Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Jesteśmy gotowi do rządzenia

24.05.2013

Jarosław Gowin, b. minister sprawiedliwości i nieformalny lider konserwatystów w PO udzielił bardzo mocnego wywiadu dla "Rzeczpospolitej", w którym mówi m.in., że nie boi się powrotu PiS do władzy, bo to normalna, demokratyczna partia, Polska według niego jest państwem źle funkcjonującym i ma niedosyt, jeśli chodzi o dorobek 6 lat rządów PO. Dla portalu Stefczyk.info komentuje Beata Szydło z PiS.

Stefczyk.info: - Zaskoczyły Panią te słowa Jarosława Gowina?

Beata Szydło: - Szkoda, że Jarosław Gowin mówi to, dopiero teraz, kiedy już stracił stanowisko w rządzie. Do tego czasu jednak firmował ten rząd i jego decyzje. Nie dostrzegłam tu nagłej zmiany, takiej, że przez kilka lat w rządzie się dobrze działo i dopiero po odejściu Gowina zaczęło się źle dziać i rząd zaczął stosować "politykę ciepłej wody".

Dobrze, że taka refleksja jest, szkoda, że tak późno. Gowin jest w tej chwili outsiderem i szuka swojego miejsca. Myślę, że w ten sposób po pierwsze walczy o przetrwanie w samej Platformie, czyli próbuje budować grupę, która mogłaby go wspierać, ale z drugiej strony nie jest wykluczone, że Gowin myśli o stworzeniu własnego podmiotu politycznego. Trudno to w tej chwili jednoznacznie ocenić, bo nie wiadomo, jakie ma szanse.


Stefczyk.info: - A czy nie próbuje ohn sprowokować Donalda Tuska, żeby zostać wyrzuconym z Platformy?

Beata Szydło: - Na pewno przyjął taką metodę, żeby stać się ofiarą - to zawsze jest lepiej oceniane przez opinię publiczną. Będąc wyrzuconym, będzie miał już na wstępie taki handicap polityczny przy budowaniu czegoś nowego, niż gdyby sam odszedł. Dlatego faktycznie może dążyć do tego, żeby zostać wyrzuconym.


Stefczyk.info: - Ale jeśli tak się stanie, koalicja straci większość sejmową. Czy w takiej sytuacji Prawo i Sprawiedliwość jest przygotowana na wcześniejsze wybory?

Beata Szydło: - Ale koalicja wcale nie musi być mniejszościowa. Jak się wydaje, Leszek Miller jest już gotowy i stoi w blokach startowych, żeby ewentualnie wspierać rząd Tuska, nawet nie wchodząc do tej koalicji formalnie.

Prawo i Sprawiedliwość koncentruje się w tej chwili na przygotowaniu pakietu antykryzysowego w ramach swojego programu - o tym będziemy mówić na Kongresie - i oczywiście przygotowujemy się do rządzenia. Natomiast w naszej opinii to obecny rząd wziął odpowiedzialność, za to, co się dzieje w kraju i niech wywiąże się ze składanych obietnic.

Próba ucieczki Tuska do Brukseli, czy próba uniknięcia odpowiedzialności przez PO poprzez wcześniejsze wybory naszym zdaniem nie uda się. My tego nie będziemy wspierali.

Ale oczywiście różne scenariusze są możliwe.


Stefczyk.info: - Czy jednym z nich w strategii PO nie są wcześniejsze wybory, żeby uniknąć gnicia a la AWS czy SLD, nawet za cenę minimalnego przegrania tych wyborów z PiS-em?

Beata Szydło: - Być może taki plan jest, ale samorozwiązanie Sejmu musiałoby być przeprowadzone przy naszym współudziale. A my Tuska w tej ucieczce od odpowiedzialności na pewno nie będziemy wspierali. Oczywiście, zawsze jest wariant, że prezydent, w porozumieniu z rządem nie przyjmie projektu budżetu i wtedy mogą być wcześniejsze wybory.


Stefczyk.info: - Czy jesteście na taki scenariusz przygotowani?

Beata Szydło: - Tak, my jesteśmy gotowi. Jesteśmy gotowi do przejęcia władzy i wzięcia odpowiedzialności za Polskę, ale powtarzam - my do wcześniejszych wyborów nie dążymy.

Natomiast, nawet jeśli dojdzie do zmiany rządu, to nie oznacza, że Tusk i ten rząd nie powinien ponieść odpowiedzialności za to, co dzieje się w kraju i być rozliczonym przede wszystkim z zapaści gospodarczej. Sprawy idą w złym kierunku i widać już wyraźnie, że oni będą szukali wszelkich kół ratunkowych, ale manewr z rekonstrukcją rządu i wewnętrznymi wyborami już się nie powiedzie. Polacy już na nie dadzą się nabrać na takie plastiki.rozmawiał zrk
[fot. Józef Schim]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook