Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Wizyta Obamy bez konkretów

03.06.2014

Amerykanie zapewniają nas o swojej przyjaźni. A my wciąż potrzebujemy wiz do USA.

Według prezydenta B.Obamy  „lepszego przyjaciela jak Polska, USA nie ma na całym świecie.” Według zaś premiera D.Tuska „Polska nie mogła sobie wymarzyć lepszego przyjaciela niż USA.”

Nasuwa się więc uzasadnione pytanie, dlaczego w takim razie ciągle nie mamy tarczy antyrakietowej, czy kilku uzbrojonych baterii Patriot, ciągle zaś mamy, jako prawie jeden z ostatnich już krajów w Europie wizy do USA. Niestety obecna wizyta prezydenta USA w Polsce to bardzo dużo okrągłych, pięknych słów, lawina podziękowań, "sweetfocie" naszych wybitnych przywódców narodu, a nawet dyskusja o wąsach prezydenta B.Komorowskiego.

Podobno najbardziej pro-amerykański kraj na świecie Polska stosunkowo niewiele korzysta na relacjach gospodarczych i handlowych z USA. Wśród największych partnerów handlowych Polski, Stany Zjednoczone plasują się dopiero na dalekim 12 miejscu, z obrotami rzędu zaledwie 7mld euro, nawet za Czechami, Rosja, nie mówiąc już o Niemczech, z którymi obroty sięgają blisko 70mld euro rocznie.

Obietnica prezydenta B.Obamy, taka w stylu premiera D.Tuska przeznaczenia 1mld dol. na wydatki obronne i wojskowe w Europie trochę przypomina Niderlandy Zagłoby. Kwotę tę bowiem musi zatwierdzić Kongres USA, który tnie wydatki na militarne zaangażowanie USA za granicą. Sam zaś prezydent B.Obama może mieć przed sobą we własnej ojczyźnie ogromne problemy zarówno w kwestii zwolnienia terrorystów z Al-Kaidy w zamian za uwolnienie amerykańskiego żołnierza, który jest oskarżany o dezercję, jak i wielkie kłopoty wizerunkowe, osobiste i rodzinne.

Prezydent B.Obama przejeżdżając przez pustą Warszawę uznał, że Polska jest dziś rozkwitającym krajem, a po tym jak otrzymał grę komputerową w prezencie - "Wiedźmina" - nomen omen Zabójca Królów wyciągnął też pewnie wniosek o świetnym stanie gospodarki i wyżynach polskiej myśli naukowej i technologicznej.

Miejmy nadzieję, że prezydent B.Komorowski nie wręczy prezydentowi USA koszulki z okazji 25 lat wolności uszytej przez prawdziwych współczesnych niewolników w Bangladeszu. Widać wyraźnie, że na prawdziwy przełom i konkrety, zarówno w sferze politycznej, jak i zwłaszcza gospodarczej w relacjach między Polską, a USA trzeba będzie poczekać nie tylko na zmianę gospodarza w Pałacu Namiestnikowskim i w Alejach Ujazdowskich, ale chyba również i za oceanem. Obecne relacje polsko-amerykańskie, zarówno w sferze wojskowej, jak i przede wszystkim gospodarczej, absolutnie nie odpowiadają potrzebie chwili, również zaangażowanie inwestycyjne USA w Polsce, sięgające w skali minionego roku poziomu zaledwie ok. 300mln dol. wydaje się wręcz humorystyczne.

Polska jako prawdziwa, światowa "potęga gospodarcza" w produkcji i eksporcie jabłek, malin, pieczarek, produkcji palet drewnianych czy pakowaniu norweskiego łososia niewiele też może zaoferować na amerykańskim rynku, a oglądanie się głównie na Brukselę, a zwłaszcza Berlin spowodowało już znaczące skolonizowanie i uzależnienie polskiej, częściowo jeszcze głównie od niemieckiej gospodarki i uczyniło Polskę montownio-hurtownią i poddostawcą podzespołów i półproduktów dla wielkich europejskich, w tym zwłaszcza niemieckich koncernów.

Obecna ekipa rządowa w Polsce przez lata zaniedbywała relacje z USA, opierając się głównie na tym co sobie pomyśli i czego będzie wymagać kanclerz A.Merkel oraz o tzw. reset wschodni, a prezydent B.Obama błądził myślami po Azji. Również w kwestii bezpieczeństwa polski, w tym bezpieczeństwa energetycznego premier D.Tusk  i prezydent B.Komorowski bardziej liczyli na Unię Europejską i Niemcy niż na Amerykanów, co okazuje się już dziś wielkim błędem.

W powodzi wielkich słów i niespełnionych obietnic wydaje się jednak, że polską racją stanu i kwestią niezależności energetycznej przy prawdziwie partnerskich, a nie lizusowskich relacjach z USA powinno być postawienie przez nas samych na wydobycie łupków w kraju, odbudowę polskiego przemysłu, repolonizację banków oraz instytucji finansowych, odzyskanie handlu wielkopowierzchniowego i zakładów przetwórstwa spożywczego. Tylko z tymi, którzy sami się szanują i budują własne państwo w oparciu o własne siły liczą się ci wielcy. Umiesz liczyć, licz na siebie.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook