Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szewczak: Sycylijskie klimaty w aferze frankowej

24.02.2015

Informacja, jaką ujawnił publicznie prof. Witold Modzelewski, szef Instytutu Studiów Podatkowych, o tym, że wicepremier urzędującego rządu, Janusz Piechociński groził mu publicznie i to w obecności innych osób w związku z wypełnianiem przez profesora swej zawodowej, publicznej i patriotycznej roli i postawy, polegającej na krytyce działań władz, a zwłaszcza banków w związku z tzw. kredytami frankowymi, to skandal na skalę światową.

Także od strony konsekwencji prawnych ta historia ma niebagatelny wymiar, ale wydaje się doskonale odzwierciedlać stosunek rządu do tych publicystów, prawników i osób publicznych, które wskazują na potężne nieprawidłowości i aferalny wymiar w sferze udzielania kredytów frankowych na mieszkania. We frankach, których kredytobiorcy nie widzieli na oczy. W każdym cywilizowanym kraju tego typu groźby wygłoszone publicznie skutkowałyby natychmiastową dymisją urzędnika państwowego.

Potwierdza to też tezę, którą postawiłem w ostatnich tygodniach w portalu wPolityce.pl, że Polską rządzi lobby bankowe, a wysocy urzędnicy państwowi bardzo często występują jedynie w roli marionetek. Niebezpieczne uwagi skierowane pod adresem wybitnego polskiego prawnika, prof. W. Modzelewskiego, a dotyczące jego publicznej działalności w tematyce tzw. kredytów frankowych przez prezesa koalicyjnego PSL mogą być potraktowane jako próba zastraszenia wszystkich tych, którzy walczą z patologiami i lichwą w sektorze bankowym, na dodatek zdominowanym w Polsce przez kapitał zagraniczny.

Ta skandaliczna historia może również oddziaływać na cały polski wymiar sprawiedliwości i toczące się w coraz większej skali procesy sądowe dotyczące tzw. kredytów frankowych.

To bardziej przypomina klimaty sycylijskie lub zdarzenia za naszej wschodniej granicy, niż europejskie standardy. To groźne memento dla polskiej demokracji pokazujące tak naprawdę czyje interesy są chronione przez przedstawicieli najwyższych władz.

Jak widać bezkarność rządzących elit w Polsce przybiera nowe, niebezpieczne rozmiary.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Janusz Szewczak, Główny Ekonomista KSKOK

[fot. PAP/Radek Pietruszka/ Wikimedia Commons/ ISP Modzelewski i Wspólnicy/ CC BY-SA 3.0]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook