Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Zaklinacze rzeczywistości

21.01.2013

Jak zręcznie wytłumaczyć katastrofalne załamanie się produkcji przemysłowej i budowlanej z grudnia 2012 r.? Wystarczy obejrzeć kolejne wydanie, mieniącej się profesjonalną i biznesową, stacji TVN CNBC.

Zaproszony analityk finansowy, życzliwie wyjaśni nam ową całą prawdę – całą dobę. Po prostu zbyt wielu Polaków wzięło urlopy przed świętami, ale już wiosną będzie lepiej. Czyli wstajesz rano i już wszystko wiesz. To tylko takie chwilowe spowolnienie.


Inny dyżurny ekonomiczny autorytet TVN-CNBC R. Petru, który jeszcze kilka tygodni temu twierdził, że Polska skorzysta na kryzysie, dziś tak ocenia realia – „nie wygląda to dobrze”. Natychmiastowy odpór pesymistom daje niezawodna siła fachowa z RPP, prof. A. Zielińska –Głębocka, „już za kilka miesięcy sytuacja się poprawi, wykluczam recesję”. Czarująca perspektywa, brzmi jakże pięknie i optymistycznie. Nic dziwnego, że Rada Polityki Pieniężnej przespała realne zagrożenia dla polskiej gospodarki i ze swoimi wysokimi stopami – 4 proc. jest bliższa rosyjskim i węgierskim stopom procentowym niż choćby sąsiednim, czeskim, gdzie są one na poziomie 0,2 proc.


Dyżurne autorytety stacji telewizyjnej, a zwłaszcza spolegliwi goście, w tym wiecznie optymistyczni analitycy już odwołują kryzys. Po raz któryś przynoszą polskim menedżerom całym stadom lemingów świeży powiew optymizmu i jakże potrzebne rozluźnienie nieco napiętej gospodarczej i społecznej atmosfery. Złotouści fachowcy od prognoz wspólnie z redaktorami TVN-CNBC uspokajają skołatane nerwy polskich przedsiębiorców i giełdowych inwestorów. Już wkrótce, w drugiej połowie roku otoczenie gospodarcze będzie wyraźnie lepsze. Pełny wiary i przekonania o jedynej słusznej prawdzie analityk DM. BOŚ właśnie wylewa oliwę na rozpalone głowy kryzysowych wieszczy i zamyka usta coraz liczniejszym Kasandrom. „Gospodarka jest bowiem w znacznie lepszym stanie niż się to wydaje, jest lepiej niż się to wydaje wielu ekonomistom” - pewnie chodzi o tych moherowych ekonomistów. Według eksperta TVN-CNBC już wkrótce będzie rosło, a punkt zwrotny jest już blisko. Zbrojni rycerze dobrej nowiny z pod znaku hiszpańskiej Armady, czyli BZ-WBK, uśmierzą niepokój i zwątpienie telewidzów, „każdy kolejny kwartał będzie lepszy, będzie odbicie w eksporcie i w Niemczech będzie poprawa”.


Informacje gospodarcze w TVN-CNBC to jak zastrzyk z morfiny i adrenalina w samo serce, pozwala choremu pacjentowi choć na chwilę wpaść w euforię. Nawet jak wytną mu pół mózgu i wątrobę, nie poczuje tego. A jak by ktoś nie uwierzył młodziakom, w sukurs przyjdzie prawdziwy guru liberalnych zaklęć z samego NBP, prof. A. Sławiński – wyjaśni skołowanemu Narodowi i coraz bardziej wątpiącym redaktorom TVN-CNBC, że „spowolnienie będzie stosunkowo płytkie, nie będzie bolesne i nawet ludzie o niskich dochodach już wkrótce będą więcej kupować, bo spadnie inflacja, a tym samym wzrośnie siła nabywcza”-  biedaków. Cudnie, pogodnie i jakże profesjonalnie. Już za chwilkę będzie tylko z górki. Wszystko idzie zgodnie z rządowym planem.


Zaklinacze rzeczywistości Anno Domini 2013 już dostrzegają pozytywne sygnały i światełko w kryzysowym tunelu, do którego co prawda jeszcze nawet nie wjechaliśmy. Inny dyżurny autorytet stacji TVN-CNBC, a za razem doradca Premiera RP w jednej osobie prof. W. Orłowski nie widzi zbyt dużej skali zagrożenia nadchodzącym kryzysem „cóż najwyżej Polacy będą zmieniać auta co 10 lat, a nie co 4 lata”. Widać, że nie ma nawet bladego pojęcia jakimi autami jeżdżą nadal Polacy i co ile lat je wymieniają. Analityczne błazny, doktrynalne Zaratustry rynków finansowych, czy członkowie sekty finansowych spekulantów, przy wsparciu redaktorów TVN-CNBC – śmieszą, tumanią i na potęgę zaklinają naszą kryzysową rzeczywistość - całą dobę. To w tej stacji telewizyjnej najpotężniejsza waluta świata ubiegłego roku – polski złoty – tak samo potężna jak meksykański czy kolumbijski peso czy węgierski forint przyprawiają gości jak i redaktorów TVN-CNBC o radosną palpitację serca, zaś osłabienie się szwajcarskiego franka rozumieją  i pochwalają, bo to łaskawość niebywała dla kredytobiorców znad Wisły, wśród których biznesowych dziennikarzy co niemiara.


Nie ujdzie uwadze szamanom z TVN-CNBC nawet najmniejsze radosne „ćwierknięcie”, któregoś z naszych rządowych cudaków, nie zostanie odpuszczona widzom kolejna wizyta w studio „genialnego doradcy od wielkich biznesów” – byłego premiera K. Marcinkiewicza, którego nie zdzierżył już nawet sam Goldman Sachs. Z ekranów TVN-CNBC znów popłyną pochwały, i korzystne ratingi dla polskiej gospodarki ze strony przedstawicieli dużych zagranicznych banków, osiągających tu nad Wisłą krociowe zyski. Kolejne wydanie magazynu  „zrozumieć świat” wesprze urzędowy optymizm magików z obu stron Świętokrzyskiej. Wprawi to nas obywateli w błogi letarg na cały tydzień i da intelektualną amunicję, by przetrwać bezpiecznie kryzys. Bankowi stratedzy i redaktorzy TVN-CNBC uchylą nam rąbka tajemnicy i ukarzą kamień filozoficzny sentymentów rynków do polskiej waluty i polskich papierów skarbowych, tak jakby rynki finansowe miały i liczyły się z jakimikolwiek sentymentami. Jak co dzień z samego rana ujrzymy na ekranach tej biznesowej stacji rozpromienionych, obdarzonych cudownym menedżerskim instynktem prezesów spółek giełdowych, które już wkrótce zbankrutują. I tak spokojnie, bez stresu o 17.30 zbliżymy się do końca notowań.


I tylko na koniec red. R. Stanilewicz z pewną nieśmiałością stwierdzi: „podejrzewaliśmy, że nie jest najlepiej, ale nikt się nie spodziewał, że będzie tak źle”. Oj, tam oj, tam potiomkinowski przekaz medialny ponad rzeczywistość.

Janusz Szewczak

Główny Ekonomista SKOK

[Fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook