Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Zaklinacze rzeczywistości

21.01.2013

Jak zręcznie wytłumaczyć katastrofalne załamanie się produkcji przemysłowej i budowlanej z grudnia 2012 r.? Wystarczy obejrzeć kolejne wydanie, mieniącej się profesjonalną i biznesową, stacji TVN CNBC.

Zaproszony analityk finansowy, życzliwie wyjaśni nam ową całą prawdę – całą dobę. Po prostu zbyt wielu Polaków wzięło urlopy przed świętami, ale już wiosną będzie lepiej. Czyli wstajesz rano i już wszystko wiesz. To tylko takie chwilowe spowolnienie.


Inny dyżurny ekonomiczny autorytet TVN-CNBC R. Petru, który jeszcze kilka tygodni temu twierdził, że Polska skorzysta na kryzysie, dziś tak ocenia realia – „nie wygląda to dobrze”. Natychmiastowy odpór pesymistom daje niezawodna siła fachowa z RPP, prof. A. Zielińska –Głębocka, „już za kilka miesięcy sytuacja się poprawi, wykluczam recesję”. Czarująca perspektywa, brzmi jakże pięknie i optymistycznie. Nic dziwnego, że Rada Polityki Pieniężnej przespała realne zagrożenia dla polskiej gospodarki i ze swoimi wysokimi stopami – 4 proc. jest bliższa rosyjskim i węgierskim stopom procentowym niż choćby sąsiednim, czeskim, gdzie są one na poziomie 0,2 proc.


Dyżurne autorytety stacji telewizyjnej, a zwłaszcza spolegliwi goście, w tym wiecznie optymistyczni analitycy już odwołują kryzys. Po raz któryś przynoszą polskim menedżerom całym stadom lemingów świeży powiew optymizmu i jakże potrzebne rozluźnienie nieco napiętej gospodarczej i społecznej atmosfery. Złotouści fachowcy od prognoz wspólnie z redaktorami TVN-CNBC uspokajają skołatane nerwy polskich przedsiębiorców i giełdowych inwestorów. Już wkrótce, w drugiej połowie roku otoczenie gospodarcze będzie wyraźnie lepsze. Pełny wiary i przekonania o jedynej słusznej prawdzie analityk DM. BOŚ właśnie wylewa oliwę na rozpalone głowy kryzysowych wieszczy i zamyka usta coraz liczniejszym Kasandrom. „Gospodarka jest bowiem w znacznie lepszym stanie niż się to wydaje, jest lepiej niż się to wydaje wielu ekonomistom” - pewnie chodzi o tych moherowych ekonomistów. Według eksperta TVN-CNBC już wkrótce będzie rosło, a punkt zwrotny jest już blisko. Zbrojni rycerze dobrej nowiny z pod znaku hiszpańskiej Armady, czyli BZ-WBK, uśmierzą niepokój i zwątpienie telewidzów, „każdy kolejny kwartał będzie lepszy, będzie odbicie w eksporcie i w Niemczech będzie poprawa”.


Informacje gospodarcze w TVN-CNBC to jak zastrzyk z morfiny i adrenalina w samo serce, pozwala choremu pacjentowi choć na chwilę wpaść w euforię. Nawet jak wytną mu pół mózgu i wątrobę, nie poczuje tego. A jak by ktoś nie uwierzył młodziakom, w sukurs przyjdzie prawdziwy guru liberalnych zaklęć z samego NBP, prof. A. Sławiński – wyjaśni skołowanemu Narodowi i coraz bardziej wątpiącym redaktorom TVN-CNBC, że „spowolnienie będzie stosunkowo płytkie, nie będzie bolesne i nawet ludzie o niskich dochodach już wkrótce będą więcej kupować, bo spadnie inflacja, a tym samym wzrośnie siła nabywcza”-  biedaków. Cudnie, pogodnie i jakże profesjonalnie. Już za chwilkę będzie tylko z górki. Wszystko idzie zgodnie z rządowym planem.


Zaklinacze rzeczywistości Anno Domini 2013 już dostrzegają pozytywne sygnały i światełko w kryzysowym tunelu, do którego co prawda jeszcze nawet nie wjechaliśmy. Inny dyżurny autorytet stacji TVN-CNBC, a za razem doradca Premiera RP w jednej osobie prof. W. Orłowski nie widzi zbyt dużej skali zagrożenia nadchodzącym kryzysem „cóż najwyżej Polacy będą zmieniać auta co 10 lat, a nie co 4 lata”. Widać, że nie ma nawet bladego pojęcia jakimi autami jeżdżą nadal Polacy i co ile lat je wymieniają. Analityczne błazny, doktrynalne Zaratustry rynków finansowych, czy członkowie sekty finansowych spekulantów, przy wsparciu redaktorów TVN-CNBC – śmieszą, tumanią i na potęgę zaklinają naszą kryzysową rzeczywistość - całą dobę. To w tej stacji telewizyjnej najpotężniejsza waluta świata ubiegłego roku – polski złoty – tak samo potężna jak meksykański czy kolumbijski peso czy węgierski forint przyprawiają gości jak i redaktorów TVN-CNBC o radosną palpitację serca, zaś osłabienie się szwajcarskiego franka rozumieją  i pochwalają, bo to łaskawość niebywała dla kredytobiorców znad Wisły, wśród których biznesowych dziennikarzy co niemiara.


Nie ujdzie uwadze szamanom z TVN-CNBC nawet najmniejsze radosne „ćwierknięcie”, któregoś z naszych rządowych cudaków, nie zostanie odpuszczona widzom kolejna wizyta w studio „genialnego doradcy od wielkich biznesów” – byłego premiera K. Marcinkiewicza, którego nie zdzierżył już nawet sam Goldman Sachs. Z ekranów TVN-CNBC znów popłyną pochwały, i korzystne ratingi dla polskiej gospodarki ze strony przedstawicieli dużych zagranicznych banków, osiągających tu nad Wisłą krociowe zyski. Kolejne wydanie magazynu  „zrozumieć świat” wesprze urzędowy optymizm magików z obu stron Świętokrzyskiej. Wprawi to nas obywateli w błogi letarg na cały tydzień i da intelektualną amunicję, by przetrwać bezpiecznie kryzys. Bankowi stratedzy i redaktorzy TVN-CNBC uchylą nam rąbka tajemnicy i ukarzą kamień filozoficzny sentymentów rynków do polskiej waluty i polskich papierów skarbowych, tak jakby rynki finansowe miały i liczyły się z jakimikolwiek sentymentami. Jak co dzień z samego rana ujrzymy na ekranach tej biznesowej stacji rozpromienionych, obdarzonych cudownym menedżerskim instynktem prezesów spółek giełdowych, które już wkrótce zbankrutują. I tak spokojnie, bez stresu o 17.30 zbliżymy się do końca notowań.


I tylko na koniec red. R. Stanilewicz z pewną nieśmiałością stwierdzi: „podejrzewaliśmy, że nie jest najlepiej, ale nikt się nie spodziewał, że będzie tak źle”. Oj, tam oj, tam potiomkinowski przekaz medialny ponad rzeczywistość.

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook