Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Czułam nacisk wywierany na Polskę

22.11.2016

Premier rządu o kryzysie imigracyjnym na łamach "Tygodnika Solidarność".

„UE zaczyna mówić tym samym głosem, którym my mówiliśmy już dawniej” – mówiła premier Beata Szydło w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”.


Szefowa rządu mówiła o naciskach ze strony Brukseli jakie wywierano na Polskę ws. przyjmowania imigrantów, którzy napływają do Europy.


„Od pierwszej mojej wizyty w Brukseli czułam nacisk wywierany na Polskę, byśmy zaczęli przyjmować uchodźców. Ale wytrzymaliśmy. Nie daliśmy się złamać. Proszę zwrócić uwagę, że dzisiaj UE zaczyna mówić tym samym głosem, którym my mówiliśmy już dawniej” – powiedziała Szydło.


Przekonywała też, że Polska nie odsuwa się całkowicie od problemu uchodźców, którzy muszą uciekać ze swoich domów.


„Jeśli chodzi o uchodźców z regionów objętych wojną, to czujemy się w obowiązku im pomagać w ramach programów pomocy humanitarnej. Jednak wpuszczenie do państw Europy Zachodniej czy Polski tysięcy czy wręcz milionów imigrantów ekonomicznych, którzy tak naprawdę nie uciekają przed wojną, nie jest żadnym rozwiązaniem” – powiedział.


Zdaniem Szydło, przyszłość bezpieczeństwa w Europie zależy od tego czy utrzymany zostanie plan pomocy poza granicami UE.


„Mamy umowę z Turcją. Ona nie jest łatwa, ponieważ Turcy tez próbują rozgrywać tę sytuację na swoją korzyść, jednak nie mamy innego wyjścia” – stwierdziła.


Premier zapowiedziała też zbliżający się szczyt w Brukseli, który ma być poświęcony właśnie kwestiom imigracji. Zanim jednak do niego dojdzie, spotkają się ministrowie spraw wewnętrznych. Beata Szydło spodziewa się kolejnych nacisków na Polskę.


„Nie pewno nie zgodzę się na taką politykę imigracyjną, jaką próbują nam narzucić niektóre państwa europejskie” – stwierdziła Szydło i zapowiedziała zwiększenie nakładów na pomoc humanitarną.


„W przyszłym roku w budżecie przeznaczymy na ten cel jeszcze więcej pieniędzy. Myślę, że UE też może to zrobić” – dodała.


Szydło przestrzegała też:


„Błędem byłoby uleganie jakiejś presji tylko po to, by zrealizować cele polityczne państw stojących przed wyborami w następnym roku, ale mających też własne kłopoty”.


Mly/Tygodnik Solidarność


fot. [PAP/Radek Pietruszka]Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook