Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szokujące kulisy odwołania Sikorskiego z MON?

28.10.2014

Rozmowa z posłem Przemysławem Wiplerem, z Kongresu Nowej Prawicy.

Stefczyk.info: W rozmowie z Superstacją wspominał Pan kulisy odejścia Radosława Sikorskiego z MON, zaznaczając, że mówiło się o skandalu, jako przyczynie dymisji. O czym mówią korytarze sejmowej w tej sprawie?

Przemysław Wipler: Tu nie chodzi o plotki z korytarzy sejmowych. Ja słyszałem wtedy na bieżąco, od ludzi, którzy byli blisko ówczesnych środków decyzyjnych, dwie wersje wydarzeń. Pierwsza mówiła o tym, że za odejściem Sikorskiego miała ponoć stać suto zakrapiana impreza, która miała się odbywać w jednostce wojskowej. W niej mieli brać udział również żołnierze likwidowanych WSI. Radosław Sikorski miał się na niej dobrze bawić. Druga wiadomość pochodzi pośrednio od Amerykanów i dotyczy sytuacji, w której Sikorski miał oblatywać F-16. Wtedy wykonano mu badania krwi. Wykryto u niego THC, czyli substancję pozostającą we krwi po paleniu trawy.

Sądzi Pan, że rzeczywiście takie były kulisy odejścia Sikorskiego?

Nie wiem, czy to jest prawda. Tego nie przesądzam. Wskazuje jedynie, jakie historie były wtedy opowiadane, jak obrazowana była powaga pana ministra. Tak tłumaczono jego odwołanie.

Dziś Radosław Sikorski jest marszałkiem Sejmu. Czy te historie powinny zostać wyjaśnione? Mówi Pan o poważnych sprawach.

Sądzę, że ludzie, którzy powoływali Sikorskiego na stanowisko marszałka Sejmu, podejmowali decyzje polityczną, poza zdrowym rozsądkiem, poza myśleniem o racji stanu i interesach państwa polskiego i parlamentu. To, jak Ewa Kopacz po całej sprawie potraktowała Sikorskiego, pokazuje z kolei, jak Sejm jest potraktowany przez rząd. Widać, że na zasadzie: „przynieś, podaj, pozamiataj”. Mówienie, że premier ustawi do pionu marszałka, to pokazanie, że rząd traktuje parlament nie poważnie, że trzyma go żelazną pięścią. Im więcej ciemnych spraw ma za plecami marszałek, im więcej można mu wywlec, tym jest słabszym marszałkiem. W tej sytuacji fikcją staje się kontrola parlamentu nad rządem.

Wracając do wiadomości, o których Pan mówi... Potwierdzenie kulisów odejścia Sikorskiego z MON może zakończyć jego karierę?

Absolutnie nie. Sądzę, że ci, którzy narzucili Sikorskiego, jako marszałka, Sejmowi, znają dużo gorsze fakty, które w znacznie większym stopniu pogrążają Sikorskiego. Dlatego go wybrano, że wiadomo było, że można go krótko trzymać. A skoro tak, to dlaczego go nie wystawić na ważne stanowisko...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/ansa]

Warto poczytać

 1. bielus 19.01.2017

  Bielan we "wSieci": Szaleńcza opozycja przegrała

  Wicemarszałek Senatu Adam Bielan w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi mówi o istocie konfliktu toczącego się w Sejmie i dalszych krokach rządu we wprowadzaniu dobrej zmiany.

 2. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 3. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 4. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 5. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 6. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 7. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 8. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook