Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Niech Komorowski nie ucieka od sprawy euro! [wywiad]

23.03.2015

"To dla polskiego podatnika i budżetów rodzinnych sprawa kluczowa".

STEFCZYK.INFO: Pani prezes, rozmawiamy w „Bronkomarkecie”, gdzie zwracają państwo uwagę na zagrożenia płynące z wejścia Polski do strefy euro. Rządzący przekonują jednak, że dyskusje na ten temat były prowadzone podczas posiedzeń sejmowych komisjach i na sali parlamentarnej. Dlaczego „wrzucacie” ten temat w kampanii prezydenckiej?

Beata Szydło, wiceprezes PiS, szefowa sztabu Andrzeja Dudy: Ponieważ to problem zasadniczy dla wielu milionów Polaków. Niech pan sobie przypomni, jak wyglądała kwestia podniesienia wieku emerytalnego: w kampanii wyborczej ani Donald Tusk, ani Bronisław Komorowski, ani żaden z polityków Platformy nie mówili o tym, że zamierzają to zrobić. Wręcz przeciwnie - zażegnywali się od tego, natomiast fakty wyglądały tak, że bardzo szybko po wyborach wiek emerytalny został podniesiony, a prezydent Komorowski przyklasnął temu pomysłowi.

Obawiamy się, że podobnie będzie z wejściem do strefy euro: W tej chwili twierdzenia polityków Platformy i samego prezydenta, że po wyborach w 2015 roku trzeba rozmawiać o wejściu do euro każą się poważnie zastanowić nad podejściem rządzących. Dlatego pytamy ich o tę sprawę. To dla polskiego podatnika i budżetów rodzinnych sprawa kluczowa: czy mamy wejść do strefy euro tylko po to, by ją ratować i uwiarygadniać polityków PO w oczach ich brukselskich kolegów, czy rozmawiamy o bezpieczeństwie budżetowym wielu polskich rodzin.

A nie jest trochę tak, że wykorzystujecie tę strefę euro jako „straszak”? Opinie ekonomistów są podzielone: część uważa, że polska gospodarka mogłaby skorzystać na strefie euro, inni że trzeba uważać.

Wręcz przeciwnie. Polska wstępując do Unii Europejskiej podjęła zobowiązanie, że kiedyś przyjmie euro: ale nie było w tej sprawie wyznaczonej konkretnej daty. To dość oczywiste, że dla polskiej gospodarki i kieszeni polskich obywateli najważniejsze jest to, by wejście do strefy euro odbyło się wtedy, gdy obywatele Polski będą zarabiali tyle co na Zachodzie, a polska gospodarka będzie na tyle dobrze się rozwijała, że będziemy mogli realnie konkurować.

Wreszcie niezwykle istotna kwestia - sama strefa euro ma dzisiaj potworne kłopoty i nasze wejście byłoby dziś jedynie politycznym sygnałem, że duży kraj Europy decyduje się na ten ruch i udaje, że nie widzi tych problemów. Nie możemy sobie na to pozwolić, bo skutki mogłyby być opłakane dla wielu Polaków.

I stawiając ten temat w kampanii wyborczej nie kierowali się państwo sondażem, który pokazuje, że 70% Polaków nie chce wchodzić do strefy euro?

Kierowanie się sondażami to specyfika Platformy Obywatelskiej. Mamy ściśle określoną strategię i proszę mi wierzyć, że żaden z tematów nie jest ani przypadkowy, ani mało istotny. Staramy się narzucić debatę merytoryczną, chcemy, by w kampanii wyborczej rozmawiać o naprawdę istotnych sprawach dla Polaków, a tą kwestią jest także bezpieczeństwo finansowe i pytanie o to, czy polskie rodziny będzie stać na wykupywanie lekarstw, a polskie dzieci będą mogły wyjeżdżać na wakacje. Potencjalne skutki wejścia do strefy euro mogą być naprawdę bardzo trudne do udźwignięcia przez Polaków.

Będziecie państwo kontynuować ten temat w kampanii wyborczej? Po konferencji prasowej przed NBP i otwartym Bronkobusem czas chyba na spoty wyborcze.

To projekt, który będzie do realizowany do świąt Wielkiej Nocy. Chcemy, by wybrzmiał dobrze i będziemy o tym w różnych formatach, natomiast jest za wcześnie, by zdradzać nasze plany.

A jak odnajduje się Pani w podziale na Polskę radykalną i racjonalną, który proponuje Bronisław Komorowski?

To próba podziału Polaków i sprowokowania drugiej strony. Bronisław Komorowski apelował o zgodę i dialog, a to co robi w tej kampanii prowadzi do niezgody i dzielenia Polaków. My nie chcemy takiej kampanii i apelujemy o merytoryczną rozmowę - apelujemy także do Bronisława Komorowskiego, by rozmawiał o kwestii strefy euro i nie uciekał od tej kwestii.

Rozmawiał Marcin Fijołek

[Fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook