Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Tusk to uliczny kuglarz z workiem pełnym niespełnionych obietnic

27.08.2014

Środowisko Platformy Obywatelskiej i mainstreamowe media długo przedstawiały premiera Donalda Tuska jako męża opatrznościowego i mesjasza, który przeprowadzi Polskę przez wzburzone wody. Po siedmiu latach okazało się, że jest on tylko ulicznym kuglarzem z workiem pełnym niespełnionych obietnic.

Dzisiejsze wystąpienie szefa rządu w Sejmie pokazuje jaka jest skala zakłamania władz. Na rok przed oddaniem władzy pan premier nagle dostrzegł trudną sytuację emerytów, rencistów i rodzin wielodzietnych. Obiecał nawet emerytom podwyżki, w ramach waloryzacji, o całe 36 zł brutto, czyli 20 zł netto. To mniej więcej 1,20 zł dziennie. Prawdopodobnie na dwie bułki starczy, choć może nie na każde.

To jest tym bardziej nieuczciwe iż dwa tygodnie temu przedstawiciele tej samej partii, na czele której stoi Donald Tusk, zabrali najstarszym i najbiedniejszym polskim rencistom i emerytom darmowe leki. Z czego tak bardzo dumny był senator Jan-Filip Libicki. Nie przyznano tym ludziom prawa do bardzo drogich w Polsce leków. Polski emeryt dopłaca prawie 42 proc. do ceny leków. To jest jeden z najwyższych poziomów w Europie. Zabrano ludziom starszym z portfela jedną ręką ok. stu złotych, a obiecuje się, że drugą ręką przyzna się im 36 złotych. Brutto.

Jednocześnie pan premier roztacza miraże ulg podatkowych dla rodzin wielodzietnych. Tak jakby zapomniał, że to jego rząd podwyższył podatek VAT od ubranek i bucików dla dzieci o całe 15 proc. Dzisiaj wiele rodzin wielodzietnych żyje na granicy nędzy, na granicy przetrwania biologicznego. Kilka milionów ludzi ledwie wiąże koniec z końcem. 36 proc. dzieci w Polsce rodzi się w ubóstwie.

To są zaklęcia magika, który przez siedem lat roztaczał przed nami wizję zielonej wyspy. Tej zielonej wyspy Polacy wciąż nie są w stanie dostrzec w swoich portfelach. Świadczenia emerytalne i rentowe oraz pensje w Polsce należą do najniższych w Europie, obok Litwy, Łotwy, Rumunii czy Bułgarii. Rząd nie ma żadnego pomysłu na to co zrobić by rozruszać kraj gospodarczo. Wzrost słabnie, a druga połowa roku będzie jeszcze gorsza pod tym względem niż pierwsza.

Embargo rosyjskie będzie miało negatywny wpływ na polską gospodarkę. Ale odnotujemy także  poważne straty w relacjach handlowych z Zachodem. Niemiecka gospodarka hamuje, Niemcy mniej eksportują do Rosji. Będą więc składali mniej zamówień u polskich podwykonawców. Będziemy więc nadal rezerwuarem taniej siły roboczej. To co pan premier obiecał polskim emerytom i rencistom na cały rok, młody Polak, który zagłosuje nogami i ucieknie z Polski choćby do Niemiec, dostanie za godzinę pracy. Bo Niemcy wprowadzili godzinową płacę minimalną w wysokości 8,5 euro.

Czeka nas więc kolejne fala emigracji ludzi młodych, zdolnych do pracy. Później, po wystąpieniu premiera, zobaczyliśmy w Sejmie kabaret w wykonaniu ministrów tego rządu, którzy obiecywali różne cuda, jak minister zdrowia, że zlikwiduje kolejki dla chorych, czy minister sprawiedliwości, który zapewniał o tym, że sądy będą sądzić uczciwie, szybko i sprawnie.

To jest w pewnym sensie obraz bezradności tego rządu, który obiecuje, że zrobi w rok, to czego nie zrobił przez ostatnie siedem lat. I byłoby dobrze, gdyby oszczędził nam kolejnych 12 miesięcy gnicia i dbania o własne interesy. Jeśli chodzi o członków rządu, o administracje rządową, to podwyżki są znaczące i trwają od wielu lat. Gigantyczne odprawy, kolacyjki, ośmiorniczki. Zobaczyliśmy jak wygląda życie codzienne naszych ciężko zapracowanych ministrów na taśmach „Wprost”.

To pokazuje, że to są wszystko tylko słowa, nic nie znaczące, nic nie warte. Niczego nie zmieniające w sytuacji polskiej gospodarki. Aby Polacy mogli mieć godziwe emerytury muszą mieć własny majątek. Muszą mieć dochody. Skoro ten rząd ostatecznie wyprzedał resztki tego majątku, nie bardzo jest skąd brać te dochody. Odzieranie ze skóry polskich przedsiębiorców i podatników mija się z celem. Tu nie ma pomysłów, jest tylko przyznanie się do klęski.

Niech rząd nam więc oszczędzi już tej demagogii, tego straszenia konfliktem zbrojnym z Rosją. Pan premier przecież mówił, że 1 września polskie dzieci mogą nie pójść do szkoły. A teraz mówi, że będzie Plan Marshalla, że będzie 400 mld. z Unii. Że będziemy wydawać te pieniądze, a zielona wyspa powróci. Myślę, że już nikt w te bajki nie wierzy.

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook