Jedynie prawda jest ciekawa


Szydło: Budżet bez perspektywy szybkiej zmiany gospodarczej

13.12.2013

"Technicznie Donald Tusk poradził sobie ze spięciem budżetu, ale nie oznacza to, że kłopoty finansowe są poza Polską."

Stefczyk.info: Dzisiaj Sejm uchwalił budżet na 2014 r., państwo głosowali przeciw. Co nas czeka w związku z tymi rozwiązaniami?

Beata Szydło, PiS: To jest budżet, który nie daje żadnej perspektywy szybkiej zmiany gospodarczej, której Polska potrzebuje. To jest budżet, w którym koalicja rządząca zapewniła sobie dalsze trwanie, przeżycie przez kolejny rok, wykorzystanie tych zasobów, które jeszcze może. Natomiast czekają nas te następne lata dość trudne, ponieważ nie ma w tej chwili – ze strony Ministerstwa Finansów czy rządu – żadnej propozycji zmian, która dawałaby gwarancję, że takie systemowe zmiany doprowadzą do tego, że w Polsce będzie stabilny wzrost, na takim poziomie, który będzie na przykład pozwalał np. budowanie nowych miejsc pracy.

Czy w związku z powstawaniem tego budżetu pokładała pani jakieś nadzieje w zmianie w Ministerstwie Finansów i nowym ministrze Mateuszu Szczurku?

Jeżeli chodzi o los tego budżetu to on już był przesądzony kiedy zapadła decyzja przepchnięcia przez Parlament zmian w systemie emerytalnym. Tak naprawdę to od nich zależało czy ten budżet się zepnie czy nie. Jeżeli zdecydowano się na tak drastyczny krok, żeby sięgnąć po pieniądze z systemu emerytalnego, aby łatać dziurę budżetową, to było do przewidzenia że i budżet przejdzie. Mam wrażenie, że nowy minister finansów niewiele ma do powiedzenia i nawet z jego wypowiedzi w czasie drugiego czytania było widać, że on nie za bardzo orientuje się w kwestiach finansów publicznych i budżetu państwa. Przykro to powiedzień, pełni trochę rolę kwiatka do kożucha w rządzie Donalda Tuska. Trzeba mu oczywiście życzyć szczęścia i powodzenia, bo od tego zależy los polskich finansów i nas wszystkich, natomiast nie wydaje mi się, że jest to osobowość, która mogłaby zmienić losy polskiego budżetu.

Wspomniała pani, że budżet dopiął się dzięki skokowi na OFE. Czy nie jest tak, że to jest rozwiązanie krótkotrwałe i możemy mieć problem z budżetem za rok, dwa czy trzy lata?

Jeżeli Platforma nie przeprowadzi w ciągu tych dwóch lat zmian systemowych, nie tylko w finansach publicznych, bo tutaj trzeba przede wszystkim rozmawiać o progach ostrożnościowych, o innej konstrukcji budżetu, o naprawie systemu podatkowego. Jeżeli również nie zmieni całego systemu emerytalnego, to w 2015 r. ten problem wróci do tej Izby.

Donald Tusk wiele razy podkreślał znaczenie środków unijnych. Czy one były konieczne do skonstruowania budżetu na 2014 r.?

Na 2014 r. jeszcze nie do końca, dlatego że ta perspektywa dopiero w przyszłym roku się rozpocznie. Natomiast pewne zmiany, m.in. te w systemie emerytalnym – to zmniejszenie deficytu na papierze, ma pozwolić na to, aby pożyczki można było zaciągać ponownie. Problem ze środkami unijnymi jest kwestia na co się te pieniądze wydaje i jak się je wydaje. One powinny być bardziej pompowanie do gospodarki. Jeżeli będziemy realizowali te środki tak jak w tej mijającej perspektywie, to okazuje się, że przy tak ogromnej kwocie dofinansowania, zmieniło się nie aż tak wiele jakbyśmy oczekiwali. Poza tym to powinny być zmiany, które na trwale budzą polską gospodarkę. Ogromna liczba tych pieniędzy została zmarnowana, albo niestety dochodziło też do korupcji. Takie są fakty, z którymi dyskutować trudno.

Ten budżet, który mieliśmy na 2013 r. był nowelizowany, były zmieniane progi ostrożnościowe, gdyż minister Rosowski zrobił zbyt optymistyczne założenia. Czy taka rzecz też może się zdarzyć w tym przypadku?


Na pewno Donald Tusk wyciągną wnioski z tych pomyłek Rostowskiego i między innymi z tego powodu się z nim pożegnał. Prognozy w budżecie na rok 2014 są nieco bardziej poprawne. One są, przynajmniej w niektórych punktach zawyżone, ale  prawdopodobnie możliwe do osiągnięcia. Problemem staje się w tej chwili ustawa emerytalna. Jeżeli Trybunał Konstytucyjny ją zakwestionuje, to wówczas jest także kłopot z budżetem, który opiera się na zmianach w OFE.

Jakie mogą być tego konsekwencje?


Mogą być żądania odszkodowań przez towarzystwa emerytalne. Sami ubezpieczeni mogą zgłaszać takie roszczenia. Jeżeli zostanie zakwestionowana ta ustawa o zmianach w OFE w trakcie roku budżetowego – a w budżecie jest ponad 20 mld , które są skutkiem tych zmian – to o tyle trzeba będzie zmniejszyć wydatki budżetowe bądź powiększyć dziurę. Powiększenie deficytu nie jest takie łatwe, bo trzeba by znosić progi ostrożnościowe – co oczywiście można zrobić w przypadku ustawowych progów. Zmiany te dla przeciętnego człowieka skutkują tym, że w budżecie na 2015 r. nie będzie można założyć waloryzacji rent i emerytur. Technicznie Donald Tusk poradził sobie ze spięciem budżetu, ale nie oznacza to, że kłopoty finansowe są poza Polską.
not. mc
[fot. PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook