Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Złoty Wiek czy Wielki Blef?

25.10.2013

Polska znów wkracza w złoty wiek ogłosił Starszy Ekonomista Banku Światowego M.Piątkowski. Podobno w ciągu ostatnich 20-tu lat Polska odrobiła 500 lat zacofania gospodarczego i stoi u progu kolejnego "Złotego Wieku" - uważa analityk Banku Światowego.

Mamy więc chyba nowego Harry Pottera wielowiekowej analizy ekonomicznej. Te ostatnie 20 lat transformacji ustrojowej to ponoć najlepszy okres w 1000-letniej historii Polski. Kłania się Potęga Jagiellońska. Według analityka Banku Światowego jesteśmy już gospodarczymi rekordzistami Europy, a wkrótce być może będziemy też mistrzami Świata i już za 30 lat będziemy żyli, my Polacy lepiej niż mieszkańcy Londynu. Kłania się stary refren J.Pietrzaka "Za 30-parę lat jak dobrze pójdzie -piękny będzie cały świat".

Wydaje się, że trudno jest w Polsce przekroczyć jeszcze granice śmieszności, propagandowych absurdów, megalomani czy zwykłej bufonady, a jednak? Jako dużo Starszy Ekonomista SKOK równie dobrze mógłbym dokonać innych szokujących porównań i stwierdzić, że w III RP mamy też więcej telewizorów, samochodów, a nawet milionerów, niż w czasach Złotego Wieku - Ery Jagiellońskiej. Zaklinanie rzeczywistości gospodarczej w Polsce bije wszelkie rekordy zdrowego rozsądku, porównywanie zaś Polski 2013 roku z Rzeczpospolitą a.d. 1500 raczej zakrawa na kabaret. Nadrobiliśmy podobno 500 lat w 20 lat i jak widać niektórym z nadmiaru szczęścia i sukcesów zakręciło się w głowie. Na dodatek według analityka Banku Światowego nasza gospodarcza przyszłość też rysuje się w różowych barwach.

Nie wiadomo, śmiać się czy płakać, czy prosić o więcej science fiction. Skoro jest tak dobrze to czemu jest aż tak źle. Czy blisko 70 proc. Polaków cierpi na ślepotę i nie zauważa Nowego Złotego Wieku, ale wręcz przeciwnie uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku. Według Komisji Europejskiej prawie 10 mln Polaków jest zagrożonych biedą i wykluczeniem. Prawie 2,5 mln emigracja młodych Polaków w ostatnich latach jest porównywalna tylko ze stratami ludzkimi w II-ej Wojnie Światowej i jest wielokrotnie większa niż w czasach tzw. Wielkiej Emigracji po Powstaniu Listopadowym. Dzisiejsza Rzeczpospolita ma prawie do cna wyprzedany wartościowy majątek narodowy w tym banki, duże firmy, sieci handlowe, stocznie, a teraz prywatyzuje najbardziej dochodowe spółki energetyczne i kolejowe. Dzisiejszy dług publiczny i prywatny Polski i Polaków to blisko 2bln zł. Dług zagraniczny to już blisko 300mld euro, zaś dług ukryty to prawie 3 bln zł. Poniżej granicy ubóstwa żyje już ponad 2mln Polaków. Polski zaś PKB w przeciwieństwie do Okresu Jagiellońskiego tworzą głównie obcy, bo jakież to polskie firmy: Fiat, Samsung, Siemens, Pekao SA, Tesco, Real, Auchan, BRE Bank, Carrefour, Grupa Żywiec, czy Rossmann. Trudno je wliczyć do Produktu Narodowego Brutto. XIV- wieczna Polska była potęgą gospodarczą i polityczną oraz spichlerzem Europy, a nie wielkim bazarem, hurtownio-montownią i rynkiem taniej siły roboczej jak ta obecna.

W dobie Jagiellońskiej znaczna część narodu szlacheckiego znacząco się bogaciła, podobnie jak polskie mieszczaństwo, teraz naród został praktycznie wywłaszczony z własnego majątku i dorobku wielu pokoleń, choć mamy już 45 tys. dolarowych milionerów. Propaganda rodem niczym z PRL-u nie wytrzymuje już konfrontacji z ewidentnymi faktami. Choć dziś fakty, jak pisze znany i ceniony bloger Matka Kurka są w totalnej pogardzie i media są w stanie błyskawicznie zrobić z każdego idioty i błazna super geniusza i wyrocznię. Wdaje się jednak, że warto przypomnieć kilka wydarzeń historycznych, społeczno-gospodarczych tamtego okresu. Postanowienia Konstytucji Nihil Novi byłyby i dziś bardzo aktualne. I dziś warto by zaradzić temu wszystkiemu co "wyjść by mogło na niekorzyść i obciążenie Rzeczypospolitej na krzywdę i niewygodę jednostki, na zmianę prawa ogólnego i wolności publicznej". Egzekucja dóbr i praw tak jak w XVI wieku, tak dziś bardzo by nam się przydała, ta zwłaszcza skierowana przeciwko nowym możnowładcom - właścicielom III RP, tak samo jak i rewindykacja dóbr i majątku zagarniętego i wyprzedanego w ramach tzw. prywatyzacji. Podobnie jak postulaty uporządkowania sądownictwa, naprawy finansów i wzmocnienia państwa. Bardzo, ale to bardzo przydałby się dziś Polsce nowy traktat o Naprawie Rzeczypospolitej. A tymczasem świstak zawija w sreberka kolejne gigantyczne polskie problemy, już nie tylko gospodarcze, ale nawet te dotyczące likwidacji państwa polskiego. W XVI wieku to Polska kolonizowała i cywilizowała nowe dzikie tereny i terytoria, dziś sama jest skolonizowana i propozycja L.Wałęsy o czipowaniu polityków nic tu nie pomoże. Dziś Polska oferuje światu też w ramach monokultury gospodarczej już nie zboże, drewno i miód, ale jabłka, maliny, drewniane palety czy części do produkcji samochodów. Wśród 100 największych firm w Polsce poza Orlenem, KGHM, Lotosem, JSW, Tauronem czy Eneą praktycznie wszystkie duże firmy, to firmy zagraniczne. III Rzeczypospolita to nie jest dziś ani potęga, ani kraj mlekiem i miodem płynący. Nie czeka nas Hołd Pruski w Krakowie, lecz raczej Hołd Polski i naszych elit w Berlinie.

Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK
 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook