Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szewczak: Rada dla polskich firm na Ukrainie

11.03.2014

"Nie ma na co czekać, by ochronić choćby część swojego majątku" - pisze Szewczak.

W związku ze stale pogarszającą się sytuacją na Ukrainie, zapowiedzią częściowej mobilizacji w Kijowie oraz agresywnym i oskarżycielskim tonem wystąpienia prezydenta Janukowycza, zdecydowanie radziłbym polskim firmom, jak najszybsze spakowanie się i opuszczenie kraju, w którym dotychczas prowadzili swoje biznesy.

Nie ma na co czekać, by ochronić, choćby część swojego majątku. Istnieje realna groźba całkowitej blokady przepływu środków finansowych, towarów, wymiany walut czy realizacji rozliczeń, a nawet ewakuacji załóg. Nie tylko duże firmy, takie jak PZU, PKO BP, Śnieżka, Fakro działające na Ukrainie, ale również wiele mniejszych firm może zostać całkowicie zaskoczone dalszym rozwojem wypadków. Tam biznesu przez najbliższe lata prowadzić się nie da. Również polskie firmy działające w Rosji powinny rozważyć bardzo poważne zawieszenie swej działalności lub nawet wyprowadzkę, bo konsekwencje polityczne mogą dotknąć również firmy polskie działające w tym kraju.

Prezydent Rosji ostrzegł niedawno kraje zachodu, że może w szczególnej sytuacji znacjonalizować i przejąć majątek i aktywa działających w Rosji firm, o ile wprowadzone zostaną sankcje gospodarcze. Nie bardzo wiadomo, na co czeka polskie MSZ, na jaki cud liczy, nie przestrzegając polskich przedsiębiorców przed coraz bardziej realnym zagrożeniem. Szkoda naszych pieniędzy, tym bardziej, że i tak mamy ich coraz mniej.

Janusz Szewczak

[Fot. SI]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Słowa kluczowe:

Ukraina

,

Kijów

,

firma

,

przedsiębiorcy

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook