Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Czułam nacisk wywierany na Polskę

22.11.2016

Premier rządu o kryzysie imigracyjnym na łamach "Tygodnika Solidarność".

„UE zaczyna mówić tym samym głosem, którym my mówiliśmy już dawniej” – mówiła premier Beata Szydło w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.


Szefowa rządu mówiła o naciskach ze strony Brukseli jakie wywierano na Polskę ws. przyjmowania imigrantów, którzy napływają do Europy.


„Od pierwszej mojej wizyty w Brukseli czułam nacisk wywierany na Polskę, byśmy zaczęli przyjmować uchodźców. Ale wytrzymaliśmy. Nie daliśmy się złamać. Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj UE zaczyna mówić tym samym głosem, którym my mówiliśmy już dawniej” – powiedziała Szydło.


Przekonywała też, że Polska nie odsuwa się całkowicie od problemu uchodźców, którzy muszą uciekać ze swoich domów.


„Jeśli chodzi o uchodźców z regionów objętych wojną, to czujemy się w obowiązku im pomagać w ramach programów pomocy humanitarnej. Jednak wpuszczenie do państw Europy Zachodniej czy Polski tysięcy czy wręcz milionów imigrantów ekonomicznych, którzy tak naprawdę nie uciekają przed wojną, nie jest żadnym rozwiązaniem” – powiedział.


Zdaniem Szydło, przyszłość bezpieczeństwa w Europie zależy od tego czy utrzymany zostanie plan pomocy poza granicami UE.


„Mamy umowę z Turcją. Ona nie jest łatwa, ponieważ Turcy tez próbują rozgrywać tę sytuację na swoją korzyść, jednak nie mamy innego wyjścia” – stwierdziła.


Premier zapowiedziała też zbliżający się szczyt w Brukseli, który ma być poświęcony właśnie kwestiom imigracji. Zanim jednak do niego dojdzie, spotkają się ministrowie spraw wewnętrznych. Beata Szydło spodziewa się kolejnych nacisków na Polskę.


„Nie pewno nie zgodzę się na taką politykę imigracyjną, jaką próbują nam narzucić niektóre państwa europejskie” – stwierdziła Szydło i zapowiedziała zwiększenie nakładów na pomoc humanitarną.


„W przyszłym roku w budżecie przeznaczymy na ten cel jeszcze więcej pieniędzy. Myślę, że UE też może to zrobić” – dodała.


Szydło przestrzegała też:


„Błędem byłoby uleganie jakiejś presji tylko po to, by zrealizować cele polityczne państw stojących przed wyborami w następnym roku, ale mających też własne kłopoty”.


Mly/Tygodnik Solidarność


fot. [PAP/Radek Pietruszka]Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook