Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Tusk znów chce poświęcać polskie interesy

03.12.2014

Ledwo były premier Donald Tusk objął swe stanowisko w Brukseli, a już zaczyna nas straszyć i szokować. Twierdzi bowiem, że „Polska będzie musiała poświęcić część swoich interesów na rzecz całej Europy” - pisze Janusz Szewczak.

Czyżby likwidacja polskich stoczni, wyprzedaż za bezcen kapitałowi zagranicznemu polskich banków, cementowni czy wielkich sieci handlowych czy wreszcie podpisanie tzw. Pakietu Klimatycznego, który może skutecznie dobić resztki polskiego przemysłu, to jeszcze zbyt mało polskich wyrzeczeń. Oczywiście gdyby Donald Tusk był naprawdę znaczącym i samodzielnym politykiem, to ani kanclerz Merkel, ani prezydent Hollande nigdy by się nie zgodzili, by to on został Przewodniczącym Rady Europejskiej. Swoją drogą wpływowy polityk, średniej wielkości kraju europejskiego, nie porzuca nagle kwitnącej „Zielonej Wyspy” gdzie na bujnych łąkach pasie się aż tyle baranków, a nawet osłów. Co prawda tylko w krainie ślepców jednooki może się czuć prawdziwym królem, to jednak w Brukseli mimo oczywistej dyspozycyjności i pro-niemieckości Tuska aż takiej taryfy ulgowej jak w Polsce, zarówno wśród dziennikarzy, jak i polityków mieć nie będzie.

Tu będą przypominać o składanych obietnicach i je egzekwować. Tylko naiwni mogą wierzyć w to co obiecuje Przewodniczący Rady Europejskiej Tusk:

Jeśli ja coś dobrze zrobię dla Europy, to będzie to też dobre dla Polski. I na odwrót. To jest moje głębokie przekonanie, a nie jakaś ideologia.

Tylko co będzie tym dobrym dla Europy, co może jej uczynić tzw. „Prezydent Europy”: podniesie wiek emerytalny Francuzom, zlikwiduje niemieckie stocznie czy podniesie VAT we Włoszech. A może jednak przymknie oko na ograniczenie lub też nawet likwidację świadczeń socjalnych dla Polaków na Wyspach. Jak na razie zapowiadane hucznie przez byłą v-ce premier Bieńkowską unijne miliardy szybko nie napłyną do Polski.

Do tej pory nie został zatwierdzony przez KE żaden ze zgłoszonych przez Polskę 21 programów operacyjnych opiewających na kwotę 77 mld euro. Blokada unijnych pieniędzy dla Polski z nowego budżetu może potrwać nawet do jesieni 2015 r.

Realnie więc pieniądze te są do ugryzienia, zarówno dla samorządów, jak i firm dopiero na przełomie jesieni i zimy przyszłego roku - to katastrofalne i bardzo kosztowne opóźnienie. A, partyjny aparat PO-PSL w sejmikach samorządowych czeka z wielkim utęsknieniem na te unijne konfitury. W wielu przypadkach będzie to oznaczać realne i wymierne straty dla poszczególnych firm i całych regionów.

Bycie w Unii to podobno według Tuska „Fajna rzecz”. Z pewnością dla unijnych biurokratów, ale chyba jednak nie dla polskich górników, kopalń czy polskiego przemysłu chemicznego, zwłaszcza po podpisaniu przez premier E.Kopacz Pakietu Klimatycznego. Zdecydowana większość inwestycji drogowych i infrastrukturalnych w 2015r. nie ruszy. Co gorsza w 2015r. przyjdzie oddawać do Unii pierwsze miliardy złotych nie wykorzystanych lub źle wydanych pieniędzy i mogą to być znaczące kwoty, gdy idzie o kolej, wodociągi i kanalizację czy szerokopasmowy internet. Bilans finansowy rozliczeń z Unią w 2015r. może więc być dla polskich władz bardzo niekorzystny, tym bardziej, że PO na czele z premier E.Kopacz jak zwykle naobiecywała cuda na kiju. Nie ma jednak co liczyć na to, że nasz „piłkarz” w Radzie Europejskiej rozwiąże te problemy celnym strzałem.

Raczej usłyszymy od niego, że „niemożliwe jest niemożliwe” i że musimy się jeszcze bardziej poświęcić dla Europy.

Janusz Szewczak

Główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook