Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: prognozy KE są bardzo ostrożne

11.05.2017

- Opublikowane w czwartek prognozy Komisji Europejskiej dotyczące wzrostu PKB Polski są bardzo ostrożne - uważa Janusz Szewczak.

- Opublikowane w czwartek prognozy Komisji Europejskiej dotyczące wzrostu PKB Polski są bardzo ostrożne — uważa Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych i były główny ekonomista SKOK.

Prognozy ekonomistów Komisji Europejskiej są bardzo ostrożne i spodziewam się że mogą być przekroczone — powiedział w czwartek PAP Szewczak.

W opublikowanych w czwartek wiosennych prognozach gospodarczych, Komisja Europejska podniosła oczekiwania dotyczące wzrostu PKB Polski w 2017 roku do 3,5 proc. z 3,2 proc. wcześniej, a w raporcie zaznaczyła, że motorem napędowym wzrostu będzie popyt wewnętrzny.

Uważam, że wzrost PKB może być jeszcze większy niż prognozuje to KE, ale przede wszystkim będą znacznie lepsze wszystkie wskaźniki finansowe, budżetowe. Przede wszystkim uważam, że ten zakładany wysoki deficyt budżetowy, zrobiony zresztą z dużym zapasem, tak krytykowany, będzie wielokrotnie niższy, a wpływy podatkowe będą znacząco wyższe — dodał.

Jego zdaniem, wzrost PKB Polski może oscylować w okolicy 4 proc.

Wszystkie wskaźniki, zapowiedzi ratingi wskazują, że najbliższe dwa lata będą dobre dla polskiej gospodarki. Zakładając oczywiście, że nie wydarzy się jakaś katastrofa na rynku światowym, finansowym, ani rynku surowcowym — zaznaczył.

To też kolejny dowód na to, że kraje, które nie mają euro, rozwijają się szybciej, mają wyższy wzrost radzą sobie lepiej — dodał.

Jak powiedział Szewczak, wpływy podatkowe za rządów PO i PSL znacząco spadały, a skala oszustw i wyłudzeń gigantycznie rosła.

Można się wręcz dziwić, że PO i jej eksperci nie wykorzystują okazji, żeby siedzieć cicho, ponieważ widać jak na dłoni, że wystarczyło tylko nie kraść i zacząć uważniej wydawać publiczne pieniądze nie marnotrawiąc ich, a już efekty są bardzo pozytywne — powiedział.

Widać, że funta kłaków nie warte są wypowiedzi ekspertów i polityków PO, którzy przecież półtora roku temu straszyli nas dramatem w stylu greckim, czyli załamaniem ekonomii, finansów, budżetu, upadającym wzrostem. My spokojnie twierdziliśmy, że sam program 500 plus napędzi koniunkturę gospodarczą, sprzedaż detaliczną. Dodatkowo uszczelnienie systemu podatkowego, czyli po prostu zwyczajne zahamowanie złodziejstwa, okradania polskiego budżetu i portfeli Polaków dało efekty większych dochodów — powiedział Szewczak.

[fot. youtube.com TV Republika]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook