Jedynie prawda jest ciekawa


Szokująca hojność Gronkiewicz-Waltz. Dla swoich

18.03.2013

Dzisiaj portal wPolityce.pl ujawnił informację o nagrodach, jakie warszawscy urzędnicy otrzymali w 2012 r. W oficjalnym dokumencie Ratusz przyznał, że w ub. roku tylko na same premie dla swoich pracowników miasto przeznaczyło blisko 43 mln zł. O komentarz do tej bulwersującej informacji poprosiliśmy Macieja Wąsika, przewodniczącego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Warszawy.

Stefczyk.info: - Czy te kwoty są znane radnym i czy są oni nimi zaskoczeni?

Maciej Wąsik: - Są to kwoty szokujące i szokują nas już od 6 lat, bo od 6 lat pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz wynagradza niezwykle sowicie swoich urzędników. Szacujemy, że w ciągu tych 6 lat tylko na nagrody przeznaczyła już ok. 300 mln zł. I oczywiście jest to suma niezwykle szokująca, tym bardziej, że oszczędności w mieście idą na wszystkim - od pensji nauczycieli po środki na pomoce naukowe w szkołach. Nie widać natomiast żadnych oszczędności na administracji.

Stefczyk.info: - Czy Hanna Gronkiewicz-Waltz uzasadniała tę nadzwyczajną hojność wobec urzędników, zwłaszcza, że cały czas słyszymy o dramatycznym stanie warszawskich finansów, i związanymi z tym drastycznymi podwyżkami cen biletów miejskich, opłat za czynsze, wywóz śmieci... Na co idą te pieniądze?

- Między innymi na nagrody dla urzędników, to oczywiste, bo płace w Warszawie są niezwykle wysokie. Średnia płaca urzędnika w Warszawie oscyluje wokół 6 tys. zł. To jest bardzo dużo, zwłaszcza, że dotyczy przeciętnego urzędnika. A przecież w Warszawie jest wielu urzędników, którzy zarabiają dużo więcej niż premier czyli powyżej 200 tys. rocznie! Kiedyś zadałem pytanie w tej sprawie, ale niestety nie otrzymałem odpowiedzi. Myślę jednak, że takich wysoko opłacanych urzędników w Warszawie jest powyżej stu.

Oczywiście te nagrody i premie są finansowane m.in. z podwyżek czynszów, m.in. z podwyżek cen biletów, m.in. z podwyżek cen wody i innych usług komunalnych, takich, jak za chwilę będziemy mieli opłat za wywóz śmieci.

Stefczyk.info: - Co za takie pieniądze można by było w Warszawie zbudować? Czy wystarczyłoby na odbudowę Pałacu Saskiego?

- Na pewno byśmy mogli go postawić pod dach. Nie wiem, czy byśmy go wykończyli, ale na pewno duża część prac mogłaby być zrealizowana. Za te pieniądze można by wybudować ok. 60 przedszkoli lub żłobków, za te pieniądze można by myśleć realnie o zbudowaniu nawet jednej stacji metra lub wymienić niemal cały tabor autobusowy w Warszawie na nowy -  a jak wiemy miasto kontraktuje teraz usługi i dopuszcza pojazdy do komunikacji miejskiej bez np. klimatyzacji. Czyli ta jakość, mimo podwyżek cen nie podnosi się.

Stefczyk.info: - A może chociaż liczba urzędników w Warszawie zmniejszyła się?


- A skąd! Kiedy Prawo i Sprawiedliwość w 2006 r. oddawała władzę w Warszawie było nieco ponad 5 tys. urzędników. Obecnie w Urzędzie m.st. Warszawy i w dzielnicach jest zatrudnionych ponad 7 tysięcy 600 urzędników, czyli mamy wzrost o prawie 50% liczby urzędników. I nie mówimy tutaj jeszcze o spółkach miejskich, nie mówimy o innych jednostkach Urzędu Miasta Stołecznego, które nie są zaliczane do Urzędu Miasta.

W samym Urzędzie Miasta mamy prawie 50-proc. wzrost zatrudnienia w przeciągu 6 lat.

Stefczyk.info: - A dla porównania, ile przyniosła prywatyzacja np. SPEC-u?

- 1 mld 450 mln zł.

Stefczyk.info: - Czyli jedna piąta z tej sumy poszła w ciągu 6 lat tylko na nagrody dla urzędników?

- Rocznie utrzymanie tej armii urzędników i wydatki na administrację przekraczają w Warszawie miliard złotych.

Stefczyk.info: - Czy ktokolwiek z Platformy lub sama prezydent proponowała ograniczenie tych premii, ich redukcję, zawieszenie, chociażby na czas kryzysu w Polsce i w Warszawie?

- Nie, pani prezydent oświadczyła, że ona ma dobrych ludzi i chce ich dobrze opłacać - że to jest gwarancja sprawnie działającej administracji. Ale po liczbie pomyłek urzędniczych, po liczbie błędów widać, że to jest nieprawda. Naprawdę przerost zatrudnienia w Urzędzie m. st. Warszawy oraz w jednostkach podległych jest ogromny, co widać gołym okiem. Myślę, że można by spokojnie myśleć o dużym ograniczeniu biurokracji w Warszawie.

Stefczyk.info: - Czyli kryzys urzędniczych premii nie dotknął?

- Nie, nie dotyka absolutnie.

not. Greg
[fot. profil Hanny Gronkiewicz-Waltz na Facebooku]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook