Jedynie prawda jest ciekawa


Szturm bezrobotnych

23.01.2013

Minister zapomniał dodać, że w roku 2011 rządząca koalicja Platforma - PSL zmniejszyła środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia prawie o połowę i dopiero od tego poziomu na rok 2013 środki na ten cel rosną – pisze Zbigniew Kuźmiuk o internetowej aktywności szefa resortu pracy.

1. Media coraz częściej informują o wręcz szturmie bezrobotnych na urzędy pracy w styczniu tego roku. W szczególności piszą o tym gazety lokalne, które cytują dane z powiatowych urzędów pracy z całej Polski i w tych regionach gdzie bezrobocie do tej pory było wysokie, ale i w tych gdzie było niższe.

Kierownicy Powiatowych Urzędów Pracy (PUP) przepytywani na tę okoliczność przez dziennikarzy, informują o wręcz 2-3 krotnym wzroście rejestracji bezrobotnych niż to było w grudniu 2012 roku.

To zjawisko przybrało takie rozmiary, że aby skrócić czas oczekiwania na rejestrację kierują oni do tego zajęcia po kilkunastu dodatkowych pracowników, zabierając ich z innych komórek organizacyjnych swoich urzędów.

2. Dramatyczna sytuacja na rynku pracy, powoduje nie tylko ciągle trwającą emigrację zarobkową najbardziej aktywnych w dużej mierze młodych ludzi ale także, spustoszenia w psychice ludzi, którzy zostają w kraju i muszą zaczynać swoje dorosłe życie, od bycia bezrobotnymi.

Sytuacja na rynku pracy jest zła i z miesiąca na miesiąc coraz gorsza. Stopa bezrobocia na koniec listopada wyniosła 12,9% i wzrosła w ciągu tego miesiąca aż o 0,4 pkt. Procentowego.

Z kolei na koniec grudnia wskaźnik bezrobocia sięgnął 13,3%, a w liczbach bezwzględnych bezrobotnych było 2 miliony 140 tysięcy.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich miesięcy 2012 roku, bezrobocie wzrosło o blisko 150 tysięcy ale alarmistyczne dane z PUP przesądzają, że tempo wzrostu bezrobocia w styczniu i lutym będzie jeszcze szybsze niż do tej pory.

Eksperci rynku pracy twierdzą, że tylko w styczniu przyrost liczby bezrobotnych może wynieść około 140 tysięcy czyli stopa bezrobocia już na koniec stycznia wzrośnie o 1 punkt procentowy i wyniesie 14,3%.

3. Tak się składa, że w dniu dzisiejszym swój pierwszy wpis na blogu opublikował minister pracy Władysław Kosiniak - Kamysz i poświęcił go obecnej sytuacji na rynku pracy.

Minister pisze o rosnącym bezrobociu ale jednocześnie jest zadowolony, że udało mu się zwiększyć środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia w 2013 roku o 1,2 mld zł do kwoty 4,7 mld zł.

Tyle tylko, że minister zapomniał dodać, że w roku 2011 rządząca koalicja Platforma - PSL zmniejszyła środki na aktywne formy ograniczania bezrobocia prawie o połowę i dopiero od tego poziomu na rok 2013 środki na ten cel rosną.

Kosiniak - Kamysz zwraca uwagę, że te zwiększone środki pozwolą na udzielenie pomocy 500 tysiącom bezrobotnych i przynajmniej połowa z nich dzięki tym środkom, będzie miała pracę.

Skoro środki na aktywne formy ograniczenia bezrobocia maja aż tak wysoką efektywność to trzeba postawić pytanie dlaczego minister prascy godzi się aby od 3 lat środki Funduszu Pracy przechwytywał minister Rostowski i finansował tymi środkami deficyt sektora finansów publicznych. W roku 2013 będzie to kwota 7,2 mld zł.

4. Prawo i Sprawiedliwość już od dłuższego czasu alarmuje o coraz trudniejszej sytuacji na rynku pracy. W grudniu 2012 roku zorganizowało w Sejmie już drugą w ciągu ostatnich miesięcy debatę o problemach rynku pracy.

Do tej debaty (podobnie jak tej wcześniejszej zorganizowanej w Ursusie), zaproszono ekspertów z ekonomi i polityki społecznej, przewodniczących największych central związkowych, szefów organizacji pracodawców zasiadających w Komisji Trójstronnej, a także przedstawicieli związków zawodowych tych państwowych przedsiębiorstw, które zapowiedziały zwolnienia grupowe (Poczty Polskiej, PKP, banków).

Postawą debaty był Narodowy Program Zatrudnienia (NPZ) przygotowany przez ekspertów Prawa i Sprawiedliwości.

NPZ, to projekt ustawy razem z projektami 8 rozporządzeń do niej, który przy zastosowaniu wszystkich instrumentów w niej przewidzianych, powinien pozwolić na stworzenie w ciągu najbliższych 10 lat około 1 miliona nowych miejsc pracy.

Jednak żadnej rządowej reakcji na już drugą prezentację naszego programu jak do tej pory niestety nie było.

Zbigniew Kuźmiuk

[Na zdj. minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Fot. facebook]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook