Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: System emerytalny jest bankrutem

25.01.2012

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę dotyczącą kwotowej waloryzacji emerytur. Przy tej okazji przez media przetoczyła się debata na temat losu emerytów, obecnych i przyszłych. O komentarz dotyczący systemu emerytalnego portal Stefczyk.info poprosił Janusza Szewczaka, głównego ekonomistę SKOK:

Ewidentnym staje się, że światowy system emerytalny jest bankrutem. Zobowiązania wobec emerytów są dziś nie realne. Ich się nie da wypełnić. Nie ma na to pieniędzy. Co więcej, wiele systemów emerytalnych jest dziś uwikłanych w ryzykowne działania związane z inwestycjami w sektor bankowy, fundusze inwestycyjne itp.

Mówiąc o polskim systemie emerytalnym należy stwierdzić, że system oparty na OFE został źle skonstruowany. Podobnych rozwiązań nie stosuje się dziś. One nie gwarantują godziwych emerytur, jedynie pewne biedowanie. Wypłacane przez nich świadczenia są jeszcze niższe niż ZUSowskie. Ludzie wchodzący obecnie w życie zawodowe będą mieli emerytury na poziomie około 30 procent tego, co otrzymywali ich dziadkowie i rodzice.

W ramach powszechnego systemu emerytalnego w Polsce w grudni 2011 roku Polacy zgromadzili na emerytury 2 biliony 350 miliardów złotych. To są jednak wirtualne sumy i pieniądze. Tak naprawdę, po 10 latach funkcjonowania OFE, system oparty na II filarze, który miał gwarantować starość pod palmami, gwarantuje jedynie filar pod mostem Poniatowskiego. To pokazuje, że w sposób nieuczciwy traktuje się emerytów. U nas mają oni skandalicznie niskie świadczenia. To są często pieniądze na granicy minimum egzystencji. Patrząc na polski system emerytalny przypomina się PRLowskie powiedzenie: „emerycie, wspieraj rząd czynem, umieraj przed terminem!”. Średnie wypłaty II filara są dziś na poziomie 60 złotych. To droga donikąd.

Zamach na pieniądze z OFE, który widzieliśmy w zeszłym roku, zostanie zapewne powtórzony. Na pewno będzie potrzebny nowy skok na kasę. Jej zabraknie. To spowoduje, że wszystko wróci do ZUS, a rząd położy rękę na miliardach złotych zgromadzonych w OFE.

Przyszłość polskich pracowników rysuje się dramatycznie. Czeka ich upodlenie, brak zabezpieczenia na starość. System emerytalny na całym świecie wymaga gruntownej przebudowy i zmian.

Jednorazowa waloryzacja dokonywana przez rząd, to kolejne skubanie emerytów. Po raz kolejny sięga się do portfela najsłabszych ekonomicznie ludzi. Waloryzacja została zrobiona na poziomie 71 złotych, choć powinna wynieść 80 złotych. 9 złotych, które rząd ukradł z portfela emerytów, to są dla wielu starszych ludzi spore pieniądze. Dla rządu to ponad 1 miliard oszczędności. Jednak dokonano tego w sposób bezprawny, nie dość, że zmniejszono podwyżkę świadczeń o 9 złotych, to dodatkowo przyjęto zaniżony wskaźnik inflacyjny w tej sprawie.

Los emerytów pogarszają również podwyżki, jakie obserwujemy w Polsce. Drożeje prąd, leki, żywność, gaz, ścieki… Niedługo będziemy mieli podatek od deszczówki. To dodatkowo pogłębia biedę emerytów.

Not saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook