Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Budżet bez perspektywy szybkiej zmiany gospodarczej

13.12.2013

"Technicznie Donald Tusk poradził sobie ze spięciem budżetu, ale nie oznacza to, że kłopoty finansowe są poza Polską."

Stefczyk.info: Dzisiaj Sejm uchwalił budżet na 2014 r., państwo głosowali przeciw. Co nas czeka w związku z tymi rozwiązaniami?

Beata Szydło, PiS: To jest budżet, który nie daje żadnej perspektywy szybkiej zmiany gospodarczej, której Polska potrzebuje. To jest budżet, w którym koalicja rządząca zapewniła sobie dalsze trwanie, przeżycie przez kolejny rok, wykorzystanie tych zasobów, które jeszcze może. Natomiast czekają nas te następne lata dość trudne, ponieważ nie ma w tej chwili – ze strony Ministerstwa Finansów czy rządu – żadnej propozycji zmian, która dawałaby gwarancję, że takie systemowe zmiany doprowadzą do tego, że w Polsce będzie stabilny wzrost, na takim poziomie, który będzie na przykład pozwalał np. budowanie nowych miejsc pracy.

Czy w związku z powstawaniem tego budżetu pokładała pani jakieś nadzieje w zmianie w Ministerstwie Finansów i nowym ministrze Mateuszu Szczurku?

Jeżeli chodzi o los tego budżetu to on już był przesądzony kiedy zapadła decyzja przepchnięcia przez Parlament zmian w systemie emerytalnym. Tak naprawdę to od nich zależało czy ten budżet się zepnie czy nie. Jeżeli zdecydowano się na tak drastyczny krok, żeby sięgnąć po pieniądze z systemu emerytalnego, aby łatać dziurę budżetową, to było do przewidzenia że i budżet przejdzie. Mam wrażenie, że nowy minister finansów niewiele ma do powiedzenia i nawet z jego wypowiedzi w czasie drugiego czytania było widać, że on nie za bardzo orientuje się w kwestiach finansów publicznych i budżetu państwa. Przykro to powiedzień, pełni trochę rolę kwiatka do kożucha w rządzie Donalda Tuska. Trzeba mu oczywiście życzyć szczęścia i powodzenia, bo od tego zależy los polskich finansów i nas wszystkich, natomiast nie wydaje mi się, że jest to osobowość, która mogłaby zmienić losy polskiego budżetu.

Wspomniała pani, że budżet dopiął się dzięki skokowi na OFE. Czy nie jest tak, że to jest rozwiązanie krótkotrwałe i możemy mieć problem z budżetem za rok, dwa czy trzy lata?

Jeżeli Platforma nie przeprowadzi w ciągu tych dwóch lat zmian systemowych, nie tylko w finansach publicznych, bo tutaj trzeba przede wszystkim rozmawiać o progach ostrożnościowych, o innej konstrukcji budżetu, o naprawie systemu podatkowego. Jeżeli również nie zmieni całego systemu emerytalnego, to w 2015 r. ten problem wróci do tej Izby.

Donald Tusk wiele razy podkreślał znaczenie środków unijnych. Czy one były konieczne do skonstruowania budżetu na 2014 r.?

Na 2014 r. jeszcze nie do końca, dlatego że ta perspektywa dopiero w przyszłym roku się rozpocznie. Natomiast pewne zmiany, m.in. te w systemie emerytalnym – to zmniejszenie deficytu na papierze, ma pozwolić na to, aby pożyczki można było zaciągać ponownie. Problem ze środkami unijnymi jest kwestia na co się te pieniądze wydaje i jak się je wydaje. One powinny być bardziej pompowanie do gospodarki. Jeżeli będziemy realizowali te środki tak jak w tej mijającej perspektywie, to okazuje się, że przy tak ogromnej kwocie dofinansowania, zmieniło się nie aż tak wiele jakbyśmy oczekiwali. Poza tym to powinny być zmiany, które na trwale budzą polską gospodarkę. Ogromna liczba tych pieniędzy została zmarnowana, albo niestety dochodziło też do korupcji. Takie są fakty, z którymi dyskutować trudno.

Ten budżet, który mieliśmy na 2013 r. był nowelizowany, były zmieniane progi ostrożnościowe, gdyż minister Rosowski zrobił zbyt optymistyczne założenia. Czy taka rzecz też może się zdarzyć w tym przypadku?


Na pewno Donald Tusk wyciągną wnioski z tych pomyłek Rostowskiego i między innymi z tego powodu się z nim pożegnał. Prognozy w budżecie na rok 2014 są nieco bardziej poprawne. One są, przynajmniej w niektórych punktach zawyżone, ale  prawdopodobnie możliwe do osiągnięcia. Problemem staje się w tej chwili ustawa emerytalna. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny ją zakwestionuje, to wówczas jest także kłopot z budżetem, który opiera się na zmianach w OFE.

Jakie mogą być tego konsekwencje?


Mogą być żądania odszkodowań przez towarzystwa emerytalne. Sami ubezpieczeni mogą zgłaszać takie roszczenia. Jeżeli zostanie zakwestionowana ta ustawa o zmianach w OFE w trakcie roku budżetowego – a w budżecie jest ponad 20 mld , które są skutkiem tych zmian – to o tyle trzeba będzie zmniejszyć wydatki budżetowe bądź powiększyć dziurę. Powiększenie deficytu nie jest takie łatwe, bo trzeba by znosić progi ostrożnościowe – co oczywiście można zrobić w przypadku ustawowych progów. Zmiany te dla przeciętnego człowieka skutkują tym, że w budżecie na 2015 r. nie będzie można założyć waloryzacji rent i emerytur. Technicznie Donald Tusk poradził sobie ze spięciem budżetu, ale nie oznacza to, że kłopoty finansowe są poza Polską.
not. mc
[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook