpracy ws. zakupu innego sprzętu, który moglibyśmy wspólnie z francuskimi firmami realizować - tłumaczyła i dodała, że jest zdziwiona, że politycy opozycji, którzy decydowali o tym, by akurat ten śmigłowiec zakupić dla polskiej armii teraz pokazują takie zdenerwowanie.

Rząd każdego państwa powinien bronić interesów tego państwa - przekonywała Beata Szydło i zauważyła, że pomysł powołania komisji śledczej ws. Caracali jest dość kuriozalny.

Komisja śledcza musiałaby sięgnąć do początku tego przetargu, musiałaby się zająć momentem gdy te decyzje zapadały, to byłoby zapewne ciekawym doświadczeniem, były w końcu awanse polskich polityków w UE, przypomnę też o pojawiających się informacjach w mediach, ze ważni politycy PO z tą konkretną firmą byli związani. Komisja miałaby ciekawy materiał do przeanalizowania z okresu rządów PO-PSL. My się niczego nie obawiamy. Jesteśmy transparentni, ze spokojem oczekiwałabym werdyktu komisji - podkreśliła premier.

Jeśli chodzi zaś o spór aborcyjny premier zaznaczyła, że „szanuję każdy głos w dyskusji o ochronie życia”.

Państwo polskie musi pokazać,że zależy mu na ludzkim życiu. Przygotowujemy program wsparcia dla kobiet. Ochrona życia ludzkiego i debata nad nią muszą być pełne szacunku i godności. PiS jest za ochroną życia i my to bardzo głośno mówimy. Próba doprowadzenia do tego ażeby nie chronić życia tylko ażeby dać furtkę, aby ustawa o ochronie życia była bardziej liberalna - ostrzegała szefowa rządu. Według niej „nie można ignorować głosu tych, które wzięły udział w czarnych marszach”.

Ja szanuje każdy głos w tej dyskusji, szczególnie, że chodzi tu o tak delikatną kwestię, jak sumienie. My politycy powinniśmy wprowadzić takie zmiany w prawie aborcyjnym by nie stworzyć prawa, pozwalającego na naprawdę liberalne postawę w kwestiach ludzkiego życia - wyjaśniła. Jak zapewniała, „polskie państwo będzie gwarantowało opiekę nad kobietami w ciąży, możliwości adopcji, zabezpieczenia dla rodziców oraz matek,w trudnych ciążach i wychowujących chore dzieci”.

Polskie państwo musi pokazać, ze zależy mu na każdym życiu, a kobiety muszą wiedzieć, że mają wsparcie państwa. Taki program przygotowujemy. On będzie przyjęty przez rząd i Sejm do końca tego roku. Nawet najtrudniejsza ciąża może być donoszona, a rodzice mogą wychowywać dzieci niepełnosprawne - dodała szefowa rządu. Premier mówiła także or rekonstrukcji rządu i zwiększonym nadzorze nad spółkami skarbu państwa.

Chcemy, aby w nowym podmiocie zarządczym spółkami skarbu państwa była ścisła kontrola nad dobieram kadr i wydatkami finansów publicznych. Zdecydowaliśmy się na restrukturyzację rządu, by plan zrównoważonego rozwoju Morawieckiego był szybko wdrażany – od tego zależy sukces naszego planu społecznego. Minister Morawiecki ma pełną odpowiedzialność za politykę gospodarczą – zresztą świetnie sobie z tym radzi. Zmiany w SSP wynikają z likwidacji MSP i spółki będą zarządzane przez odpowiednich ministrów, musimy sprawdzać jak są wydawane pieniądze. Nie boimy się kontroli i podejmowania szybkich decyzji - mówiła Beata Szydło oraz obiecała, że „zrobi wszystko, by uratować polskie górnictwo”.

Węgiel to podstawa polskiego bezpieczeństwa energetycznego. Przez 8 lat niczego nie zrobiono by kopalnie były rentowne, przynosiły zysk i były dofinansowane. Musimy sobie jasno powiedzieć: jeżeli chcemy uratować polskie górnictwo musimy dokonać zmian, które pozwolą na wyprowadzenie górnictwa na prostą – poprzez doinwestowanie i innowacje technologiczne - tłumaczyła premier.

Musimy modernizować energetykę. Za kilka lat polska będzie stała przed koniecznością budowy nowych kopalń. Polski przemysł węglem stoi i stać będzie jeszcze bardzo długo. Musimy zrobić wszystko aby węgiel ratować. Nie podoba się to UE, bo nie jest to w interesie wielu innych państw, które próbują wejść na nasz rynek i proponować tu swoje towary. Chodzi tez o politykę klimatyczną UE - dodała. Według niej minister edukacji Anna Zalewska dobrze przygotowała reformę edukacji.

PiS chce postawić na silne szkolnictwo zawodowe. Chcemy,aby szkoła nie tylko uczyła,ale też wychowywała. Dlatego potrzebna jest reforma podstawy programowej. Pani minister blisko rok konsultowała te zmiany. My robimy tę reformę, by zabezpieczyć pracę dla nauczycieli. Nauczyciel ma mieć godną prace, a nie tylko godne wynagrodzenie - podkreśliła szefowa rządu.

Jest niż demograficzny i te zmiany muszą nastąpić. Wszystko nam tu się łączy – zachęty demograficzne, 500 plus, mieszkanie plus oraz zmiany w systemie edukacji. Nie zdołamy przeprowadzić reformy bez rodziców, nauczycieli i samorządów. Chcemy z nimi współpracować. Wszystkie wątpliwości można rozwiać na wczesnym etapie reformy - zapewniała Beata Szydło.

Nie naprawimy polskiej szkoły manifestując na ulicach tylko zasiadając do stołu i wprowadzając zmiany w prawie. Każdy ma prawu wyrażać swoja opinie, także manifestując. Tyle, ze nie idzie to w kierunku, by coś naprawiać. Chcemy, żeby w tym procesie zmian,który będzie postępował w edukacji,najważniejsi byli uczeń i nauczyciel. Polska szkoła ma równać do najlepszych. To jest nasza przyszłość. To są zmiany rozpisane na lata - mówiła.

Dzisiaj dobra wiadomość dla rodzin i tych, którzy chcą mieć własne mieszkania, a nie stać ich na to - będziemy budować mieszkania, które będą w zasięgu rodziny średnio zarabiającej. Mieszkanie+ wyjdzie - podkreślała premier Beata Szydło w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie Radia Maryja.

Szefowa rządu była pytana przez o. Tadeusza Rydzyka między innymi o spór wokół kwestii skuteczniejszej ochrony życia i zmian w ustawie antyaborcyjnej. Jak mówił dyrektor Radia Maryja, zaskoczyło go w projekcie Ordo Iuris, że karana za aborcję mogła być kobieta.

Szydło odpowiadała: Życie należy chronić i my chcemy chronić życie - dla całego naszego klubu parlamentarnego, w którym nigdy nie było dyscypliny ws. sumienia, dyskutowaliśmy na ten temat. To były dla wielu z nas trudne momenty i trudne decyzje. Jak się zachować w sytuacji, gdy jest wybór między ochroną życia, ale z drugiej strony istnieje podejrzenie, że być może te zmiany mogłyby spowodować, że wkrótce dojdzie do tego, że zacznie się w Polsce ruch, który doprowadzi do liberalizacji tych przepisów… Politycy muszą być odpowiedzialni, mają obowiązek patrzenia w przyszłość, nie tylko w tu i teraz, dzisiaj - podkreślała premier.

Szydło mówiła też o konieczności wprowadzenia pakietu osłonowego dla kobiet w tzw. trudnyh ciążach.

Mój mąż pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi - jestem z niego dumna i go za to podziwiam. Sama byłam wielokrotnie w tej szkole, widziałam, jakie to wspaniałe dzieci, wartościowe, jak potrafią nas nauczyć pokory i piękna świata. W Polsce ta zmiana patrzenia na problem niepełnosprawnych, poprawia się. Ale tu jest rola państwa: wychowanie, pokazanie, kształcenie, opieka na każdym etapie - by kobieta, która jest w trudnej sytuacji, która się zastanawia, to by wiedziała, że jeśli podejmie decyzję za życiem, nie jest w tym osamotniona - tłumaczyła Szydło.

To pierwszy krok, w drugim kroku będziemy rozważali inne kwestie. Musimy pamiętać o jednym - musimy być odpowiedzialni za to, co stanie się w przyszłości - dodawała.

W rozmowie pojawił się też wątek umowy CETA i stanowiska polskiego rządu.

Istnieją próby wykorzystywania tej sprawy i budzenia niepokoju społecznego. Chcę zapewnić, że polski rząd nie zgodzi się na nic, co mogłoby godzić w interes polskiego państwa i obywateli - mówiła Szydło.

W ocenie szefowej rządu wynegocjowana przez poprzedników umowa jest swoistym „kukułczym jajem” podłożonym nowej ekipie rządzącej.

Ta umowa musi być ratyfikowana większością 2/3 w parlamencie. Sprawdzimy i sprawdzamy, czy nie ma tam zagrożeń dot. żywności modyfikowanej i kwestii niezwykle wrażliwych i istotnych. W tej chwili po tych analizach wynika, że nie ma możliwości, by ta umowa dotyczyła tych środków - zaznaczyła.

Mówiąc o dobrych stronach CETA, premier Szydło wskazywała, że dotychczasowe umowy nie dają pełnej ochrony dla polskiego państwa - pod względem handlowym CETA mogłaby, zdaniem szefowej rządu, zwiększyć polskie interesy.

Dopytywana o kwestię pomocy dla uchodźców, premier Szydło deklarowała, że zwiększana jest pomoc dla nich - ale na miejscu, w ich ojczyznach.

W sprawie Mieszkania+ Szydło podkreślała, że mieszkania budowane z tego programu mają być dostępne dla każdej przeciętnie zarabiającej rodziny.

To jest pierwszy oferowany komponent z naszego narodowego programu mieszkaniowego – tych propozycji form wspierania budownictwa będzie więcej. Dziś w ramach Mieszkanie+ uruchomiliśmy komponent realizowany przez samorządy i Bank Gospodarstwa Krajowego - tłumaczyła szefowa rządu.

Premier przypominała, że decyzją jej rządu od przyszłego roku najniższa emerytura będzie wynosić 1000 złotych, a minimalna płaca - 2000 złotych.

Ja wiem, że to jest bardzo mało, ale przez te lata zapóźnień, gdy nic nie robiono, jeśli chodzi o wzrost uposażeń emerytalnych, my nie możemy zrobić od razu wielkich zmian. Druga nasza propozycja to wsparcie dla emerytur w postaci udogodnień, jak darmowe leki dla osób po 75 roku życia - wyliczała Szydło.

Zadeklarowała też, że do końca roku zostanie przyjęta ustawa obniżająca wiek emerytalny - zgodnie z kampanijnymi obietnicami PiS. Premier uspokajała przy tym w sprawie reformy edukacji.

Jeden ze słuchaczy pytał o poszkodowanych - zdaniem słuchacza przez ZUS - przedsiębiorców w aferze outsourcingowej.

Sprawa jest badana, analizowana i na pewno będą tutaj podjęte zdecydowane kroki. Potrzebujemy czasu, by wszystko sprawdziły odpowiednie organy. Nie zostawimy tego bez reakcji - odpowiedziała premier.

Szydło odpowiadała też na pytania o szczegóły programu darmowych leków dla seniorów. Premier zapewniała, że lista leków będzie zmieniana i aktualizowana.

Być może jest tak, że cena tego leku jest mała, dlaczego nie ten droższy lek nie znalazł się na liście. Ale suma tych leków ma w pełni zabezpieczać leczenie takich osób. Przyszły rok to już będzie cały rok, szersza ta lista leków. Dlaczego muszą to zapisywać lekarze rodzinni? Chodziło o to, by była pewna kontrola nad tym programem - tłumaczyła premier.

Szefowa rządu zadeklarowała również, że afera reprywatyzacyjna musi zostać wyjaśniona i w tej kwestii minister Ziobro podjął już szereg działań.

Premier Beata Szydło przyznała w środę w Radiu Maryja, że obecnie raczej nie ma możliwości, aby zrobić taką ustawę frankową, jakiej środowisko frankowiczów oczekuje. Poinformowała też, że na ten temat rozmawiała z prezesem NBP Adamem Glapińskim oraz nowym szefem KNF Markiem Chrzanowskim.

Premier Szydło podkreśliła, że sprawa frankowiczów to niezwykle trudny temat.

Chcielibyśmy bardzo pomoc tym osobom - zadeklarowała. Dodała, że w Sejmie znajduje się prezydencki projekt tzw. ustawy spreadowej, którym mają zająć się posłowie w przyszłym tygodniu. Premier przyznała, że nie rozwiązuje on tego problemu w całości, ale jest wyjściem na przeciw.

Szydło poinformowała, że na ten temat rozmawiała z prezesem NBP Adamem Glapińskim oraz nowym szefem KNF Markiem Chrzanowskim, co można zrobić, jak można to rozwiązać. Jak dodała również wicepremier Mateusz Morawiecki nad tym się zastanawiał.

Wydaje się, że dziś nie ma możliwości, aby zrobić taką ustawę, jakiej środowisko frankowe oczekuje - zaznaczyła szefowa rządu.

Ale jest dobry sygnał, szef KNF mówił o tym, że jest możliwość by (…) w tych umowach pomiędzy bankami, była bezpośrednia możliwość klient-bank, rozwiązywania tych umów. Jeżeli będzie ze strony instytucji finansowych, banków taka wola jest możliwość reagowania - podkreśliła Szydło.

W tej chwili musimy wnikliwie przyglądać się co się dzieje na rynkach finansowych. Mamy niepokojące sygnały, jeżeli chodzi o banki włoskie, banki niemieckie. Musimy się przygotować, że może dojść do jakiegoś kryzysu, że mogą być kolejne zawirowania na rynkach finansowych. W związku z tym my podejmując decyzje jakiekolwiek tutaj w Polsce musimy być bardzo ostrożni - podkreśliła szefowa rządu.

fot. PAP/Andrzej Grygiel

fim, Radio Maryja, wPolityce.pl, PAP/ems

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook