Jedynie prawda jest ciekawa


Szokująca hojność Gronkiewicz-Waltz. Dla swoich

18.03.2013

Dzisiaj portal wPolityce.pl ujawnił informację o nagrodach, jakie warszawscy urzędnicy otrzymali w 2012 r. W oficjalnym dokumencie Ratusz przyznał, że w ub. roku tylko na same premie dla swoich pracowników miasto przeznaczyło blisko 43 mln zł. O komentarz do tej bulwersującej informacji poprosiliśmy Macieja Wąsika, przewodniczącego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy.

Stefczyk.info: - Czy te kwoty są znane radnym i czy są oni nimi zaskoczeni?

Maciej Wąsik: - Są to kwoty szokujące i szokują nas już od 6 lat, bo od 6 lat pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wynagradza niezwykle sowicie swoich urzędników. Szacujemy, że w ciągu tych 6 lat tylko na nagrody przeznaczyła już ok. 300 mln zł. I oczywiście jest to suma niezwykle szokująca, tym bardziej, że oszczędności w mieście idą na wszystkim - od pensji nauczycieli po środki na pomoce naukowe w szkołach. Nie widać natomiast żadnych oszczędności na administracji.

Stefczyk.info: - Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz uzasadniała tę nadzwyczajną hojność wobec urzędników, zwłaszcza, że cały czas słyszymy o dramatycznym stanie warszawskich finansów, i związanymi z tym drastycznymi podwyżkami cen biletów miejskich, opłat za czynsze, wywóz śmieci... Na co idą te pieniądze?

- Między innymi na nagrody dla urzędników, to oczywiste, bo płace w Warszawie są niezwykle wysokie. Średnia płaca urzędnika w Warszawie oscyluje wokół 6 tys. zł. To jest bardzo dużo, zwłaszcza, że dotyczy przeciętnego urzędnika. A przecież w Warszawie jest wielu urzędników, którzy zarabiają dużo więcej niż premier czyli powyżej 200 tys. rocznie! Kiedyś zadałem pytanie w tej sprawie, ale niestety nie otrzymałem odpowiedzi. Myślę jednak, że takich wysoko opłacanych urzędników w Warszawie jest powyżej stu.

Oczywiście te nagrody i premie są finansowane m.in. z podwyżek czynszów, m.in. z podwyżek cen biletów, m.in. z podwyżek cen wody i innych usług komunalnych, takich, jak za chwilę będziemy mieli opłat za wywóz śmieci.

Stefczyk.info: - Co za takie pieniądze można by było w Warszawie zbudować? Czy wystarczyłoby na odbudowę Pałacu Saskiego?

- Na pewno byśmy mogli go postawić pod dach. Nie wiem, czy byśmy go wykończyli, ale na pewno duża część prac mogłaby być zrealizowana. Za te pieniądze można by wybudować ok. 60 przedszkoli lub żłobków, za te pieniądze można by myśleć realnie o zbudowaniu nawet jednej stacji metra lub wymienić niemal cały tabor autobusowy w Warszawie na nowy -  a jak wiemy miasto kontraktuje teraz usługi i dopuszcza pojazdy do komunikacji miejskiej bez np. klimatyzacji. Czyli ta jakość, mimo podwyżek cen nie podnosi się.

Stefczyk.info: - A może chociaż liczba urzędników w Warszawie zmniejszyła się?


- A skąd! Kiedy Prawo i Sprawiedliwość w 2006 r. oddawała władzę w Warszawie było nieco ponad 5 tys. urzędników. Obecnie w Urzędzie m.st. Warszawy i w dzielnicach jest zatrudnionych ponad 7 tysięcy 600 urzędników, czyli mamy wzrost o prawie 50% liczby urzędników. I nie mówimy tutaj jeszcze o spółkach miejskich, nie mówimy o innych jednostkach Urzędu Miasta Stołecznego, które nie są zaliczane do Urzędu Miasta.

W samym Urzędzie Miasta mamy prawie 50-proc. wzrost zatrudnienia w przeciągu 6 lat.

Stefczyk.info: - A dla porównania, ile przyniosła prywatyzacja np. SPEC-u?

- 1 mld 450 mln zł.

Stefczyk.info: - Czyli jedna piąta z tej sumy poszła w ciągu 6 lat tylko na nagrody dla urzędników?

- Rocznie utrzymanie tej armii urzędników i wydatki na administrację przekraczają w Warszawie miliard złotych.

Stefczyk.info: - Czy ktokolwiek z Platformy lub sama prezydent proponowała ograniczenie tych premii, ich redukcję, zawieszenie, chociażby na czas kryzysu w Polsce i w Warszawie?

- Nie, pani prezydent oświadczyła, że ona ma dobrych ludzi i chce ich dobrze opłacać - że to jest gwarancja sprawnie działającej administracji. Ale po liczbie pomyłek urzędniczych, po liczbie błędów widać, że to jest nieprawda. Naprawdę przerost zatrudnienia w Urzędzie m. st. Warszawy oraz w jednostkach podległych jest ogromny, co widać gołym okiem. Myślę, że można by spokojnie myśleć o dużym ograniczeniu biurokracji w Warszawie.

Stefczyk.info: - Czyli kryzys urzędniczych premii nie dotknął?

- Nie, nie dotyka absolutnie.

not. Greg
[fot. profil Hanny Gronkiewicz-Waltz na Facebooku]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook