Jedynie prawda jest ciekawa

Szokujące kulisy odwołania Sikorskiego z MON?

28.10.2014

Rozmowa z posłem Przemysławem Wiplerem, z Kongresu Nowej Prawicy.

Stefczyk.info: W rozmowie z Superstacją wspominał Pan kulisy odejścia Radosława Sikorskiego z MON, zaznaczając, że mówiło się o skandalu, jako przyczynie dymisji. O czym mówią korytarze sejmowej w tej sprawie?

Przemysław Wipler: Tu nie chodzi o plotki z korytarzy sejmowych. Ja słyszałem wtedy na bieżąco, od ludzi, którzy byli blisko ówczesnych środków decyzyjnych, dwie wersje wydarzeń. Pierwsza mówiła o tym, że za odejściem Sikorskiego miała ponoć stać suto zakrapiana impreza, która miała się odbywać w jednostce wojskowej. W niej mieli brać udział również żołnierze likwidowanych WSI. Radosław Sikorski miał się na niej dobrze bawić. Druga wiadomość pochodzi pośrednio od Amerykanów i dotyczy sytuacji, w której Sikorski miał oblatywać F-16. Wtedy wykonano mu badania krwi. Wykryto u niego THC, czyli substancję pozostającą we krwi po paleniu trawy.

Sądzi Pan, że rzeczywiście takie były kulisy odejścia Sikorskiego?

Nie wiem, czy to jest prawda. Tego nie przesądzam. Wskazuje jedynie, jakie historie były wtedy opowiadane, jak obrazowana była powaga pana ministra. Tak tłumaczono jego odwołanie.

Dziś Radosław Sikorski jest marszałkiem Sejmu. Czy te historie powinny zostać wyjaśnione? Mówi Pan o poważnych sprawach.

Sądzę, że ludzie, którzy powoływali Sikorskiego na stanowisko marszałka Sejmu, podejmowali decyzje polityczną, poza zdrowym rozsądkiem, poza myśleniem o racji stanu i interesach państwa polskiego i parlamentu. To, jak Ewa Kopacz po całej sprawie potraktowała Sikorskiego, pokazuje z kolei, jak Sejm jest potraktowany przez rząd. Widać, że na zasadzie: „przynieś, podaj, pozamiataj”. Mówienie, że premier ustawi do pionu marszałka, to pokazanie, że rząd traktuje parlament nie poważnie, że trzyma go żelazną pięścią. Im więcej ciemnych spraw ma za plecami marszałek, im więcej można mu wywlec, tym jest słabszym marszałkiem. W tej sytuacji fikcją staje się kontrola parlamentu nad rządem.

Wracając do wiadomości, o których Pan mówi... Potwierdzenie kulisów odejścia Sikorskiego z MON może zakończyć jego karierę?

Absolutnie nie. Sądzę, że ci, którzy narzucili Sikorskiego, jako marszałka, Sejmowi, znają dużo gorsze fakty, które w znacznie większym stopniu pogrążają Sikorskiego. Dlatego go wybrano, że wiadomo było, że można go krótko trzymać. A skoro tak, to dlaczego go nie wystawić na ważne stanowisko...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl/ansa]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook