Jedynie prawda jest ciekawa


Szok! Obłęd! Brak kompetencji!

16.01.2014

- To jakiś obłęd. Nie mogę tego pojąć. Co za lekceważenie, co za brak kompetencji i elementarnego myślenia! Szok! Przez przetrzymanie ustawy zawalono procedury – z Andrzejem Dudą, prawnikiem, posłem PiS, b. wiceministrem sprawiedliwości, rozmawiamy o wyjściu na wolność Mariusza Trynkiewicza i ustawie, która miała być gwarancją, że groźny przestępca nikogo nie skrzywdzi.

Stefczyk.info: Czy wyjście z więzienia Mariusza Trynkiewicza - pedofila, który odsiedział  25 lat za zabójstwo czterech chłopców z Piotrkowa Trybunalskiego – stanowi realny problem, czy też mamy do czynienia z kolejną histerią mediów i tematem zastępczym?

Andrzej Duda: Akurat w tym temacie trudno mi się w istotnym stopniu z mediami nie zgodzić, także według moich informacji dotyczących zachowania Trynkiewicza. Po pierwsze - będąc w więzieniu deklarował, że będzie dalej zabijał. A po drugie – groził śmiercią psycholog, która go badała. Jeśli pada to z usta takiej osoby, trudno sądzić, że są to czcze pogróżki, czy jakieś żarty. Pamiętajmy, że Trynkiewicz jest brutalnym zabójcą, z którym – moim zdaniem – nie wszystko jest w porządku. To, żeby on – jeżeli wyjdzie na wolność – był bardzo wnikliwie nadzorowany przez policję, a jeżeli się uda, żeby przeprowadzono z nim procedurę uchwaloną w ustawie o izolowaniu groźnych przestępców, uważam za niezbędne. Różnie z mediami bywa, ale w tym przypadku to, iż media robią ciśnienie, to dobrze. W momencie, w którym stałoby się tak – nie daj Panie Boże - że Trynkiewicz wyjdzie na wolność, nadzoru nad nim nie będzie, a on zrobiłby krzywdę dziecku albo innej osobie, to tego już się nie cofnie.

Podnoszony jest też drugi wątek, że Trynkiewiczowi może grozić lincz…

Widziałem program realizowany na osiedlu, gdzie Trynkiewicz zamordował chłopców. Ludzie wyraźnie mówili, że jak on wróci, to go „unieszkodliwią”. Swego czasu miałem do czynienia ze sprawą linczu we Włodowie – ludzie są w stanie coś takiego zrobić. Powiedzmy sobie, delikatnie rzecz ujmując, że obrona konieczna w grę wtedy nie wchodziła.

Czy media same nie nakręcają takiej atmosfery?

Być może w sensie ogólnopolskim, ale nie sądzę, żeby były media mogły w jakikolwiek sposób nakręcić atmosferę na tym osiedlu. Tam perspektywa powrotu Trynkiewicza włos jeży na głowie ludziom, przede wszystkim rodzicom, którzy mają małych chłopców. Bo przecież nikt nie jest w stanie trzymać dziecka za rękę przez 24 godziny na dobę.

Jak można ocenić postawę państwa w tej całej sprawie? Przecież to nie jest kwestia kilku dni, czy tygodni, w ciągu których nagle się okazało, że Trynkiewicz i jemu podobni wychodzą na wolność po 25-letniej odsiadce. O tym, że kończą się im wyroki można było pomyśleć co najmniej kilka lat wcześniej, można było przygotować się do tego…

To ministerstwo sprawiedliwości ma taką wiedzę. Zwykły polityk czy poseł takiej wiedzy nie posiada. Może były osoby, które o tym wiedziały, ale ja na przykład nie wiedziałem, dopóki w Sejmie nie zrobiło się o tym głośno, że jest taki problem. Nie wracałem do tych wszystkich meandrów, zmian w prawie karnym na przełomie lat 80. i 90., kiedy doszło do zniesienia kary śmierci, wprowadzenia kary 25 lat więzienia, a jeszcze nie było dożywocia. Wyrok się kończy i co dalej? Być może za późno ministerstwo sprawiedliwości podniosło ten temat, że mogło to zrobić dwa-trzy lata wcześniej, bo wtedy byłoby więcej czasu na pracę nad odpowiednią ustawą. Nie było tak najgorzej, bo ustawę o izolowaniu groźnych przestępców dało się jednak uchwalić. Dosyć szybko trzeba było pracować, ale się udało.

Jak to możliwe, że po podpisaniu ustawy przez prezydenta przetrzymano ją przez ponad dwa tygodnie w Kancelarii Premiera i nie publikowano?

To jakiś obłęd. Nie mogę tego pojąć. Co za lekceważenie, co za brak kompetencji i elementarnego myślenia! Szok! Przez przetrzymanie ustawy zawalono procedury. Gdyby nie te dwa tygodnie, udałoby się zastosować wobec Trynkiewicza izolacyjne rozwiązania nowej ustawy według - w miarę - standardowych procedur. A tak, jeżeli nawet się uda, to na zasadzie pchania kolanem, dziesiątków telefonów i bicia młotkiem po głowie, że „już, zaraz, natychmiast”.

Sytuacja kuriozalna, bo całą tę ustawę pisano z myślą o kilkunastu groźnych przestępcach – z Trynkiewiczem na czele -  którym kończą się kary 25-lat więzenia, a na koniec rezultat jest taki, że ustawa, owszem, jest, ale Trynkiewicza nie obejmie, bo ktoś w Kancelarii Premiera przespał termin…

Ustawa wejdzie w życie zanim Trynkiewicz opuści więzienie. Być może zakład karny – do momentu zakończenia wyroku - zdoła się uporać z procedurą wstępnej opinii ws. Trynkiewicza, żeby resort sprawiedliwości mógł zgłosić wniosek do sądu o umieszczenie przestępcy w powołanym przez nową ustawę Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym. Tylko jest wątpliwie, czy sąd zdoła, w ciągu krótkiego czasu jaki pozostanie do wyjścia Trynkiewicza z więzienia, przynajmniej rozpocząć procedurę.

Na czym ta procedura polega?

Sąd musi przeprowadzić dwie ekspertyzy biegłych, ale biegli psychiatrzy mogą natychmiast skierować Trynkiewicza na badania zamknięte. Więc teoretyczne możliwości są. Pod warunkiem, że sąd będzie działał natychmiast, „na cito”, a nie jak normalnie to czyni.

Znając tempo działania polskich sądów, szanse wydają się znikome…

Dlatego jest szokujące to, iż Kancelaria Premiera przetrzymała ustawę. Najpierw krzyk i huk medialny, że niebezpieczni przestępcy wychodzą na wolność.  Ministerstwo wzywa do szybkich prac w Sejmie, Rada Ministrów się zbiera, wielkie „uchu, chuchu”. A potem dwa tygodnie trzymają ustawę zamiast przesłać ją do publikacji. Pracowałem w Kancelarii Prezydenta i wiem, że można to zrobić w jeden, najdalej dwa dni.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Rozmawiał Jerzy Kubrak

[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook