Jedynie prawda jest ciekawa

Szydło: Polacy nie mają korzyści z Tuska

03.06.2015

Szefowa sztabu Andrzeja Dudy zapowiada, że nowy prezydent zajmie się sprawą wieku emerytalnego.

Projekt ustawy zakładający obniżenie wieku emerytalnego będzie złożony po zaprzysiężeniu prezydenta elekta Andrzeja Dudy - zapowiedziała w środę wiceprezes PiS Beata Szydło. Dodała, że prace nad dokumentem już trwają. Zaprzysiężenie zaplanowano na 6 sierpnia.

Szydło powiedziała w środę rano w TVP1, że ustawa zakładająca obniżenie wieku emerytalnego i przywrócenie stanu sprzed reformy przeprowadzonej przez rząd PO-PSL oraz zakładająca zwiększenie kwoty wolnej od podatku to dwa podstawowe projekty nowego prezydenta.

"On te projekty złoży w parlamencie, on będzie przekonywał jeszcze obecną koalicję, żeby te projekty zostały przyjęte" - zadeklarowała.

Wiceszefowa PiS przypomniała, że obniżenie wieku emerytalnego było jedną z obietnic wyborczych prezydenta elekta. Zaznaczyła jednak, że jeszcze w trakcie kampanii "pojawiły się nowe wątki" w tej sprawie. Chodzi o stanowisko związków zawodowych - Duda podpisał porozumienie z Solidarnością, rozmawiał też o reformie emerytalnej z przedstawicielami OPZZ. Na pytanie, czyj będzie ten projekt - prezydenta czy związkowców - Szydło odpowiedziała: "to będzie projekt Andrzeja Dudy".

Szydło, która była szefową sztabu wyborczego Dudy, pytana, czy będzie nadal współpracować nowym prezydentem, czy raczej zaangażuje się w kampanię parlamentarną PiS, odparła, że to nie jest jeszcze przesądzone.

"Nie jest tajemnicą, że bardzo dobrze nam się z prezydentem Andrzejem Dudą współpracowało, że ta kampania przebiegła pomyślnie. W związku z tym rozmawialiśmy o tym, czy dalej ta współpraca będzie nam się układała. Ale ja jestem też posłem, jestem wiceprezesem PiS, biorę odpowiedzialność za wynik wyborczy mojego ugrupowania i też jest rzeczą naturalną, że rozważam ponowne ubieganie się o mandat poselski" - podkreśliła Szydło.

"Te decyzje jeszcze przed nami, a decyzje personalne dotyczące Kancelarii Prezydenta będzie podejmował oczywiście prezydent Andrzej Duda" - dodała.

Wiceszefowa PiS odniosła się także do zmian zachodzących na polskiej scenie politycznej.

"Jesienią to już będzie zupełnie inna scena polityczna, zupełnie inny Sejm" - uważa. Jak oceniła, przed PiS otwiera się ogromna szansa, by wygrać wybory do parlamentu.

"Gdybyśmy dzisiaj popadli w triumfalizm i powiedzieli: +tak, na pewno wygramy wybory jesienne parlamentarne+, to popełnilibyśmy najgorszy błąd, jaki można by było popełnić. Potrzeba dużej pokory i dużej pracy" - podkreśliła Szydło.

Dziennikarka TVP, w programie „Polityka przy kawie”, pytała Beatę Szydło o skargę prof. Ryszarda Legutki na Donalda Tuska. Miała ona dotyczyć oficjalnego poparcia przez szefa Rady Europejskiej dla Bronisława Komorowskiego w kampanii wyborczej.

„Prof. Legutko podnosił fakt, że Donald Tusk nie zachował bezstronności. A są to standardy Unii Europejskiej” - powiedziała szefowa sztabu Andrzeja Dudy.

„Mam nadzieję, że Donald Tusk będzie bardziej zabiegał o sprawy polskie. Na razie Polacy niespecjalnie odczuwają korzyść z tego, że Tuska zajmuje takie stanowisko. Donald Tusk powinien popierać sprawy polskie, polskiego rządu i polskiego prezydenta. Tak robią wszyscy politycy w Unii Europejskiej zabiegając o swoje interesy narodowe. A sprawy polskie nie są eksponowane na forum europejskim. Nie chce nawet wracać do problemu polskiego przemysłu, polskich stoczni czy polskiego rolnictwa. To są tematy gdzie musi być jedność i porozumienie wszystkich stron politycznych.”

Mly/PAP/TVP.info

[Fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook