Jedynie prawda jest ciekawa


Szturm bezrobotnych

23.01.2013

Minister zapomniał dodać, że w roku 2011 rządząca koalicja Platforma - PSL zmniejszyła środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia prawie o połowę i dopiero od tego poziomu na rok 2013 środki na ten cel rosną – pisze Zbigniew Kuźmiuk o internetowej aktywności szefa resortu pracy.

1. Media coraz częściej informują o wręcz szturmie bezrobotnych na urzędy pracy w styczniu tego roku. W szczególności piszą o tym gazety lokalne, które cytują dane z powiatowych urzędów pracy z całej Polski i w tych regionach gdzie bezrobocie do tej pory było wysokie, ale i w tych gdzie było niższe.

Kierownicy Powiatowych Urzędów Pracy (PUP) przepytywani na tę okoliczność przez dziennikarzy, informują o wręcz 2-3 krotnym wzroście rejestracji bezrobotnych niż to było w grudniu 2012 roku.

To zjawisko przybrało takie rozmiary, że aby skrócić czas oczekiwania na rejestrację kierują oni do tego zajęcia po kilkunastu dodatkowych pracowników, zabierając ich z innych komórek organizacyjnych swoich urzędów.

2. Dramatyczna sytuacja na rynku pracy, powoduje nie tylko ciągle trwającą emigrację zarobkową najbardziej aktywnych w dużej mierze młodych ludzi ale także, spustoszenia w psychice ludzi, którzy zostają w kraju i muszą zaczynać swoje dorosłe życie, od bycia bezrobotnymi.

Sytuacja na rynku pracy jest zła i z miesiąca na miesiąc coraz gorsza. Stopa bezrobocia na koniec listopada wyniosła 12,9% i wzrosła w ciągu tego miesiąca aż o 0,4 pkt. Procentowego.

Z kolei na koniec grudnia wskaźnik bezrobocia sięgnął 13,3%, a w liczbach bezwzględnych bezrobotnych było 2 miliony 140 tysięcy.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2012 roku, bezrobocie wzrosło o blisko 150 tysięcy ale alarmistyczne dane z PUP przesądzają, że tempo wzrostu bezrobocia w styczniu i lutym będzie jeszcze szybsze niż do tej pory.

Eksperci rynku pracy twierdzą, że tylko w styczniu przyrost liczby bezrobotnych może wynieść około 140 tysięcy czyli stopa bezrobocia już na koniec stycznia wzrośnie o 1 punkt procentowy i wyniesie 14,3%.

3. Tak się składa, że w dniu dzisiejszym swój pierwszy wpis na blogu opublikował minister pracy Władysław Kosiniak - Kamysz i poświęcił go obecnej sytuacji na rynku pracy.

Minister pisze o rosnącym bezrobociu ale jednocześnie jest zadowolony, że udało mu się zwiększyć środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia w 2013 roku o 1,2 mld zł do kwoty 4,7 mld zł.

Tyle tylko, że minister zapomniał dodać, że w roku 2011 rządząca koalicja Platforma - PSL zmniejszyła środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia prawie o połowę i dopiero od tego poziomu na rok 2013 środki na ten cel rosną.

Kosiniak - Kamysz zwraca uwagę, że te zwiększone środki pozwolą na udzielenie pomocy 500 tysiącom bezrobotnych i przynajmniej połowa z nich dzięki tym środkom, będzie miała pracę.

Skoro środki na aktywne formy ograniczenia bezrobocia maja aż tak wysoką efektywność to trzeba postawić pytanie dlaczego minister prascy godzi się aby od 3 lat środki Funduszu Pracy przechwytywał minister Rostowski i finansował tymi środkami deficyt sektora finansów publicznych. W roku 2013 będzie to kwota 7,2 mld zł.

4. Prawo i Sprawiedliwość już od dłuższego czasu alarmuje o coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy. W grudniu 2012 roku zorganizowało w Sejmie już drugą w ciągu ostatnich miesięcy debatę o problemach rynku pracy.

Do tej debaty (podobnie jak tej wcześniejszej zorganizowanej w Ursusie), zaproszono ekspertów z ekonomi i polityki społecznej, przewodniczących największych central związkowych, szefów organizacji pracodawców zasiadających w Komisji Trójstronnej, a także przedstawicieli związków zawodowych tych państwowych przedsiębiorstw, które zapowiedziały zwolnienia grupowe (Poczty Polskiej, PKP, banków).

Postawą debaty był Narodowy Program Zatrudnienia (NPZ) przygotowany przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości.

NPZ, to projekt ustawy razem z projektami 8 rozporządzeń do niej, który przy zastosowaniu wszystkich instrumentów w niej przewidzianych, powinien pozwolić na stworzenie w ciągu najbliższych 10 lat około 1 miliona nowych miejsc pracy.

Jednak żadnej rządowej reakcji na już drugą prezentację naszego programu jak do tej pory niestety nie było.

Zbigniew Kuźmiuk

[Na zdj. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. facebook]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook