Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Wielki Chwat od dobrych rad

05.01.2014

"W naszym kraju oczywiście najłatwiej jest wypowiadać się na tematy, na których się nie znamy".

Jak wiadomo dobrymi radami jest piekło wybrukowane. W naszym kraju oczywiście najłatwiej jest wypowiadać się na tematy, na których się nie znamy. Są jednak sprawy na tyle uporczywie powracające i irytujące, że czasem jednak trzeba dać głos. Pewność z jaką Pani prof. J .Staniszkis daje dobre rady opozycyjnemu PIS-owi, stawia polityczne diagnozy i snuje personalne prognozy doprawdy może zadziwiać.

Dyżurny autorytet ekspercko - opozycyjny głównie na ekranach TVN-24 jest wręcz rozbrajająca w swych dobrych radach dla PIS. Właśnie co z ekranów tej wyjątkowo mało obiektywnej stacji telewizyjnej zapewniła Polaków Pani profesor, że PIS nie ma fachowców do rządzenia, bo najlepsi, czyli ci szczególnie reklamowani przez nią samą czyli:   P. Kowal,  P. Wipler, P. Poncyliusz, A. Bielan, czy wreszcie K. Rybiński gdzieś się politycznie zagubili. Warto przypomnieć też, że jeszcze całkiem niedawno prof. socjologii i "ekspert od fachowców d/s rządzenia" za równie wybitnego fachowca uznawała "sztukmistrza z Londynu" czyli byłego już na szczęście MF J.V.Rostowskiego jak i ciągle aktualnego, o zgrozo szefa Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, byłego członka Rady Nadzorczej FOZZ, posła PO D.Rosatiego.

Chwała Bogu, że premier D.Tusk nie chciał już dłużej korzystać z usług fachowca od kreatywnej księgowości i magicznych sztuczek w finansach publicznych. Prof. J.Staniszkis jako niezwykle popularny komentator TVN-24 poinformowała opinię publiczną o tym również, że najwybitniejsi ekonomiści młodego pokolenia byli dopiero co u byłego już Min. Cyfryzacji M.Boniego, ale niestety zrezygnowali. Aż dziw, że tylu fachowców i ekonomistów nie dostrzegło w porę zaczątków gigantycznej info-afery i związanych z tym patologii, które przecież nie ominęły również tego ministerstwa. Prof. J.Staniszkis podobał się "ironiczno-sardoniczny styl MF J.V.Rostowskiego", wydaje się jednak, że wielu Polakom nie tylko wyborcom PIS nie podobał się styl zadłużania Polaków i Państwa Polskiego, do którego były MF osobiście dorzucił blisko 400mld zł nowych długów, a w budżecie na 2013r. dwukrotnie pomylił się w ocenie wielkości deficytu. Trudno więc uznać i pogodzić się z poglądami wybitnego socjologa, że "fatalną była wymiana jedynego kompetentnego ministra w rządzie D.Tuska, który był rzekomo filarem zaufania".

Pytanie tylko czyjego zaufania? Czyżby pani profesor chodziło o światową lichwę i spekulantów walutowych? Szczególnie prof. J.Staniszkis martwi się " o ludzi, którzy otaczają J.Kaczyńskiego zwłaszcza o panie, które szepczą mu do ucha, że zawsze były mu wierne i że nie można nagradzać zdrajców". By słyszeć szepty innych pań trzeba być samemu niewątpliwie blisko ucha lub mieć dar nadprzyrodzony słyszenia rzeczy niesłyszalnych. Skoro "były premier jest według Pani profesor otoczony przez tak ścisły kordon, że mało kto ma do niego dostęp i być może nawet nie zdaje sobie sprawy z realiów politycznych" - tym bardziej więc dziwią dobre rady socjologa, by skutecznie zrobił strategiczny krok w kierunku Solidarnej Polski, PJN-u czy Polski Razem J.Gowina. Czyli zgodnie z hasłem; ponieważ stoicie nad przepaścią zróbcie duży krok na przód. J.Staniszkis doradza PIS-owi "strategiczny skok nawet kosztem większego radykalizmu" i zaleca J.Kaczyńskiemu "by nie bał się etykietki populizmu". Tyle tylko, że dzisiaj J.Gowin i jego Polska Razem to wyznawcy prof. L.Balcerowicza i sekty OFE, nie mówiąc już o skrajnie liberalnych ciągotach dawnych posłów PJN-u w stylu podatku liniowego w VAT czy likwidacji becikowego.

Wyciąganie ręki do takich polityków jak P.Kowal, J.Gowin, A.Bielan, M.Migalski może się skończyć nie tylko utratą palców. To przecież sama prof. J.Staniszkis wielokrotnie stwierdzała, że "nie ufa politykom chwiejnym, nielojalnym i niekompetentnym". Można więc mieć wątpliwości na ile owe rady dla opozycji są zarówno życzliwe, a tym bardziej realne. Dzisiejsza tak lansowana w mediach mętnego nurtu Polska Razem J.Gowina wydaje się, że bardziej niż z milionami Polaków i ich problemami jest "Razem z OFE". Zdarza się, że ekspercki drogowskaz czy polityczny GPS potrafi pokierować delikwenta wprost na skały gdy brakuje zdrowego rozsądku i życiowego doświadczenia. Warto też pamiętać, że z reguły ten wygrany i przy kasie ma rację. Czasami nie warto rzucać słów na medialny wiatr, bo nie wiadomo dokąd je ten polityczny wiatr zaniesie, lepiej być pożytecznym niż niezastąpionym, a fakt że nawet obstawione figury w czasie rozgrywki znikają z szachownicy jest nieunikniony. Naprawdę nie warto dziś żałować politycznych róż gdy płoną lasy zwykłej polskiej egzystencji i fundamenty dalszego istnienia Państwa Polskiego.

Z pewnością potrzebne są rady pełne roztropności, choć nie koniecznie te jak zostać królową politycznego balu. Inteligencja emocjonalna może być groźna gdy zastąpi chłodną kalkulację i rzetelną analizę prawdziwych zagrożeń. Najzwyczajniej w świecie PIS z zalecanymi przez Panią prof. J.Staniszkis nowym rozdaniem personalnym zasadniczo zmodyfikowanym programem politycznym i gospodarczym i bez obecnego prezesa po prostu nie będzie PIS-em. Na szczęście liczne przecież polityczne i personalne przepowiednie wybitnego socjologa rzadko się sprawdzają.

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook