Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szewczak: Sahara zamiast zielonej wyspy

26.06.2014

Używając stylistyki prezesa NBP M. Belki w związku z jego ostatnim wywiadem dla Polskiego Radia, gdzie pochyla się nad sytuacją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) oraz niektórych SKOK-ów, chciałoby się zaapelować do prezesa NBP M. Belki, by nie wprowadzał opinii publicznej w błąd, budując sobie alibi, a najlepiej „kończ Waść wstydu oszczędź”.

Używając stylistyki prezesa NBP M. Belki w związku z jego ostatnim wywiadem dla Polskiego Radia, gdzie pochyla się nad sytuacją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG) oraz niektórych SKOK-ów, chciałoby się zaapelować do prezesa NBP M. Belki, by nie wprowadzał opinii publicznej w błąd, budując sobie alibi, a najlepiej „kończ Waść wstydu oszczędź”.

W owym wywiadzie radiowym prezes NBP twierdzi, że pomysł dodruku pieniądza, jak i nowelizacji ustawy o NBP powstał dawno, a jego uczta z ośmiorniczkami na stole była wyrazem troski o BFG i właśnie SKOK-i. Te planowane zmiany ustawowe były podobno podyktowane nie tyle chęcią, by nie dopuścić opozycyjnej partii do władzy i pomóc wygrać Platformie Obywatelskiej, ale chęcią wsparcia zasobów finansowych BFG i odkupienia od BFG obligacji ma ich ok. 8 mld zł, dzięki czemu ten rządowy fundusz mógłby udzielić braterskiego i szczerego wsparcia kapitałowego i płynnościowego niektórym małym SKOK-om.

Nie można tego nazwać inaczej niż rozbrajającą błazenadą, bowiem w czasie gdy panowie raczyli się smakołykami w restauracji „Sowa i Przyjaciele” w lipcu 2013 r. polskie SKOK-i w ogóle nie były jeszcze objęte pełnymi gwarancjami BFG. Po drugie, potrzeby płynnościowe i kapitałowe niektórych małych SKOK-ów to wielkości rzędu raptem ok. kilkudziesięciu milionów złotych, a BFG już dziś dysponuje zasobami gwarancyjnymi, które można szacować na ok. 8-9 mld zł., a według danych NBP średnia dzienna wartość obrotów obligacjami SP na rynku wtórnym waha się między 14-16 mld zł. Banki takich obligacji SP mają na blisko 100 mld zł, a podmioty zagraniczne na blisko 193 mld zł. Jeśli więc prezes M. Belka chce być traktowany poważnie, to powinien przyznać, że jeśli komuś chciał ulżyć i pomóc w jego ciężkiej doli, to raczej zagranicznym bankom i podmiotom finansowym, które są zapchane po same brzegi obligacjami SA.

Chciałoby się powiedzieć; trochę powagi, nie ma co ściemniać Panie prezesie, bo nie tylko Pan już dzisiaj zdaje sobie sprawę, że zamiast Zielonej Wyspy mamy nad Wisłą prawdziwą Saharę. A, jak to bywa na pustyni są kłopoty z wodą czyli brakiem pieniędzy w III RP, a ponieważ nie widać wyraźnego ożywienia gospodarczego, to „kłopociki” mamy jak w banku. Niepoważnie wręcz wyglądają próby wybielenia się przez prezesa NBP M. Belkę z historii dodruku pieniądza i wzmocnieniu swej roli przy pomocy co najmniej obejścia Konstytucji RP motywując ją rzekomą troską o polskie SKOK-i, które stanowią przecież zaledwie 1 proc. polskiego sektora finansowego. Polacy już wiedzą, że „wy macie swoje drobne interesiki bankowe” oraz że umiecie używać wytrychy.

Tyle, że nie warto stroić się przy tej okazji w piórka obrońcy narodowych interesów, w tym zwłaszcza SKOK-ów, gdy samemu nie ma się problemów typu suwerenność. Ma prezes M. Belka niewątpliwie rację gdy na taśmach hańby stwierdza: „niestety każdy człowiek ma jakieś słabości”. Dziś już nie warto robić Polakom nowej wody z mózgu, sugerując rozwiązania, które nie mają żadnego potwierdzenia w aktualnej rzeczywistości. Teraz lepiej mówić wyłącznie prawdę lub idąc za głosem honoru zwyczajnie podać się do dymisji. Problemem polskiej rzeczywistości gospodarczej rynku finansowego oraz zwłaszcza finansów publicznych są gigantyczne błędy zaniechania i nieprawidłowości w tej sferze, jak i poziom tzw. polskich elit rządzących.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Janusz Szewczak

Główny ekonomista SKOK
Słowa kluczowe:

NBP

,

Marek Belka

,

afera taśmowa

,

SKOK-i

,

konstytucja

Warto poczytać

 1. aleppowsieci12 21.10.2016

  Zagłada Aleppo – Jan Rokita o wojnie w Syrii

  Opublikowany właśnie w internecie film, przedstawiający obraz Aleppo uchwycony z drona, do złudzenia przypomina lotnicze zdjęcia Warszawy z jesieni 1944 roku – pisze w najnowszym felietonie w tygodniku „wSieci” Jan Rokita.

 2. 6c618aabdb14477ea960f19536779233s 21.10.2016

  Pospieszalski: „Wielka pokuta była cudem”

  „Czy my, Polacy, mamy jakoś szczególnie przepraszać za grzechy aborcji i komunizmu?”

 3. skrzypczaktvrep2110 21.10.2016

  Skrzypczak: „Rosja na nas nie najedzie”

  „Troska o interes Polski to troska o przemysł i o polskiego żołnierza”.

 4. 75ad6489e98245dbb3997b4a2e579654stff 21.10.2016

  Ziemiec podsumowuje rządy PiS

  „Nie wolno padać przez rządzącymi na kolana, należy oceniać ich bez uprzedzeń”.

 5. gadowskikomorsteg 21.10.2016

  Gadowski: Gdzie jest Komorowski ws. Caracali?

  „Jak świat światem, banderowiec nie będzie Polakowi bratem”.

 6. Google1477x83142-2016 20.10.2016

  Antoni Macierewicz dla "wSieci": Zbudujemy polski śmigłowiec!

  "Mamy szanse zbudowania środkowoeuropejskiego systemu współpracy w dziedzinie zbrojeniowej, tak by móc konkurować z największymi koncernami zbrojeniowymi w Europie".

 7. Internet700x40040-2016-kopia 20.10.2016

  „Sienkiewicz wielki” na łamach miesięcznika „wSieci Historii”

  „My wszyscy z niego” – o tym, że Cat-Mackiewicz tak pisał o Henryku Sienkiewiczu przypomina w najnowszym numerze miesięcznika „wSieci Historii” Jan Żaryn.

 8. f6bdaf33dd3c4d0194a772945eedb3c9 20.10.2016

  Apel: "Zastanawiam się, jak można zakochać się w budżecie?". WYWIAD

  "To bardzo źle skrojony budżet, który świadczy o tym, że rząd nie przyłożył się do tego projektu. Dlatego pozostaje tylko tak irracjonalne uczucie jak zakochanie".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook