Jedynie prawda jest ciekawa


Szwagrzyk: Rusza kolejny etap prac na Łączce

23.04.2013

Rozmowa z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem, pełnomocnikiem Prezesa IPN ds. poszukiwań miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego.

Stefczyk.info: 13 maja rusza kolejny etap prac na warszawskiej Łączce – podała „Rzeczpospolita”. Jakie są główne cele tego etapu prac?

Prof. Krzysztof Szwagrzyk: Rzeczywiście 13 maja rusza kolejny etap prac na Powązkach. Będziemy prowadzili działania poszukiwawcze i ekshumacyjne na pozostałym po Łączce dawnym polu więziennym. Obszar do przebadania jest dwu-trzykrotnie większy od tego, na którym prowadziliśmy badania latem ubiegłego roku. W czasie prac możemy odnaleźć szczątki nawet 200 osób. Czy nam się to uda? Tego nie wiem. Mam nadzieję, że gdy zakończymy prace będziemy mogli powiedzieć ile osób z tych pogrzebanych na Łącze w latach 40. i 50. udało się odnaleźć, a ilu się nie udało, z tego powodu, że w miejscu ich pogrzebania znajdują się już współczesne pomniki.

Obecny etap prac jest bardziej skomplikowany logistycznie? Wiąże się z koniecznością reorganizacji cmentarza?

Trudności, które nas czekają w drugim etapie prac, są rzeczywiście większe niż wcześniej. W czasie działań w roku ubiegłym prowadziliśmy działania ekshumacyjne na obszarze właściwie niezabudowanym. Tam było jedynie kilka symbolicznych i jeden faktyczny pomnik. Na środku Łączki stał również monument poświęcony ofiarom komunizmu. Obecnie natomiast będziemy prowadzili prace pod alejkami, pod ścieżkami, między rzędami współczesnych pomników. To jest działanie niezwykle trudne. Dotarcie do szczątków znajdujących się pod alejkami, czy uliczkami cmentarnymi będzie możliwe, ale już wydobycie i odnalezienie szczątków pogrzebanych pomiędzy współczesnymi pomnikami będzie bardzo skomplikowane. Do tych prac podchodzimy z pokorą.

Czy w czasie prac konieczne będzie ingerencja we współczesne pomniki?

Nie. Żaden z pomników współczesnych nie będzie w związku z naszymi pracami rozbierany. Nie taki jest nasz cel. Informacje podawane przez niektóre media wskazują na takie działanie, niektóre media doszukują się w tym sensacji. Jednak stwierdzam jednoznacznie, że to nie jest prawda. Nie będzie żadnych rozbiórek. Będziemy docierali do szczątków w miejscach, gdzie jest to możliwe – pod alejkami, uliczkami, pomiędzy rzędami grobów, pod drzewami.

W tym samym czasie, gdy ruszają kolejne prace na Łączce wciąż trwa procedura identyfikacji szczątków ekshumowanych w ubiegłym roku.

Tak, badania związane z identyfikacją wciąż trwają i będą trwać. Ten proces jest żmudny i długotrwały. Nie ma możliwości jego przyspieszenia. Robimy, co w naszej mocy, by wyniki naszych badań były podawane opinii publicznej jak najszybciej. Jednak tego się szybko zrobić nie da. Sądzę, że w najbliższym czasie, zapewne w czerwcu, będziemy gotowi, by przygotować kolejną konferencję, na której podamy nazwiska kolejnych osób, których szczątki udało się odnaleźć na „Łączce”. Obecnie, w związku z przygotowaniami do kolejnego etapu prac, przygotowanie takiej konferencji jest niemożliwe. Chcemy, by odbyła się ona w czerwcu. Liczę, że tego terminu uda nam się dotrzymać.

Rozmawiał TK
[Fot. Kadr z filmu „Kwatera 'Ł'”]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook