Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: prognozy KE są bardzo ostrożne

11.05.2017

- Opublikowane w czwartek prognozy Komisji Europejskiej dotyczące wzrostu PKB Polski są bardzo ostrożne - uważa Janusz Szewczak.

- Opublikowane w czwartek prognozy Komisji Europejskiej dotyczące wzrostu PKB Polski są bardzo ostrożne — uważa Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych i były główny ekonomista SKOK.

Prognozy ekonomistów Komisji Europejskiej są bardzo ostrożne i spodziewam się że mogą być przekroczone — powiedział w czwartek PAP Szewczak.

W opublikowanych w czwartek wiosennych prognozach gospodarczych, Komisja Europejska podniosła oczekiwania dotyczące wzrostu PKB Polski w 2017 roku do 3,5 proc. z 3,2 proc. wcześniej, a w raporcie zaznaczyła, że motorem napędowym wzrostu będzie popyt wewnętrzny.

Uważam, że wzrost PKB może być jeszcze większy niż prognozuje to KE, ale przede wszystkim będą znacznie lepsze wszystkie wskaźniki finansowe, budżetowe. Przede wszystkim uważam, że ten zakładany wysoki deficyt budżetowy, zrobiony zresztą z dużym zapasem, tak krytykowany, będzie wielokrotnie niższy, a wpływy podatkowe będą znacząco wyższe — dodał.

Jego zdaniem, wzrost PKB Polski może oscylować w okolicy 4 proc.

Wszystkie wskaźniki, zapowiedzi ratingi wskazują, że najbliższe dwa lata będą dobre dla polskiej gospodarki. Zakładając oczywiście, że nie wydarzy się jakaś katastrofa na rynku światowym, finansowym, ani rynku surowcowym — zaznaczył.

To też kolejny dowód na to, że kraje, które nie mają euro, rozwijają się szybciej, mają wyższy wzrost radzą sobie lepiej — dodał.

Jak powiedział Szewczak, wpływy podatkowe za rządów PO i PSL znacząco spadały, a skala oszustw i wyłudzeń gigantycznie rosła.

Można się wręcz dziwić, że PO i jej eksperci nie wykorzystują okazji, żeby siedzieć cicho, ponieważ widać jak na dłoni, że wystarczyło tylko nie kraść i zacząć uważniej wydawać publiczne pieniądze nie marnotrawiąc ich, a już efekty są bardzo pozytywne — powiedział.

Widać, że funta kłaków nie warte są wypowiedzi ekspertów i polityków PO, którzy przecież półtora roku temu straszyli nas dramatem w stylu greckim, czyli załamaniem ekonomii, finansów, budżetu, upadającym wzrostem. My spokojnie twierdziliśmy, że sam program 500 plus napędzi koniunkturę gospodarczą, sprzedaż detaliczną. Dodatkowo uszczelnienie systemu podatkowego, czyli po prostu zwyczajne zahamowanie złodziejstwa, okradania polskiego budżetu i portfeli Polaków dało efekty większych dochodów — powiedział Szewczak.

[fot. youtube.com TV Republika]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook