Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: SKOK-i to nie parabanki

30.08.2012

Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe nie mają nic wspólnego z parabankami, zaś próby łączenia tych instytucji mają na celu odwrócenie uwagi od afery Amber Gold - mówi główny ekonomista SKOK, Janusz Szewczak w rozmowie ze Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Podczas dzisiejszego wystąpienia w Sejmie ws. Amber Gold minister finansów Jacek Rostowski, wymieniając instytucje finansowe wskazał jedynie na banki, jako instytucje bezpieczne, bo objęte nadzorem KNF. Do drugiej, niebezpiecznej grupy zaliczył parabanki. Nie wymienił SKOK-ów, jako instytucji bezpiecznych, czyli traktuje je jak parabanki...

Janusz Szewczak: To świadome wprowadzanie Polaków w błąd, a jednocześnie to bardzo nieodpowiedzialna wypowiedź. SKOK-i działają w oparciu o specjalną ustawę, a jej nowelizacja wręcz zmusza kasy do poddania się nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego. Skoro minister Rostowski nie jest wstanie odróżnić parabanków od SKOK-ów, to oznacza, że nie jest osobą kompetentną i odpowiednią na stanowisko ministra finansów.

Skąd taka nagonka na SKOK-i ze strony resortu finansów?

Ministerstwo chce po prostu zaszkodzić SKOK-om. Obecna władza, z ministrem Rostowski na czele od wielu lat próbuje przeszkadzać w działalności spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, ponieważ jest mocno powiązana z lobby bankowym w Polsce. Wśród najbliższych doradców premiera są ludzie bezpośrednio związani z bankami zagranicznymi w Polsce, jak Jan Krzysztof Bielecki, czy Dariusz Rosati. To jest konflikt interesów. Nie dziwi więc fakt, że ci ludzie chcą zlikwidować profesjonalną konkurencję dla banków, jaką są SKOK-i.

Atak na SKOK-i to też odwrócenie uwagi od afery Amber Gold, od nieudolności rządu w tej sprawie. To jest kompromitacja państwa polskiego i obecnej władzy. To przecież klasyczny przykład piramidy finansowej, zresztą nie pierwszej w Polsce. Władza zapomniała o rozporządzaniach dotyczących takich firm i atakami na kasy maskuje własną nieudolność.

Jak pan widzi dalszą przyszłość kas, funkcjonujących w warunkach nowej ustawy?

SKOK-i są już uodpornione na tego typu działania. Mimo wielu ataków radzą sobie doskonale, żaden SKOK jeszcze nie upadł. W przeciwieństwie do banków, które wszak podlegają nadzorowi.

Tla

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook