Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Tusk marzy o business class UE

14.12.2012

Obecny szczyt Unii Europejskiej ostatecznie "zacieśnia unię walutowo - gospodarczą", co oznacza, że jesteśmy już o krok od stworzenia twardego jądra strefy euro i definitywnego rozpadu na Unii na unie dwóch prędkości. O komentarz do tego procesu i ocenę szans Polski na znalezienie się w strefie euro zwróciliśmy się do Janusza Szewczaka, głównego ekonomisty SKOK.

Stefczyk.info: - Jak należy rozumieć te procesy, które zachodzą w ramach Unii Europejskiej?

- Zacznijmy od tego, że w wyniku tego zacieśniania, integracji unijnej, niektórym oczy moją wyjść na wierzch i nabrzmieć mocno żyły na czole. Mianowicie wydaje się, że premier Tusk już coś wie, coś, czego nie chce powiedzieć Polakom. To znaczy wie już, że Unia tak naprawdę, de facto się rozpada na dwie części. Stąd te jego pomysły na to harakiri gospodarcze, czyli jakieś deklaracje o przyjmowaniu euro. Myślę, że premier Tusk został już delikatnie poinformowany, że będą dwie Unie Europejskie - stara Unia bogatych krajów w oparciu o strefę euro i to raczej tę niekompletną - bo sprawa bankructwa Grecji, Hiszpanii czy również Portugalii jest nadal aktualna.

Dlatego już mówi się wyraźnie o oddzielnym budżecie dla krajów strefy euro - kanclerz Merkel chce tu chociaż przykryć samą nazwę, żeby to nie nazywało się oddzielnym budżetem dla strefy euro tylko mechanizmem solidarnościowym - ale tak naprawdę chodzi właśnie o odrębny budżet dla tych krajów.

Mamy też już wyraźną decyzję dotyczącą Europejskiego Nadzoru Bankowego, co do którego my deklarujemy, że generalnie raczej tak, co jest absolutnym idiotyzmem - to jest tak naprawdę sabotaż, bo to oznacza, że wszelkie decyzje dotyczące dużych banków w Polsce - banków zagranicznych, ale również nawet PKO BP, czyli wciąż jeszcze częściowo polskiego banku, byłyby podejmowane za granicą. To oznacza, że kwestie dotyczące np. polityki kredytowej banku, likwidacji banku, aktywów banku, rezerw banku, transferu pieniędzy z Polski do central zagranicznych - te wszystkie decyzje byłyby podejmowane zagranicą. To jest utrata wolności ekonomicznej, to jest utrata suwerenności politycznej i ekonomicznej, bo dzisiaj wolność to jest gospodarka, to są pieniądze, to są banki.

Stefczyk.info: - Czy zagrożona jest spójność Unii? Czy grozi jej rozpad?

- Myślę, że jest świadomość, szczególnie u Niemców i północnych, bogatych krajów Unii, że przez najbliższe 10 lat nie da się mieć na garnuszku Greków, Hiszpanów, Portugalczyków, Irlandczyków, Cypryjczyków, czy nawet Słoweńców. Te koszty nadal są ogromne. Z ratowania tych krajów, które mają euro nic pozytywnego nie wynika. Dlatego wyraźnie zaczyna dojrzewać pomysł, żeby stworzyć jednak business class w Unii Europejskiej i miejsca ekonomiczne dla tych pozostałych - i to bez względu na to, czy oni są dziś w trochę lepszej czy gorszej sytuacji.

Stefczyk.info: - Czy to oznacza, że usilne próby premiera Tuska, żeby nie powstały Unie różnych prędkości nie powiodły się?

Wydaje mi się, że premierowi trudno jest się przyznać, do kompletnej klęski w tej rozgrywce z Unią, czyli że został chyba ograny i ma już pełną świadomość, że będziemy częścią tych peryferiów tej strefy euro Unii Europejskiej, bez względu na to, czy będziemy idiotycznie deklarować przyjmowanie wspólnej waluty. Przypomnijmy, że premier Czech nie tak dawno przecież powiedział, że oni mogą również za 227 lat podjąć decyzję czy przyjmą euro, czy też nie. Przypomnijmy, jakie gigantyczne problemy ma Słowacja, dopiero po wielkich perturbacjach zgodzono się, żeby ich moneta 2 euro ze Świętymi Cyrylem i Metodym mogła mieć aureole i krzyże. To pokazuje, jak daleko ta ingerencja sięga - nawet w symbolikę, już nie mówię o decyzjach ekonomicznych, bo one tu by były fundamentalne.

Stefczyk.info: - Ale premier Tusk i tak deklaruje, że chce jak najszybciej wprowadzić Polskę do strefy euro. Czy to realne?

- Nie, ja myślę, że to jest tylko takie zaklinanie rzeczywistości, takie robienie dobrej miny do złej gry. Przypomnijmy, że jest kompletna sprzeczność z tym, co mówi premier, z tym, co jeszcze do dzisiaj mówił minister finansów, który zastrzegał, że trzeba zobaczyć, na ile ta decyzja będzie przydatna, kiedy będziemy przygotowani, na ile ona będzie dla nas opłacalna, na ile sama strefa euro się ustabilizuje. Widać wyraźnie, że są to jakieś absurdalne deklaracje premiera, który już swego czasu obiecywał to wejście do strefy euro w 2011 r.

Najlepszym przykładem jest tu Szwecja, gdzie raptem 9,6% mieszkańców chciałoby przyjąć wspólną walutę.

Stefczyk.info: - Większość Polaków też nie chce, ale coraz głośniej słyszymy o dacie 2015, którą to Tusk miał zadeklarować Schultzowi?

- Myślę, że premier Tusk bardziej walczy raczej o stołek dla siebie i o dobrą opinię u tych, którzy rozdają te stołki w Brukseli. Przypomnijmy, że jest jeszcze Konstytucja i artykuł 227, którego nie da się ominąć, chyba, że rząd premiera Tuska zamierza rządzić dekretami. Trzeba by zmienić Konstytucję, żeby pozbawić Polskę atrybutu suwerennej waluty, złotego. Myślę też, że to, co premier mówi przypomina Zagłobę i te obietnice darowania Niderlandów - on wie, że bez względu na to, czy by nam nawet ulżono nieco w tych warunkach akcesyjnych, ale tam są przecież jeszcze dwa lata czyśćca, czyli takiej próby w tym wężu walutowym, żeby się sprawdzić, na ile to jest realne. Poza tym myślę, że same kraje strefy euro mają świadomość, wbrew temu, co propaganda rządowa w Polsce twierdzi, że Polskę czeka potężny kryzys. W związku z tym, branie kolejnego tonącego gospodarczo okrętu, który na dodatek miałby mieć wspólną walutę za parę lat, to jest chciejstwo i mrzonki premiera i podżeganie do popełnienia przez Polskę gospodarczego harakiri.

Z pewnością sytuacja gospodarcza w Polsce i w 2014 r. bardzo się pogorszy, co powinno wybić z głowy, nawet takim Dyziom-Marzycielom do jakiego urasta pan premier Tusk myślenie o jakimkolwiek awansie dostania się do tego business class tego dreamlinera z napisem Unia Europejska.

Pomijam już aspekt, że w kryzysie jak się ma własną walutę to jest szansa na jakikolwiek ratunek, a jak się ma euro - jak Grecja, czy Hiszpania - to można wyłącznie liczyć na łaskę Niemców, którzy albo dadzą, albo nie dadzą, albo poproszą w zamian o wyspy. A co my w takiej sytuacji moglibyśmy Niemcom zaoferować - Śląsk, czy Prusy Wschodnie?

not. zrk
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook