Jedynie prawda jest ciekawa


Szewczak: Potrzebny nowy NBP!

16.12.2015

Dziś potrzeba nam bardziej niż neoliberalnych techników pieniądza, ludzi z wyobraźnią i sercem po polskiej stronie - pisze Janusz Szewczak, poseł PiS.

Miejmy nadzieję, że już wkrótce biało-czerwona drużyna i przysłowiowa dobra zmiana nadejdzie też dla Polski i Polaków w najważniejszych instytucjach pieniężnych polskiego państwa. Będzie zarówno nowy prezes NBP, jak i nowa Rada Polityki Pieniężnej, których wybierze rządząca większość, jak i prezydent Andrzej Duda.

Jednak najważniejsze pytanie brzmi czy będą oni wreszcie w przeciwieństwie do poprzedników realizować pełen zapis Art. 3.1 ustawy o NBP w brzmieniu: „Podstawowym celem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen, przy jednoczesnym wspieraniu polityki gospodarczej rządu o ile nie ogranicza to podstawowego celu NBP." (Ustawa z dn. 29 sierpnia 1997 r. o NBP, Dz. U. z 2013 r. poz. 908 z późn. zm.)

Wtedy gdy nie ma zagrożenia dla celu inflacyjnego można bowiem dokonywać poluzowania polityki pieniężnej, które może stanowić wsparcie dla polityki gospodarczej, pobudzania wzrostu gospodarczego, inwestycji, innowacji, jak i obniżenia bezrobocia. Miejmy więc nadzieję, że będą to organy naprawdę niezależne nie tyle od woli i potrzeb polskiego państwa i narodu co od zagranicznego lobby lichwiarsko-bankowego, spekulantów walutowych, zagranicznych inwestorów portfelowych jak i międzynarodowych, finansowych centrów decyzyjnych.

Już baron A. Rothschild mawiał „Jeśli będę miał prawo kreowania pieniądza i kredytu, nie będę dbał o to kto sprawuje władzę". To podstawowa odpowiedź na pytanie czyje kabzy będą nabijane od 2016 r., wreszcie nasze polskie czy jednak ciągle głównie te cudze? To właśnie nowe NBP i RPP mogą odegrać fundamentalną rolę na lata w rozwoju Polski i dać ową tak oczekiwaną przez polskie społeczeństwo – dobrą zmianę.

Dziś potrzeba nam bardziej niż neoliberalnych techników pieniądza, ludzi z wyobraźnią i sercem po polskiej stronie. Jakaś forma luzowania polityki pieniężnej wydaje się być jak najbardziej sensowna i uzasadniona, zwłaszcza w kontekście światowej wojny walutowej i polityki curry trade, ona i tak już w przypadku Polski jest mocno spóźniona. Potrzebne są też obniżki stóp procentowych. Na podwyżki stóp może sobie dziś pozwolić tylko USA. W obliczu głodu monetarnego w Polsce bezsensowne jest dalsze dławienie popytu i polskiej gospodarki zwłaszcza, że zagraniczne banki komercyjne grożą i szantażują i protestują przeciwko zapowiedzianemu podatkowi od instytucji finansowych.

Tryby i koła zamachowe wzrostu gospodarczego w Polsce, jak i zamożności Polaków oraz szanse na szybszy rozwój i innowacje muszą zostać naoliwione. To polityka pieniężna i oddziaływanie takich instytucji jak NBP i RPP będą miały zasadniczy wpływ na skuteczność polityki gospodarczej każdego polskiego rządu.

Roztropność i niezależność nie mogą oznaczać ślepoty i głuchoty na realne potrzeby i wyzwania polskiego państwa oraz na aspiracje Polaków. Dziś banki centralne na świecie stają na uszach i produkują pieniądze na trzy zmiany by pobudzić inflację, my ciągle z nią walczymy mając deflację przez cały rok. Czas na wyrwanie się z błędnego i zabójczego koła zależności od obcych. Trzeba repolonizować polski dług. Trzeba dbać o dobro własnego narodu, a nie ulegać presji grup nacisku głównie tych zewnętrznych, martwić się o los rentierów i lichwiarzy. Lepiej dać dłużnikowi wędkę niż wtrącać go do lochu. Nie wystarczy bowiem mieć dobry plan, trzeba też mieć odwagę konsekwentnie wprowadzać go w życie.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Janusz Szewczak
Poseł PiS

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook