Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Projekt ustawy ws. frankowiczów nie rozwiąże problemu

04.08.2016

Projekt tzw. ustawy frankowej, który został przedstawiony przez Kancelarię Prezydenta odbiega od deklarowanej i nie rozwiąże całego problemu dotyczącego frankowiczów – stwierdził poseł Janusz Szewczak z sejmowej Komisji Finansów Publicznych na antenie Radia Maryja. Dodał również, że czas gra bardzo na niekorzyść osób, które zaciągnęły kredyty we frankach.

Z początkowych deklaracji w nowym projekcie tzw. ustawy frankowej - przedstawionym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP Macieja Łopińskiego i prezesa NBP Adama Glapińskiego - niemal nic nie pozostało. Maciej Pawlicki, szef Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, dodał, że projekt w tym kształcie jest korzystny dla banków, a nie frankowiczów.

Jak podkreślił poseł Janusz Szewczak z sejmowej Komisji Finansów Publicznych, obecny projekt odbiega od tego, który wcześniej deklarował prezydent.

"Jest oczywiście wiele pytań i rodzą się pewne wątpliwości, bo na pewno ten projekt odbiega od deklaracji początkowych, czyli deklaracji o przewalutowaniu kredytów na polski złoty. Jest również inny niż inne propozycje i projekty kancelarii prezydenta i zespołu ekspertów. On właściwie nie mówi już o przewalutowaniu, zresztą to wyraźnie na konferencji padło, że przewalutowanie po kursie tzw. sprawiedliwym nie wchodzi w rachubę. Argumentowano to sytuacją sektora bankowego w Europie, wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej czy kłopotami banków włoskich. Trudno się dziwić frankowiczom, że są rozgoryczeni i czują się zawiedzeni" - mówił Szewczak.

Janusz Szewczak wskazał, że Kancelaria Prezydenta liczy na to, że Komisja Nadzoru Finansowego zmusi banki do zawierania pewnych ugód dla frankowiczów, których jest ponad 500 tys. i pozbywania się tych kredytów frankowych w związku z pewnym naciskiem ze strony nadzorcy finansowego w postaci bardziej rygorystycznych ocen w stosunku do banku. Uważa, że banki na to nie pójdą.

"To chyba nie do końca może się okazać realne. Banki do tej pory nie były chętne do tego typu działań ugodowych i dopiero toczące się procesy sądowe wymuszały działania. Niestety często było tak, że banki nawet nie stosowały się do ewidentnie sprzecznych z prawem klauzul zabronionych w umowach, tych klauzul tzw. abuzywnych. Ja osobiście nie widzę tu szansy na taką dobrą wolę".

Poseł podkreślił, że liczy na to, że wpłyną jeszcze inne pomysły, które pomogą rozwiązać problem z frankowiczami.

"To jest projekt, który trzeba będzie szczegółowo przeanalizować, ale są tam zapisy, które są co najmniej dziwne. Zwrot tych kursów walutowych, tych różnic między przeliczeniem, tych wypłacanych kredytów, ma dotyczyć tylko kredytów do wysokości 35 tys. złotych. Co w sytuacji, w której ktoś zaciągnął kredyt wysokości 380 tys. zł czy 400 tys. zł. Jego już niestety to rozwiązanie nie obejmuje. Jest kwestia także zwrotu tzw. odsetek ustawowych. Parlament  będzie miał poważne pytania, poważne wątpliwości i na pewno wiele pracy. Wiemy, że w Sejmie jest już projekt złożony przez ugrupowanie Kukiz’15. Być może wpłyną jeszcze jakieś projekty obywatelskie i nowe projekty rozwiązania tego problemu" - mówił poseł.

"Wszystko więc przed nami, a czas niewątpliwie nie pracuje na korzyść kredytobiorców walutowych" – dodał Janusz Szewczak.

wkt/radiomaryja.pl

[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook