Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Projekt ustawy ws. frankowiczów nie rozwiąże problemu

04.08.2016

Projekt tzw. ustawy frankowej, który został przedstawiony przez Kancelarię Prezydenta odbiega od deklarowanej i nie rozwiąże całego problemu dotyczącego frankowiczów – stwierdził poseł Janusz Szewczak z sejmowej Komisji Finansów Publicznych na antenie Radia Maryja. Dodał również, że czas gra bardzo na niekorzyść osób, które zaciągnęły kredyty we frankach.

Z początkowych deklaracji w nowym projekcie tzw. ustawy frankowej - przedstawionym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Macieja Łopińskiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego - niemal nic nie pozostało. Maciej Pawlicki, szef Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, dodał, że projekt w tym kształcie jest korzystny dla banków, a nie frankowiczów.

Jak podkreślił poseł Janusz Szewczak z sejmowej Komisji Finansów Publicznych, obecny projekt odbiega od tego, który wcześniej deklarował prezydent.

"Jest oczywiście wiele pytań i rodzą się pewne wątpliwości, bo na pewno ten projekt odbiega od deklaracji początkowych, czyli deklaracji o przewalutowaniu kredytów na polski złoty. Jest również inny niż inne propozycje i projekty kancelarii prezydenta i zespołu ekspertów. On właściwie nie mówi już o przewalutowaniu, zresztą to wyraźnie na konferencji padło, że przewalutowanie po kursie tzw. sprawiedliwym nie wchodzi w rachubę. Argumentowano to sytuacją sektora bankowego w Europie, wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej czy kłopotami banków włoskich. Trudno się dziwić frankowiczom, że są rozgoryczeni i czują się zawiedzeni" - mówił Szewczak.

Janusz Szewczak wskazał, że Kancelaria Prezydenta liczy na to, że Komisja Nadzoru Finansowego zmusi banki do zawierania pewnych ugód dla frankowiczów, których jest ponad 500 tys. i pozbywania się tych kredytów frankowych w związku z pewnym naciskiem ze strony nadzorcy finansowego w postaci bardziej rygorystycznych ocen w stosunku do banku. Uważa, że banki na to nie pójdą.

"To chyba nie do końca może się okazać realne. Banki do tej pory nie były chętne do tego typu działań ugodowych i dopiero toczące się procesy sądowe wymuszały działania. Niestety często było tak, że banki nawet nie stosowały się do ewidentnie sprzecznych z prawem klauzul zabronionych w umowach, tych klauzul tzw. abuzywnych. Ja osobiście nie widzę tu szansy na taką dobrą wolę".

Poseł podkreślił, że liczy na to, że wpłyną jeszcze inne pomysły, które pomogą rozwiązać problem z frankowiczami.

"To jest projekt, który trzeba będzie szczegółowo przeanalizować, ale są tam zapisy, które są co najmniej dziwne. Zwrot tych kursów walutowych, tych różnic między przeliczeniem, tych wypłacanych kredytów, ma dotyczyć tylko kredytów do wysokości 35 tys. złotych. Co w sytuacji, w której ktoś zaciągnął kredyt wysokości 380 tys. zł czy 400 tys. zł. Jego już niestety to rozwiązanie nie obejmuje. Jest kwestia także zwrotu tzw. odsetek ustawowych. Parlament  będzie miał poważne pytania, poważne wątpliwości i na pewno wiele pracy. Wiemy, że w Sejmie jest już projekt złożony przez ugrupowanie Kukiz’15. Być może wpłyną jeszcze jakieś projekty obywatelskie i nowe projekty rozwiązania tego problemu" - mówił poseł.

"Wszystko więc przed nami, a czas niewątpliwie nie pracuje na korzyść kredytobiorców walutowych" – dodał Janusz Szewczak.

wkt/radiomaryja.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook