Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: „Sitwa” czy nie - to naprawdę problem?

07.08.2014

Polska gospodarka, polskie państwo i jego instytucje, a tym bardziej obecny rząd premiera D. Tuska kompletnie nie są przygotowane na ewentualne dalsze zaostrzenie się konfliktu na Ukrainie.

Najbliższe dni, w tym 8 sierpnia - piątek mogą okazać się przełomowe. Indeksy giełdowe, ceny złota i frank szwajcarski mogą zadrżeć w posadach i to nie z powodu wypowiedzi polskiego MSZ R. Sikorskiego. Tylko redaktorom Pulsu Biznesu i TVN-24 może się wydawać, że Wall Street chwieje się w posadach z powodu wypowiedzi polskich polityków, którzy cierpią na manię wielkości. W rządowych kręgach PO-PSL musi być naprawdę fatalnie skoro media mętnego nurtu ponownie lansują, jako ludzi sumienia i etosu byłego ministra sportu M.Drzewieckiego, który krytykuje bilbordy opozycji "zasady obowiązują, to jest takie zdziczenie - napisanie, że ktoś jest sitwą gdy nic tego nie potwierdza, jest nadużyciem".

Tyle tylko, że to minister M. Drzewiecki był jednym z bohaterów afery hazardowej i zapewniał nas, że Polska to właśnie dziki kraj. Kolejnym fachowcem pouczającym Polaków, co wypada i czego nie należy robić okazuje się być kolejny wunderwaffe PO - poseł PO J. Protasiewicz, znany na niektórych niemieckich lotniskach jako "Herr Raus". Mimo, że prezydent B. Komorowski wierzy w stare austriackie metody rozwiązywania problemów w społeczeństwie poprzez "lewatywę, która robi dobrze na głowę" to wydaje się, że w przypadku obecnej rządowej ekipy nawet lewatywa ze żwiru i tłuczonego szkła nie dałaby pozytywnych efektów. Widać przecież wyraźnie, że ceny złota gwałtownie rosną, że znacząco traci polska waluta, a w siłę zaś rośnie szwajcarski frank, zaczyna dołować polski eksport, spada sprzedaż i produkcja. Tak zwane mityczne rynki wyraźnie boją się nadchodzących wydarzeń. W momentach niespokojnych geopolitycznie, bogaci uciekają do bezpiecznych przystani i pozbywają się walut oraz obligacji państw na obrzeżach eskalującego się konfliktu.

Oczywiście rada na embargo warzywno-owocowe wobec Polski MR M. Sawickiego byśmy jedli 3-4 jabłka więcej, jest równie dobra jak dieta cud zalecana swego czasu przez posła PO S. Niesiołowskiego by jeść szczaw i mirabelki. Polacy nie gęsi, ale też i nie kozy, tyle kapusty pekińskiej czy czerwonej brukselki, gruszek i śliwek nie przejedzą, no chyba żeby rząd w swej łaskawości zezwolił polskim sadownikom na upędzenie kilkudziesięciu litrów polskiego calvadosu i to najlepiej bez akcyzy z możliwością przydomowej sprzedaży. Na to jednak nie ma co liczyć, bo i Unia nie da zgody. Choć niewątpliwie hasło "nie róbmy polityki - róbmy polski calvados”, byłoby dobrze przyjęte przez polską opinię publiczną.

Jeśli w najbliższych dniach dojdzie do eskalacji konfliktu na Ukrainie może to spowodować największą przecenę na globalnych rynkach giełdowych i walutowych od lat, co oczywiście nie ominie GPW w Warszawie. Tym bardziej, że notowania spółek na wielu giełdach to prawdziwe nadmuchane balony, a stopy procentowe na świecie w wielu krajach już na ujemnym poziomie realnym mogą raczej tylko rosnąć. Polska oczywiście nie jest w żadnej sferze przygotowana na zaostrzenie się konfliktu za naszą wschodnią granicą. Możemy być zaskoczeni, tak jak z embargiem na owoce i warzywa. Dotyczy to nie tylko sfery finansowej, eksportu czy rynku bankowego oraz możliwości gwałtownej ucieczki zagranicznego kapitału i inwestorów, jak i zagrożeń ze strony spekulantów walutowych. Ta słabość dotyczy również, niestety naszej szeroko pojętej logistyki, transportu kolejowego - gdzie mamy prawdziwy dramat - ochrony sanitarnej (coraz więcej zarażonych martwych dzików na polskiej, wschodniej granicy), złośliwi twierdzą, że skutecznie podrzucanych, ale również przygotowań i zaopatrzenia na wypadek gwałtownej migracji z Zachodniej Ukrainy.

Nie potrafimy przecież sobie poradzić z weekendowymi korkami na autostradzie A-1 i A-4. Zwykły wyścig kolarski "Tour de Pologne" paraliżuje duże polskie miasta, a policja strzela do chorego pacjenta w szpitalu. Polski Gazoport mimo, że prawie 3-krotnie droższy niż ten w Kłajpedzie na Litwie wielokrotnie dłużej budowany, nie wiadomo tak naprawdę kiedy będzie gotowy? Rządząca zaś Polską koalicja nakłada właśnie kolejne podatki od węglowodorów na duże spółki SP, które spowodują wzrost cen gazu, o czym alarmuje senator Grzegorz Bierecki. Ciekawe co będzie, jak polski rząd "wspomoże jeszcze podwyżka cen nośników energii, tuż przed zimą w wykonaniu np. Gazpromu. Warto np. pamiętać, że tzw. przygraniczny handel i zakupy Ukraińców, Białorusinów i Rosjan w supermarketach to gigantyczna kwota ok. 8.5mld zł rocznie. Może to być trudno zrekompensować polskim handlowcom. Coraz wyraźniej, wygląda na to, że nie tylko nie będzie szumnie zapowiadanego ożywienia gospodarczego, ale że trzeba będzie znacząco obniżyć, zarówno tegoroczną, jak i przyszłoroczną prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce. Kryzys może więc powrócić w najmniej spodziewanym przez polski rząd momencie.

Tymczasem wobec takiej skali zagrożeń głównym zmartwieniem prorządowych mediów, jak i polityków PO jest problem czy zasłużyli sobie oni na miano sitwy. Chciałoby się powiedzieć, sorry nasi "geniusze" już odlecieli, czy po prostu nigdy nic nie potrafili.

Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook