Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Wódz i zadowolony lud

02.05.2015

Co za radość i ulga w tej kampanii wyborczej, Pan Prezydent B. Komorowski zachęcał 1 maja Naród, odpoczywający na "Zielonej Wyspie" do "ucieszenia się przy grillu". W tym orędziu prezydenckim wygłoszonym, w tak ważnej chwili pieczenia żeberek i kiełbasek, zarówno po oczach, jak i po uszach, spragnionego dobrej nowiny polskiego społeczeństwa, biła niewypowiedziana wręcz mądrość i serdeczność.

Tym razem nie było ani słowa o "hodowcach kur", którzy mają przecież tak duży wkład w to 3-dniowe grillowanie, ani też o "dojeniu krów mlekiem", ani nawet o zgodzie i bezpieczeństwie. A, przecież o taką zgodę w naszej Polskiej Wspólnocie, przy grillowaniu, jakże trudno. Jeden chce wypieczoną kiełbaskę, drugi kaszanki, a trzeci dobrze przypieczony, chudy boczek, nie mówiąc już o skrzydełkach na miodzie, prosto od nieuświadomionych politycznie hodowców kur.

A, i o takim bezpieczeństwie, prezydent B. Komorowski, przy okazji tego majowego, radosnego grillowania, kilka słów powiedzieć powinien. Bo, z grillem i podpałką, a tym bardziej z obchodzeniem się z gazem, zwłaszcza z tym ze Wschodu trzeba zachować zasady bezpieczeństwa, zwłaszcza przypiekając ulubioną majową potrawę Polaków, nazywaną, czarnym, polskim kawiorem czyli kaszankę.

Ci co ciągle dolewają politycznej benzyny do ognia, tym razem nie usłyszeli od Pana Prezydenta słowa przestrogi, że "zgoda i bezpieczeństwo są najważniejsze". Nie potwierdziły się też krzywdzące opinie, że prezydent B. Komorowski potrafi przemawiać tylko z kartki, bo okazało się, że świetnie radzi sobie czytając z promptera. W Orędziu Majowym nie było żadnej pomyłki, wrogości, ani wrzasku, prezydent B Komorowski zachęcał jedynie Rodaków, by przy wspólnym umajonym stole byli dumni z osiągnięć Ojczyzny i zadali sobie pytanie o Polskę i jej przyszłość.

Szkoda tylko, że nie podpowiedział nam, choćby kilku z tych podstawowych i jakże często wypowiadanych polskich pytań, choćby takich jak żyć i grillować, za 800 zł emerytury czy 1780 zł wynagrodzenia brutto? Z pewnością Polacy przy rodzinnym stole, w radosnej atmosferze często pytają się wzajemnie o najtańszy bilet do Londynu i Dublina. Z pewnością takim częstym pytaniem, przy hiszpańskiej kiełbasce z Mazowsza i południowo - afrykańskim piwie jest jakże rodzinne pytanie czy da się spłacić kredyt we frankach szwajcarskich, gdy mimo wielu lat spłacanie dług rośnie, cena mieszkania spada, a franka na oczy się nie widziało.

Na pewno też rodziny wielodzietne przy najtańszej kiełbasie wyborczej, z uśmiechem na ustach i dumni z dorobku tego 25-lecia myślą i zadają sobie pytania o wielkość ich zasiłków rodzinnych oraz ile pasztetowej będzie można kupić w ramach wprowadzonej przez PO i Prezydenta - Karty Wielkiej Rodziny? I choć dla niektórych to przerażająco smutne, to w ten majowy weekend nie będzie już czekoladowego orła, różowych baloników, a Szogun nie poleci rozrzucić ulotek z wojskowego helikoptera, bo czekamy na nowy, ten francuski helikopter, który będzie być może za 2 lata, a może i nie będzie.

Tym bardzie, że swobodnie możemy wywiesić Biało Czerwoną flagę i zrobić sobie kotyliony, a i nowych generałów nam przybędzie, bo prezydent ich mianuje. Pan prezydent B. Komorowski bez cienia wątpienia poleca nam wbić się w dumę z sukcesów i dorobku tej jakże ukochanej, ludzkiej władzy III RP. Duma z Polski z osiągnięć naszej Ojczyzny, o którą tak apeluje w swym "Majowym Orędziu" prezydent B. Komorowski, przecież już dziś przebija się z pokładu tanich linii lotniczych startujących z Modlina, również z korytarzy dużych, polskich szpitali, zwłaszcza tych onkologicznych, poraża więc rozmiarem powszechnej szczęśliwości przed urzędami skarbowymi, urzędami pracy czy nawet ośrodkami pomocy społecznej, a nawet w zwykłej kolejce w aptece.

Ta prawdziwa serdeczność, ta Wspólnota Narodowa, tak ważna przecież dla prezydenta RP, ta zgoda, która buduje, płynie przecież, nie od dziś do milionów Polaków każdego dnia wieczorową porą, w wydaniach Wiadomości i Faktów na antenie TVP i TVN-24, w wydaniach GW, Newsweeka, Wprost czy Polityki. To przecież tacy polityczni przyjaciele Pana Prezydenta B. Komorowskiego z PO jak choćby J. Palikot, S. Niesiołowski, A. Szejnfeld czy nawet sama Pani premier E. Kopacz codziennie obdarowywują Polaków "uśmiechem, ciepłym spojrzeniem i dobrym gestem", o to apeluje Pan Prezydent.

W ten majowy dzień, świąteczny, Polaków znów rozpiera duma, prawdziwa duma z osiągnięć "teoretycznego państwa" - bo przecież ptaki znów wiją gniazda, jak co roku zakwitły tulipany, a bociany jednak powróciły do kraju ojczystego z zagranicy i skwierczy kiełbaska. I znów mamy grilla i jest wesoło i będzie dobrze i będzie się działo. Baju, baju, nad Wisłą w maju, będzie jak w raju. I każdy głupi to kupi.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook