Jedynie prawda jest ciekawa


Sztafeta głodówki za historię trwa

11.04.2012

Pałeczkę przejęły Siedlce. W siedzibie Oddziału NSZZ "Solidarność" w Siedlcach w woj. mazowieckim protest głodowy przeciwko zmianom w programie nauczania historii w szkołach ponadgimnazjalnych podjęło wczoraj pięcioro działaczy dawnej i obecnej "Solidarności". Dlaczego protestują i co chcą osiągnąć - rozmawiamy o tym z Igą Kornacką-Barczak, jedną z głodujących, z zawodu nauczycielką:


Stefczyk.info, wPolityce.pl: Przede wszystkim podziękowania dla państwa, że podjęliście się kontynuacji głodówki po Krakowie i Warszawie, bo niewiele jest dziś spraw ważniejszych niż obrona historii. Co Was skłoniło do podjęcia działania, dlaczego poczuliście, że to właśnie Wy musicie podjąć pałeczkę?

Iga Kornacka-Barczak, głodująca w obronie historii w Siedlcach, oddział "Solidarności" Siedlce, nauczycielka: inicjatywa protestu wypłynęła od byłego przewodniczącego nasze "Solidarności" Macieja Kublikowskiego. Zmobilizował nas do tego również nasz kolega Bogusław Olszewski, który brał udział w proteście, który odbywał się w Warszawie. Nasz protest rozpoczęliśmy wczoraj, czyli 10 kwietnia. Bierze w nim udział 5 osób: prócz mnie są panowie Zenon Borkowski, Marek Boruc, Sylwester Czyżyk i
Maciej Kublikowski.

Jak długo zamierzacie państwo głodować?

Na razie nie mamy określonych ram czasowych. Na pewno protest nie zostanie zarzucony, ktoś w pewnym momencie przejmie go od nas. W tej chwili słyszymy, że pałeczkę mogą przejąć Katowice. Jest mowa o Elblągu, jest mowa o Sosnowcu, ale to są takie luźne w tej chwili sugestie, a jak będzie to wyjaśni się za kilka dni.

Jak uzasadniacie wasz protest? Ciągle słyszymy ze strony ministerstwa, że historia nie znika, że będzie nawet więcej. Oczywiście wiele osób czuje, że jest w tym fałsz, ale jak Wy na to patrzycie?

Patrzymy na na zimno, surowym okiem. Marginalizacja historii następuje w sposób bardzo wyraźny, zasadniczy. Ja nie uczę historii, ale jako nauczyciel wiem, że jest źle. W szkole podstawowej są 4 godziny historii w cyklu edukacyjnym. Od września, w nowej podstawie programowej, wchodzi przedmiot Historia i Społeczeństwa, gdzie historia będzie połączona częściowo z Wiedzą o Społeczeństwie, tzw. WOS-em. I w związku z tym historia gdzieś nam umyka. Jest jeszcze jeden problem. Kiedyś było coś
takiego jak godziny dyrektorskie, teraz jest ich znacznie mniej. Z tych godzin można było część przeznaczyć na historię, w tej chwili nie bardzo jest z czego. Chcemy coś ocalić. To, że podjęliśmy taką formę protestu wynika z chęci zwrócenia uwagi rodziców i dziadków na problem. Jeżeli stanie się z historią to, co jest planowane, to mogą nastąpić zmiany już nieodwracalne. Będzie coraz trudniej uczyć historii, przekazywać nasze dzieje, bo także w społeczeństwie ogólnie będzie tej wiedzy znacznie
mniej. A w końcu historia to kręgosłup narodu, kręgosłup każdego Polaka. A sprawa dzieje się w Polsce.

Czyli macie państwo poczucie, że niezależnie ile by słów padło ze strony ministerstwa, że ta degradacja historii jest widoczna gołym okiem?

Oczywiście. Jeszcze raz wrócę do historii w szkole podstawowej. Jest godzina historii tygodniowo. Co można zrobić na godzinie historii tygodniowo? Klasy nie liczą przecież po dwadzieścioro dzieci. Musimy przekazać im wiedzę, musimy sprawdzić ich wiedzę, i dramatycznie brakuje czasu. Nauczyciel nie ma czasu fizycznie na przekazanie najważniejszych faktów. On to robi, bo musi, ale sytuacja nie wygląda dobrze.

W Krakowie, w Warszawie, wiele osób do tych głodujących przychodziło, mieliśmy taką atmosferę pierwszej "Solidarności". Jak to wygląda u Was?

Odwiedzają nas osoby zupełnie przypadkowe, ludzie, którzy przechodzą obok oddziału "Solidarności", którzy słyszeli o naszym proteście. Udzielają nam poparcia. Mamy nawet panią, która też podjęła protest głodowy, ale podjęła go u siebie w domu, ponieważ nie może opuścić swojego mieszkania. Mamy dużo wpisów na listach osób wspierających, podpisy składane są tu, na miejscu. Wczoraj mieliśmy spotkanie z prasą. Dzisiaj ma do nas przyjechać prof. Jan Żaryn, ma być również Adam Borowski, który prowadził protest w Warszawie. I jeszcze inne osoby, być może bardowie, którzy piosenką historię nam przybliżą.

To dopiero pierwsza doba protestu, ale jak się państwo czujecie?

Czujemy się na razie bardzo dobrze. Dwa razy dziennie jest lekarz, który czuwa nad nami. Stan samopoczucia i zdrowia jest więc doskonały.

 

Stanowisko protestujących w Siedlcach    

Siedlce, 10 kwiecień 2012 r.

19 marca 2012 roku w naszym kraju rozpoczął się  protest głodowy  działaczy opozycji niepodległościowej w Krakowie, 30 marca  przejęty przez Warszawę i zawieszony w Wielki Piątek 6 kwietnia ze względu na powagę Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

Od dziś, 10 kwietnia kontynuujemy protest głodowy w Siedlcach w obronie nauczania lekcji historii w szkole. Taka forma protestu została podjęta, ponieważ wcześniejsze próby zwrócenia uwagi Ministerstwa Edukacji nie odniosły skutku. Komisja Krajowa Oświaty NSZZ „Solidarność” i środowiska akademickie nie wyraziły zgody na nowe podstawy programowe wprowadzone rozporządzeniem z grudnia 2008 roku.

Protest poparły środowiska historyków Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Polska Akademia Nauk, liczne fundacje i stowarzyszenia, Niezależny Samorzadny Związek Zawodowy „Solidarność” Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania oraz Region Mazowsze.

Domagamy się bezzwłocznego zawieszenia rozporządzenia Ministra Edukacji i rozpoczęcia merytorycznych rozmów ze środowiskiem oświatowym.

Nie chcemy, aby nasze dzieci i młodzież została pozbawiona poczucia polskości poprzez celowe i systemowe działanie polegające na zmianie podstaw programowych historii.

Spowoduje to, że przyszłe pokolenia zapomną czym jest patriotyzm, duma z osiągnięć naszych przodków, a szczególnie jest to zamach na naszą tożsamość narodową.

BÓG – HONOR- OJCZYZNA drogowskazem Polaków.
Włączamy się w słuszny i szlachetny protest w obronie nauczania historii w polskiej szkole.

Iga Kornacka- Barczak
Zenon Borkowski
Marek Boruc
Sylwester Czyżyk
Maciej Kublikowski 

 

rozm. Jak

[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook