Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Straszne skutki załamania produkcji

18.01.2013

Najnowsze dane GUS o kompletnym załamaniu się produkcji przemysłowej, na poziomie miesiąc do miesiąca ok. 14 procent oraz rok do roku, na poziomie powyżej 10 procent, a także produkcji budowlanej na poziomie 20 procent, obrazują obraz katastrofy w polskiej gospodarce, wchodzącej w fazę kryzysu.

Widać wyraźnie, że moje analizy publikowane na portalu wPolityce.pl, Stefczyk.info czy tygodniku „W Sieci” były bardziej trafne niż analizy rządowe czy analizy banków komercyjnych. Ostrzegałem, że tak właśnie się stanie, czyli zielona wyspa zamieni się w ruchome piaski. I tak właśnie się dzieje. Oto rezultaty sprawowania rządów przez obecną ekipę, a szczególnie poczynań obecnego ministra finansów Jacka Rostowskiego, który historycznie zadłużył kraj, doprowadził do skrajnego fiskalizmu, a jednocześnie uruchomione zostały wszystkie niebezpieczne tendencje w polskiej gospodarce.

To oznacza, że w kolejnych miesiącach będziemy obserwować dalsze załamywanie się produkcji przemysłowej oraz eksportu. Nasi partnerzy handlowi wchodzą w fazę recesji, mniej więc będzie zamówień eksportowych. To z kolei oznacza załamanie się dochodów podatkowych w budżecie, który nadaje się wyłącznie do tego, by wyrzucić go do śmieci. Konieczna jest błyskawiczna nowelizacja.

Grudniowe załamanie produkcji przemysłowej oznacza gwałtowny wzrost bezrobocia. Poszybuje ono na poziomy 15-18 procent, znacząco więc przekroczy zapisany przez Rostowskiego w budżecie poziom 13 procent. Czeka nas kolejna lawina bankructw, szczególnie przedsiębiorstwa w branży budowlanej, stalowej i około motoryzacyjnej.  

Czeka nas wzrost napięć i protestów społecznych. O skali tego kryzysu Polacy nie mają jeszcze pojęcia, a polski rząd nie ma pomysłu jak zejść z równi pochyłej, po której toczy się polska gospodarka.

 

Janusz Szewczak, główny ekonomista SKOK-ów

[Fot. Sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook