Jedynie prawda jest ciekawa


Szpitale nie powinny podlegać grze rynkowej

21.09.2012

To nie jest działalność prospołeczna, tylko szukanie zysków. Takie szpitale będą uczestnikiem gry rynkowej. Natomiast w moim przekonaniu zdrowie nie powinno podlegać takiej grze - pomysł komercjalizacji dwóch warszawskich szpitali ocenia w rozmowie z portalem Stefczyk.info Maciej Wąsik, radny PiS.

Stefczyk.info: Radni PO zdecydowali o przekształceniu warszawskich szpitali: św. Zofii oraz szpitala Praskiego w spółki handlowe. Co to może oznaczać?

Pani prezydent skierowała dwa projekty uchwał o komercjalizację tych dwóch wspomnianych przez pana szpitali. Polegać ma na przekształceniu samodzielnych zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego, konkretnie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W mojej ocenie jest to absolutnie pierwszy krok do prywatyzacji tych szpitali. Tak jak wypowiadał się przedstawiciel pani prezydent na sesji Rady Miasta, chodzi o to, że po komercjalizacji do tych szpitali będzie można przyjąć dwa strumienie pacjentów: pierwszy z pacjentami, którzy korzystają z refundacji NFZ, a drugi z pacjentami, którzy będą mogli płacić dodatkowe pieniądze za zabiegi. Oznacza to, że w szpitalach będą dwie kolejki: pierwsza z tymi, którzy nie mają pieniędzy, a druga z tymi, którzy je posiadają. W mojej ocenie jest to niezgodne z konstytucyjną równością dostępu do usług medycznych. Zdrowie stanie się po prostu przedmiotem gry rynkowej. Szczególnie jest do drastyczne w przypadku szpitala św. Zofii, który jest szpitalem położnym o wysokiej renomie. Tutaj naprawdę trudno jest się dostać kobiecie, która chce urodzić w tym szpitalu. W związku z tym na pewno można liczyć się z tym, że ci, którzy mają pieniądze będą mieć ułatwiony dostęp, natomiast te kobiety, które będą ubezpieczone jedynie w NFZ będą miały naprawdę duże problemy, aby leczyć się w tym ośrodku bądź dostać się tam na poród.

Radni PO i urzędnicy podają przykład szpitala na Solcu, który po komercjalizacji wyszedł na prostą.

Urzędnicy nie podali jednak żadnych konkretnych danych. Według informacji, które my posiadamy szpital na Solcu nadal przynosi straty. Jest tam fatalna atmosfera, a szpital jest w kiepskiej sytuacji, potrzebuje ponad 50 milionów złotych na remont. W mojej ocenie prędzej czy później ten szpital, mówiąc kolokwialnie, padnie albo zostanie sprywatyzowany.

Urzędnicy argumentują także, że komercjalizacja nie oznacza prywatyzacji i tak naprawdę sytuacja pacjentów niewiele się zmieni.

Powiem tak: wstępem każdej prywatyzacji musi być komercjalizacja, czyli przekształcenie szpitala w spółkę. Nie prywatyzuje się przedsiębiorstw państwowych, ale jednoosobowe spółki Skarbu Państwa czy też samorządowe. Można nabyć akcje tej spółki i na tym polega prywatyzacja. Natomiast w momencie kiedy z przychodni czy ze szpitala robimy spółkę, to od razu wskazujemy, że głównym celem takiej spółki jest zysk. To nie jest działalność prospołeczna, tylko szukanie zysków. Takie szpitale będą uczestnikiem gry rynkowej. Natomiast w moim przekonaniu zdrowie nie powinno podlegać takiej grze.

Szpital Praski znany jest z tego, że przyjmuje na leczenie pacjentów biedniejszych, często także tych nieubezpieczonych. Czy komercjalizacja mocno w nich uderzy?

Część usług, zwłaszcza te nisko płatne, w ogóle może zniknąć ze szpitala praskiego. Chorzy będą zmuszeni do szukania innego szpitala. Na przykład jeśli dojdzie do konieczności leczenia otwartych złamań, bo są nisko płatne, a będą wykonywane usługi z punktu widzenia medycyny drugorzędne, lecz bardziej opłacalne. Może być tak, że w ten sposób ograniczy się dostęp do niektórych usług dla osób, które nie mają prywatnych ubezpieczeń.

Jakie wyjście proponuje PiS? Problem kondycji finansowej szpitali nadal istnieje.

Uważamy, że jedynym wyjściem jest finansowanie służby zdrowia z budżetu państwa. Mówimy o tym, aby zlikwidować NFZ i pieniądze do szpitali kierować bezpośrednio lub z wykorzystaniem samorządów. Chcemy, aby nie było kontraktowanych usług, ale aby finansowanie wyglądało podobnie do tego w szkolnictwie.

not. sv

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook