Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak we wSieci: Toniemy w długach

01.05.2014

Kredyty gospodarstw domowych w bankach to dziś 550–560 mld zł, kredyty przedsiębiorstw sięgnęły 280 mld zł - wylicza w najnowszym numerze "wSieci" Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

„To, co dziś obserwujemy w sferze zadłużenia Polski, to już nawet nie jest życie na kredyt, ale wręcz kredyt na przeżycie. Pętla długów coraz mocniej zaciska się na szyi kilku milionów Polaków. Mimo dotychczasowego prawdziwego eldorado nad Wisłą dla sektora bankowego, rośnie lawina niespłacalnych należności. Już dziś blisko 2,5 mln Polaków nie reguluje swych finansowych zobowiązań, blisko 50 proc. polskich rodzin ma długi, a średnie zadłużenie na Polaka zbliża się do kwoty 18 tys. zł. Rekordzista kraju ma do spłacenia 111 mln zł” – pisze Janusz Szewczak, podkreślając że bankowe długi nadal rosną jak na drożdżach. Polacy zaciągają desperacko nowe kredyty, zarówno w złotówkach, jak i w walucie. Nie maleje też zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi i hipotecznymi, w tym te we franku szwajcarskim.

„Kredyty gospodarstw domowych w bankach to dziś 550–560 mld zł, kredyty przedsiębiorstw to 280 mld zł. Razem więc z długiem publicznym sięgają one kwoty blisko 1,7 bln zł, czyli 100 proc. obecnego polskiego PKB. Tylko na bankrutującym dziś Mazowszu, najbogatszym województwie w kraju, długi mieszkańców tego regionu przekraczają 6 mld zł, zaś tzw. kredyty zagrożone i niespłacane długi gospodarstw domowych przekroczyły już kwotę 40 mld zł. Przeterminowane i złe zobowiązania firm sięgają 30 mld zł.” – czytamy w artykule Janusza Szewczaka, który zwraca uwagę, że część dłużników wręcz ukrywa się przed komornikami i firmami windykacyjnymi, uciekając za granicę.

Autor podlicza także dług publiczny skarbu państwa. Przypomina, że liczony według metod unijnych, wynosi blisko 930 mld zł, a dług zagraniczny to ok. 365 mld dolarów.

„Zadłużenie Polaków w ramach dotychczas najłatwiej dostępnych, a zarazem jednych z najdroższych w Europie kredytów konsumpcyjnych, oscyluje w okolicach 130 mld zł, z czego tych zagrożonych jest już na kwotę 18–20 mld zł. Tylko w 2013 r. udzielono ich 70 mld zł. Zadłużenie w ramach kredytów mieszkaniowych – złotowych – osiągnęło poziom blisko 176 mld zł, zaś tych w walutach obcych, w tym głównie we frankach szwajcarskich, 166 mld zł. Tyle że w ciągu ostatnich pięciu lat zagrożone kredyty hipoteczne wzrosły aż o 400 proc., a zagrożone kredyty hipoteczne w walutach obcych tylko w ostatnim roku wzrosły aż o 25 proc. Ale skoro, jak twierdzą reklamy w Polsce, pieniądze w bankach pożyczają u nas nawet wiewiórki, a wzięcie kredytu trwa zaledwie 30 sekund, to nic dziwnego, że złych, zagrożonych i niespłacalnych kredytów przybywa wręcz lawinowo. Tylko tych mieszkaniowych, w złotych, jest już na blisko 11 mld zł, tych walutowych na blisko 4 mld zł” – podkreśla Szewczak.

Jak zauważa, w ostatnich latach zafundowano Polakom bardzo niebezpieczną iluzję bezpieczeństwa bankowych długów i mit pełnej dostępności do kredytów mieszkaniowych w walutach obcych, praktycznie dla każdego. „Te dwa niebezpieczne miraże utworzyły nam dziś blisko milionową armię młodych bankowych niewolników w ramach kredytów frankowych z wyrokami na 30–50 lat. Wielu wpadło w tę pułapkę” – zaznacza autor.

Z tekstu Janusza Szewczaka wyłania się dramatyczny obraz ekonomiczny Polaków. Mimo, że mamy 27 mln kart bankowych, 6 mln kart kredytowych, już 12 mln korzysta z bankowości on-line, a 2,5 mln nawet z aplikacji mobilnych, to nasza sytuacja materialna i zadłużeniowa gwałtownie się pogarsza. „Tym bardziej że mamy dodatkowo jeszcze tzw. przykutych łańcuchami do polisolokat w wielu bankach. Jest ich aż blisko 5 mln, a ich zobowiązania sięgają astronomicznej kwoty – niemal 50 mld zł. To prawdziwa mina z opóźnionym zapłonem, która może wywołać bankowy Armagedon” – przestrzega, wskazując że młodzi Polacy do 35. roku życia toną wręcz w długach, a grupę tę szacuje się dziś na ok. 800 tys. osób.

Cały tekst Janusza Szewczaka w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w od 22 kwietnia br., także w formie  e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

mall/wSieci

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook