Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Tusk podpisał weksle in blanco

09.12.2011

Pierwszy dzień szczytu Unii Europejskiej zakończył się fiaskiem. Nie ma zgody całej UE na zmiany traktatowe. Nie zgodziły się na to Wielka Brytania, Czechy, Węgry i Szwecja. W związku z tym nowe wymogi i ograniczenia fiskalne będą wprowadzane na mocy umowy międzyrządowej, którą podpiszą 23 państwa, w tym Polska. Polska dołoży się również do Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ma ratować zadłużone kraje strefy euro. O ocenę ustaleń szczytu poprosiliśmy Janusza Szewczaka, głównego ekonomistę SKOK:

Brytyjczycy, Czesi, Węgrzy i Szwedzi mają mądrzejszych i bardziej roztropnych przywódców niż Polska. Oni lepiej umieją liczyć pieniądze. Premier Donald Tusk podpisał natomiast weksle in blanco. Akces do grupy państw dobrowolnie składających się na bankrutów będzie nas kosztował wymierne pieniądze. Naszą składkę do Międzynarodowego Funduszu Walutowego szacuję na 2,5-5 miliardów euro. Te pieniądze trafią zapewne do Włochów czy Portugalczyków. Jak się dziś okazuje już dwa tygodnie temu minister finansów Jacek Rostowski wyraził potajemnie zgodę na zwiększenie naszych wpłat do MFW o blisko 2,5 miliarda SDR (jednostka rozliczeniowa MFW – red.).

Szczyt zakończył się całkowitym fiaskiem. On pokazał wyraźną tendencję podziału Europy na „dwie prędkości” z wyraźną dominacją Niemiec. Ten szczyt niczego nie rozwiązuje. Pieniędzy na ratowanie bankrutów nadal nie ma. Przebieg rozmów pokazuje również brak koncepcji i pomysłów polskiego rządu na reagowanie na kryzys europejski. Szwedzi, Brytyjczycy, Węgrzy i Czesi umieją lepiej bronić swoich interesów fiskalnych i finansowych. Zobaczymy jak dalej potoczą się rozmowy na szczycie, ale spodziewam się kolejnych negatywnych dla nas rozwiązań. Na pewno będziemy musieli dopłacać do bankrutujących krajów, czyli Grecji, Portugalii, Włoch niczego w zamian nie uzyskując.

Zapowiedzi o dyscyplinowaniu finansów krajów członkowskich oznaczają dla nas jedynie drastyczniejsze cięcia wydatków w budżecie. To już jest z resztą widoczne w budżecie na 2012 rok. Zgodnie z projektem, inwestycje w Polsce w połowie roku niemal staną. To oznacza gwałtowny wzrost bezrobocia oraz kolejne kłopoty ze stroną dochodową budżetu państwa.

Żaden z istotnych problemów kryzysu zadłużeniowego nie został rozwiązany. Nie zajęto się w ogóle tym, na ile banki i sektor prywatny powinien partycypować w rozwiązaniu kryzysu. A przecież oni są jednymi z głównych winowajców kryzysu. Jedynym zwycięzcą szczytu są właśnie prywatne banki komercyjne, które nie dołożą się do strat spowodowanych przez kryzys.

Co ciekawe, Polska nie przyjęła przed szczytem propozycji brytyjskiej, by wspólnie wystąpić na szczycie. Warszawa przyjęła natomiast propozycję niemieckiej dominacji. W rezultacie musimy szykować spore pieniądze na dołożenie się do MFW na ratowanie bankrutów, a problemy wciąż pozostają.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook