Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Rostowski oszukał Komisję Europejską

17.01.2013

Jeszcze 6 stycznia ubiegłego roku pan minister Rostowski zapewniał w liście do komisarza UE ds. polityki gospodarczej i walutowej, że w 2012 roku deficyt sektora finansów publicznych w Polsce wyniesie 2,97 proc. PKB.

Obiecał, że zbije deficyt zgodnie z deklaracjami w Brukseli, poniżej 3 proc. Okazuje się, że najprawdopodobniej na koniec 2012 nasz deficyt sektora finansów publicznych nie tylko nie zszedł poniżej 3,5 proc. jak już nieco później pan minister deklarował, ale poszybował w górę i osiągnął poziom 4 proc. To jest bardzo wysoki pułap, szczególnie w porównaniu z deklarowanym 2,97 proc. To jest bardzo poważne przekroczenie i naruszenie zapewnień, bo to o wiele więcej niż zakładał rząd w programie konwergencji i wieloletnim planie finansowym. Co gorsza, Polska podpisała przecież słynny "sześciopak" czyli pakiet sześciu aktów legislacyjnych dotyczących zarządzania gospodarczego, zaproponowanych przez Komisję Europejską. Minister Rostowski tak go zachwalał, a w przypadku "sześciopaku" jest tak, że jeśli państwo przekroczy ten sugerowany przyzwoity 3-procentowy pułap deficytu, to grożą mu konkretne finansowe konsekwencje. 

W 2012 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegał Rostowskiego, że zbyt optymistycznie ustalił ten deficyt na poziomie poniżej 3 proc. PKB. Fundusz proponował, abyśmy przyjęli poziom 3,8 proc., ale minister Rostowski te sugestie wyśmiał. No i ustalił - 2,97, a okazuje się, że może nawet po dokładnym przeliczeniu wyjść ponad 4 proc. To oczywiście będzie miało swoje konsekwencje dlatego, że ten "sześciopak" może na nas nakładać rygory i kary, a na pewno uniemożliwi nam zniesienie procedury nadmiernego deficytu.

Minister Rostowski nie wyciągnął też oczywiście żadnych wniosków na rok 2013, albowiem zapisał, że deficyt wyniesie 3,5 proc. PKB. To są niesłychanie niepokojące informacje, ale - niestety - nie są to jedyne złe informacje.

Według zapisów i unijnej metodyki liczenia długu publicznego, prawdopodobnie w tym roku zbliżymy się do 60-cioprocentowego poziomu długu publicznego. Przez międzynarodowe instytucje finansowe ten poziom szacowany jest nawet na 59 procent w relacji do PKB.

Niestety, jest tez trzecia zła informacja. Najprawdopodobniej w tym roku dług publiczny Polski zbliży się do kwoty 1 biliona złotych, jeśli policzone zostaną te ukryte długi w funduszu drogowym, ochronie zdrowia czy dotyczące roszczeń, które trzeba będzie wypłacić choćby na rzecz tych przedsiębiorców, którym trzeba zwrócić składki ZUS-owskie.

To trzy najważniejsze informacje, niestety nieoptymistyczne, ale najważniejsza z nich wydaje się ta, że Rostowski okłamał Komisję Europejską zakładając wbrew międzynarodowym sugestiom, że deficyt wyniesie 2,97 proc. PKB. Teraz jest jasne, że to kolejne zapewnienia ministra finansów, które można włożyć między bajki.

Janusz Szewczak

fot. PAP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook