Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Jesteśmy gotowi do rządzenia

24.05.2013

Jarosław Gowin, b. minister sprawiedliwości i nieformalny lider konserwatystów w PO udzielił bardzo mocnego wywiadu dla "Rzeczpospolitej", w którym mówi m.in., że nie boi się powrotu PiS do władzy, bo to normalna, demokratyczna partia, Polska według niego jest państwem źle funkcjonującym i ma niedosyt, jeśli chodzi o dorobek 6 lat rządów PO. Dla portalu Stefczyk.info komentuje Beata Szydło z PiS.

Stefczyk.info: - Zaskoczyły Panią te słowa Jarosława Gowina?

Beata Szydło: - Szkoda, że Jarosław Gowin mówi to, dopiero teraz, kiedy już stracił stanowisko w rządzie. Do tego czasu jednak firmował ten rząd i jego decyzje. Nie dostrzegłam tu nagłej zmiany, takiej, że przez kilka lat w rządzie się dobrze działo i dopiero po odejściu Gowina zaczęło się źle dziać i rząd zaczął stosować "politykę ciepłej wody".

Dobrze, że taka refleksja jest, szkoda, że tak późno. Gowin jest w tej chwili outsiderem i szuka swojego miejsca. Myślę, że w ten sposób po pierwsze walczy o przetrwanie w samej Platformie, czyli próbuje budować grupę, która mogłaby go wspierać, ale z drugiej strony nie jest wykluczone, że Gowin myśli o stworzeniu własnego podmiotu politycznego. Trudno to w tej chwili jednoznacznie ocenić, bo nie wiadomo, jakie ma szanse.


Stefczyk.info: - A czy nie próbuje ohn sprowokować Donalda Tuska, żeby zostać wyrzuconym z Platformy?

Beata Szydło: - Na pewno przyjął taką metodę, żeby stać się ofiarą - to zawsze jest lepiej oceniane przez opinię publiczną. Będąc wyrzuconym, będzie miał już na wstępie taki handicap polityczny przy budowaniu czegoś nowego, niż gdyby sam odszedł. Dlatego faktycznie może dążyć do tego, żeby zostać wyrzuconym.


Stefczyk.info: - Ale jeśli tak się stanie, koalicja straci większość sejmową. Czy w takiej sytuacji Prawo i Sprawiedliwość jest przygotowana na wcześniejsze wybory?

Beata Szydło: - Ale koalicja wcale nie musi być mniejszościowa. Jak się wydaje, Leszek Miller jest już gotowy i stoi w blokach startowych, żeby ewentualnie wspierać rząd Tuska, nawet nie wchodząc do tej koalicji formalnie.

Prawo i Sprawiedliwość koncentruje się w tej chwili na przygotowaniu pakietu antykryzysowego w ramach swojego programu - o tym będziemy mówić na Kongresie - i oczywiście przygotowujemy się do rządzenia. Natomiast w naszej opinii to obecny rząd wziął odpowiedzialność, za to, co się dzieje w kraju i niech wywiąże się ze składanych obietnic.

Próba ucieczki Tuska do Brukseli, czy próba uniknięcia odpowiedzialności przez PO poprzez wcześniejsze wybory naszym zdaniem nie uda się. My tego nie będziemy wspierali.

Ale oczywiście różne scenariusze są możliwe.


Stefczyk.info: - Czy jednym z nich w strategii PO nie są wcześniejsze wybory, żeby uniknąć gnicia a la AWS czy SLD, nawet za cenę minimalnego przegrania tych wyborów z PiS-em?

Beata Szydło: - Być może taki plan jest, ale samorozwiązanie Sejmu musiałoby być przeprowadzone przy naszym współudziale. A my Tuska w tej ucieczce od odpowiedzialności na pewno nie będziemy wspierali. Oczywiście, zawsze jest wariant, że prezydent, w porozumieniu z rządem nie przyjmie projektu budżetu i wtedy mogą być wcześniejsze wybory.


Stefczyk.info: - Czy jesteście na taki scenariusz przygotowani?

Beata Szydło: - Tak, my jesteśmy gotowi. Jesteśmy gotowi do przejęcia władzy i wzięcia odpowiedzialności za Polskę, ale powtarzam - my do wcześniejszych wyborów nie dążymy.

Natomiast, nawet jeśli dojdzie do zmiany rządu, to nie oznacza, że Tusk i ten rząd nie powinien ponieść odpowiedzialności za to, co dzieje się w kraju i być rozliczonym przede wszystkim z zapaści gospodarczej. Sprawy idą w złym kierunku i widać już wyraźnie, że oni będą szukali wszelkich kół ratunkowych, ale manewr z rekonstrukcją rządu i wewnętrznymi wyborami już się nie powiedzie. Polacy już na nie dadzą się nabrać na takie plastiki.rozmawiał zrk
[fot. Józef Schim]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook