Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak we wSieci: Toniemy w długach

01.05.2014

Kredyty gospodarstw domowych w bankach to dziś 550–560 mld zł, kredyty przedsiębiorstw sięgnęły 280 mld zł - wylicza w najnowszym numerze "wSieci" Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK.

„To, co dziś obserwujemy w sferze zadłużenia Polski, to już nawet nie jest życie na kredyt, ale wręcz kredyt na przeżycie. Pętla długów coraz mocniej zaciska się na szyi kilku milionów Polaków. Mimo dotychczasowego prawdziwego eldorado nad Wisłą dla sektora bankowego, rośnie lawina niespłacalnych należności. Już dziś blisko 2,5 mln Polaków nie reguluje swych finansowych zobowiązań, blisko 50 proc. polskich rodzin ma długi, a średnie zadłużenie na Polaka zbliża się do kwoty 18 tys. zł. Rekordzista kraju ma do spłacenia 111 mln zł” – pisze Janusz Szewczak, podkreślając że bankowe długi nadal rosną jak na drożdżach. Polacy zaciągają desperacko nowe kredyty, zarówno w złotówkach, jak i w walucie. Nie maleje też zainteresowanie kredytami konsumpcyjnymi i hipotecznymi, w tym te we franku szwajcarskim.

„Kredyty gospodarstw domowych w bankach to dziś 550–560 mld zł, kredyty przedsiębiorstw to 280 mld zł. Razem więc z długiem publicznym sięgają one kwoty blisko 1,7 bln zł, czyli 100 proc. obecnego polskiego PKB. Tylko na bankrutującym dziś Mazowszu, najbogatszym województwie w kraju, długi mieszkańców tego regionu przekraczają 6 mld zł, zaś tzw. kredyty zagrożone i niespłacane długi gospodarstw domowych przekroczyły już kwotę 40 mld zł. Przeterminowane i złe zobowiązania firm sięgają 30 mld zł.” – czytamy w artykule Janusza Szewczaka, który zwraca uwagę, że część dłużników wręcz ukrywa się przed komornikami i firmami windykacyjnymi, uciekając za granicę.

Autor podlicza także dług publiczny skarbu państwa. Przypomina, że liczony według metod unijnych, wynosi blisko 930 mld zł, a dług zagraniczny to ok. 365 mld dolarów.

„Zadłużenie Polaków w ramach dotychczas najłatwiej dostępnych, a zarazem jednych z najdroższych w Europie kredytów konsumpcyjnych, oscyluje w okolicach 130 mld zł, z czego tych zagrożonych jest już na kwotę 18–20 mld zł. Tylko w 2013 r. udzielono ich 70 mld zł. Zadłużenie w ramach kredytów mieszkaniowych – złotowych – osiągnęło poziom blisko 176 mld zł, zaś tych w walutach obcych, w tym głównie we frankach szwajcarskich, 166 mld zł. Tyle że w ciągu ostatnich pięciu lat zagrożone kredyty hipoteczne wzrosły aż o 400 proc., a zagrożone kredyty hipoteczne w walutach obcych tylko w ostatnim roku wzrosły aż o 25 proc. Ale skoro, jak twierdzą reklamy w Polsce, pieniądze w bankach pożyczają u nas nawet wiewiórki, a wzięcie kredytu trwa zaledwie 30 sekund, to nic dziwnego, że złych, zagrożonych i niespłacalnych kredytów przybywa wręcz lawinowo. Tylko tych mieszkaniowych, w złotych, jest już na blisko 11 mld zł, tych walutowych na blisko 4 mld zł” – podkreśla Szewczak.

Jak zauważa, w ostatnich latach zafundowano Polakom bardzo niebezpieczną iluzję bezpieczeństwa bankowych długów i mit pełnej dostępności do kredytów mieszkaniowych w walutach obcych, praktycznie dla każdego. „Te dwa niebezpieczne miraże utworzyły nam dziś blisko milionową armię młodych bankowych niewolników w ramach kredytów frankowych z wyrokami na 30–50 lat. Wielu wpadło w tę pułapkę” – zaznacza autor.

Z tekstu Janusza Szewczaka wyłania się dramatyczny obraz ekonomiczny Polaków. Mimo, że mamy 27 mln kart bankowych, 6 mln kart kredytowych, już 12 mln korzysta z bankowości on-line, a 2,5 mln nawet z aplikacji mobilnych, to nasza sytuacja materialna i zadłużeniowa gwałtownie się pogarsza. „Tym bardziej że mamy dodatkowo jeszcze tzw. przykutych łańcuchami do polisolokat w wielu bankach. Jest ich aż blisko 5 mln, a ich zobowiązania sięgają astronomicznej kwoty – niemal 50 mld zł. To prawdziwa mina z opóźnionym zapłonem, która może wywołać bankowy Armagedon” – przestrzega, wskazując że młodzi Polacy do 35. roku życia toną wręcz w długach, a grupę tę szacuje się dziś na ok. 800 tys. osób.

Cały tekst Janusza Szewczaka w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” w od 22 kwietnia br., także w formie  e-wydania. Tygodnik „wSieci” jest też dostępny w nowych, wygodnych formatach EPUB, MOBI i PDF, które idealnie dopasowują się do urządzeń takich jak telefony, tablety i czytniki e-booków. Szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html

mall/wSieci

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook